Poduszka elektryczna – co to jest, zastosowanie, opinie i uwagi


Poduszki elektryczne (grzejące) wydzielają ciepło dzięki podłączeniu ich przewodem do gniazdka elektrycznego. Aby poduszka była skuteczna i wygodna w użytkowaniu, jej powierzchnia powinna równomiernie rozprowadzać ciepło. Poduszek elektrycznych używa się w celu miejscowego ogrzania różnych partii ciała. Nie koniecznie muszą one służyć jako stricte poduszki. Można ich używać także jako maty rozgrzewające oraz termofory, które możemy przykładać w dowolne miejsca. Poduszki przynoszą ukojenie w miejscu, w którym je przyłożymy. Mogą to być dowolne części ciała tj. szyja, kark, plecy, kręgosłup, brzuch, kolana, łokcie, nadgarstki itp.

Terapia ciepłem przynosi ulgę. Poprawia się krążenie krwi, dzięki rozszerzeniu się naczyń krwionośnych. Ciepłolecznictwo wpływa na rozluźnienie mięśni oraz miejscowe łagodzenie bólu. Używanie poduszki elektrycznej należy do najprostszych zabiegów leczenia ciepłem, które można wykonywać samodzielnie w domu.

Rozmiar, kształt i kolor poduszki możemy dobrać według własnych upodobań i potrzeb. O ile kolor ma znaczenie wyłącznie dla naszego oka, o tyle odpowiedni kształt i rozmiar może ułatwić nam terapię. Przykładowo mniejsze poduszki lepiej sprawdzą się do ogrzewania miejscowego mniejszych części ciała, większe zapewnią wygodę w ogrzewaniu większych partii np. pleców.

Poduszki elektryczne mają różny pobór mocy. Wybierając poduszkę, zwracajmy uwagę na to, czy chcemy aby poduszka bardzo szybko się rozgrzewała, czy nie jest to konieczne. Im większy pobór mocy, tym tempo nagrzewania także jest szybsze. Dla przykładu: poduszka o mocy 100W będzie szybciej się nagrzewać niż poduszka o mocy 60W.

Poduszka elektryczna z pilotem.

Warto zwrócić uwagę także na materiał, z którego wykonana jest poduszka oraz pokrowiec. Poduszkę będziemy przykładać do różnych partii ciała, będziemy mieć z nią styczność, w związku z tym chcielibyśmy czuć się wygodnie i komfortowo. Wybierajmy materiały miłe w dotyku, np. polar albo bawełna. U większości poduszek jest opcja zdejmowania pokrowca (poszewki) i poddawania go czyszczeniu, praniu, zabiegom dezynfekującym. Odpinane modele poduszki są bardzo praktyczne, dzięki temu poduszka posłuży nam dłużej i zachowa świeży, estetyczny wygląd.

Większość dobrych poduszek elektrycznych posiada regulację temperatury w różnym zakresie, w zależności od modelu. Im więcej stopni regulacji, tym precyzyjniej można dopasować odpowiadający nam poziom ciepła.

Istotną opcją w jaką powinna być wyposażona poduszka elektryczna jest tzw. timer. Pozwala on na ustawianie czasu grzania. Po upływie tego czasu, poduszka się po prostu sama wyłączy. Jest to bardzo praktyczny dodatek. Przewód zasilający poduszki powinien być możliwie jak najdłuższy. Dzięki temu będziemy mogli używać poduszek w dowolnym miejscu, bez obawy że kabel nie sięgnie do kontaktu gdy odpoczywamy na kanapie, albo gdy chcemy korzystać z poduszki leżąc w łóżku Jeszcze lepiej, gdy kabel ma opcję odpięcia od poduszki. Wówczas, po nagrzaniu poduszka elektryczna może służyć także jako wygodny termofor.

