Irygator do płukania jamy ustnej – co to jest i czy warto go stosować?


Popularne powiedzenie mówi, że strach ma wielkie oczy. Jednym z większych strachów, nawet wśród dorosłych jest strach przed dentystą. O ile obawa przed bólem związanym z wyrywaniem lub borowaniem zębów jest uzasadniona, tak trudno zrozumieć dlaczego nie staramy się uniknąć tych mniej przyjemnych wizyt u stomatologa. Prostym rozwiązaniem tej nie do końca łatwej sytuacji jest bowiem prawidłowa i regularna higiena jamy ustnej z pomocą irygatora stomatologicznego.

Jedną z podstawowych kwestii w dbaniu o higienę jamy ustnej jest prawidłowy dobór dobrej jakościowo szczoteczki do zębów. Nie jest istotne czy będzie to szczoteczka tradycyjna czy elektryczna. Ważne aby miękkość włosia była dobrana w taki sposób aby nie raniło ono naszych dziąseł. Główka szczoteczki powinna być w miarę giętka i powinna umożliwiać czyszczenie również trudniej dostępnych rejonów jamy ustnej. Aby szczoteczka wykonywała dobrze swoją pracę powinna być wymieniana co 2-3 miesiące.

Oprócz niej powinniśmy zaopatrzyć się również w nić dentystyczną. Używana w odpowiedni sposób, pozwala skutecznie usunąć te elementy, z którymi nie poradziła sobie szczoteczka.

Równie ważne jest stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Dobry płyn powinien być bezalkoholowy.

Odpowiednie szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznej, połączone z regularnymi wizytami kontrolnymi u stomatologa, jest wskazane i w dużym stopniu pozwala uniknąć problemów z jamą ustną. Nie znaczy to jednak, że nie można w tym zakresie pomóc sobie bardziej. Już od dawna, starano się skonstruować urządzenie, które w optymalny sposób pozwalałoby dbać o higienę jamy ustnej. W latach 60 ubiegłego wieku amerykanie Gerald Moyer i John Mattingly stworzyli urządzenie określane jako irygator dentystyczny lub irygator jamy ustnej. Nazwy te stosowane są zamiennie i oznaczają ten sam produkt.

Standardowy irygator stomatologiczny służy do skutecznego czyszczenia jamy ustnej a także do masażu dziąseł. Kluczem do sukcesu irygatora jest pompka, która generuje pulsujący strumień wody pod odpowiednim ciśnieniem. Dzięki temu trafia on precyzyjnie w miejsca trudnodostępne, szczególnie tam gdzie tradycyjna szczoteczka, nawet ta elektryczna nie jest w stanie dotrzeć. Szczególnie istotne są tu małe przestrzenie jamy ustnej, takie jak przestrzenie międzyzębowe czy szczeliny dziąsłowe. Równie istotne jest to, że irygator usuwa bakterie wywołujące próchnicę a także płytkę nazębną. Pomaga również w utrzymaniu czystości aparatu ortodontycznego czy różnego rodzaju wypełnień protetycznych.

Irygator

Istotną zaletą, jaką irygator stomatologiczny jamy ustnej posiada, jest również jego pozytywne działanie na dziąsła. Masując dziąsła poprawia się ich krążenie oraz ogólna kondycja.

W chwili obecnej dostępne są dwa rodzaje irygatorów: stacjonarne i bezprzewodowe. Irygator stacjonarny, zasilany prądem posiada prostą budowę, w skład której wchodzą między innymi część podstawowa, zbiornik wody oraz rączka z wężykiem. Irygator ten generuje względnie wysokie ciśnienie strumienia czyszczącego. Dzięki temu czyszczenie jamy ustnej jest niezwykle skuteczne. Dostępne są również urządzenia szczególnie wskazane dla delikatniejszego masażu dziąseł, które charakteryzują się mniejszym ciśnieniem.

Irygator bezprzewodowy, czyli niestacjonarny, posiada pewnego rodzaju ograniczenia wynikające z jego charakteru. Ze względu na mały zbiornik wody oraz niskie ciśnienie, które jest uzależnione od mocy akumulatora, taki irygator jest szczególnie użyteczny w podróży. Jego użycie jest możliwe praktycznie w każdym miejscu.

Aby irygator dentystyczny był jak najbardziej funkcjonalny i odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb, należy się zastanowić kto i w jakich okolicznościach będzie używał tego irygatora. Dla przykładu jeżeli myślimy o efektywnym urządzeniu dla całej rodziny należy poszukać irygatora, z wymiennymi dyszami, tak aby każdy korzystający używał własnego zakończenia. Trafiamy tutaj w sedno, bo przecież bezpieczeństwo i higiena jest dla nas najważniejsza.

Istotne jest również czy mamy zamiar używać go jedynie w domu czy może w podróży. Jeżeli jedynie w domu to w zupełności wskazany jest irygator stacjonarny. Jeżeli jednak mamy zamiar korzystać z niego z różnych miejscach oczywiste jest, że powinniśmy kupić bezprzewodowy. Dzięki niewielkim rozmiarom irygator bezprzewodowy nie będzie sprawiał nam najmniejszych kłopotów w podróżach.

W chwili obecnej trudno wyobrazić sobie urządzenie bardziej skuteczne w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Irygator jamy ustnej w skuteczny sposób pomoże nam zadbać o jej zdrowie i czystość. Jeżeli rzeczywiście zależy nam na oszczędzeniu sobie tej wątpliwej przyjemności borowania czy wyrywania zęba, już teraz warto postarać się o dobry irygator stomatologiczny.