Kiedy można stosować elektryczne poduszki ogrzewające?
Poduszka elektryczna znajduje szerokie zastosowanie. Można z niej korzystać aby łagodzić wiele rodzajów bólu. Jest pomocna w wielu przypadkach. Pomaga uśmierzyć m.in.: – bóle stawowe – bóle kostne – bóle mięśni
– bóle kręgosłupa
– bóle reumatyczne
– bóle związane ze zwyrodnieniami
– stany po urazach i stłuczeniach
– przykurcze mięśniowe
– rwa kulszowa
– choroby laryngologiczne, w tym zapalenie zatok
– bóle układu moczowego itp.

Poduszkę elektryczną poleca się także osobom, które odczuwają ciągłe przemęczenie i trudno jest im się odprężyć. Szybkie tempo życia i stres z jakim spotykamy się każdego dnia powoli oduczają nas skutecznego odpoczynku. A prawidłowy wypoczynek i regeneracja organizmu jest niezbędna do zdrowego funkcjonowania i nabrania sił na kolejne dni. Aby więc zapewnić swojemu organizmowi szybszy relaks, możemy wspomóc się taką poduszką.

Poduszka elektryczna przewodząc ciepło może posłużyć nam jako świetny środek rozgrzewający w chłodne dni i wieczory, kiedy kubek gorącej herbaty nie wystarcza. Może być pomocna dla osób, które mają problem z rozgrzaniem ciała po zmarznięciu i utrzymaniem ciepła. Można się nią posiłkować także w przypadku przeziębień itp. Sprawdzi się także w sytuacji większego wychłodzenia organizmu, zwłaszcza jeśli wybierzemy model szybko nagrzewający się. Doskonale poradzi sobie także w przypadku słabego krążenia.

Bezpieczna poduszka elektryczna.

Poduszka ogrzewająca musi być odpowiednio eksploatowana, aby służyła nam jak najdłużej. Najlepiej zapoznać się z instrukcją obsługi, która powinna być dołączona do zestawu. Korzystanie z poduszki zgodnie z jej przeznaczeniem przedłuży jej żywotność i pozwoli dłużej cieszyć się zakupem. Stosowanie się do wskazówek z instrukcji zapewnia także bezpieczeństwo użytkowania. Pamiętajmy, aby nie zalać jej wodą, herbatą czy innymi napojami, gdyż z racji, że jest to urządzenie podłączane do prądu, wystąpiłoby ryzyko zniszczenia poduszki.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania poduszek elektrycznych?
Poduszki elektryczne wysokiej jakości są skonstruowane w taki sposób, że są bezpieczne dla użytkownika. Może ich używać praktycznie każdy. Wyjątek stanowią osoby, które z przyczyn zdrowotnych powinny unikać ciepłolecznictwa. Główne przeciwwskazania terapii ciepłem, zwłaszcza ogrzewania ogólnego:
– hemofilia
– wszczepiony rozrusznik serca
– nadciśnienie tętnicze
– zaburzenia czucia
– nadczynność tarczycy
– czynna choroba wrzodowa
– zawał serca
– nowotwory
– niewydolność krążenia
– ostre fazy choroby

Ciepło przewodzone przez poduszki elektryczne wnika do naszego organizmu na tyle płytko, że nie powinno powodować przegrzania organizmu. Miejscowe ogrzewanie jest bezpieczniejsze i mniej inwazyjne. Nie powoduje bowiem odwodnienia organizmu. Mimo wszystko,aby bezpiecznie korzystać z poduszek elektrycznych, osoby chorujące na przewlekłe choroby powinny zasięgnąć porady swojego lekarza.

Jak wybrać bezpieczną poduszkę elektryczną (grzejącą)?
Rynek jest przesycony towarami wszelkiego rodzaju. Wydawać by się mogło, że jest to plus dzisiejszych czasów. Mamy tak szeroki wybór asortymentu, jakiego nie mieliśmy nigdy wcześniej. Możemy wręcz wybrzydzać co do kształtów, kolorów, materiałów, cen, dodatkowych funkcji itp. Nie do końca jednak ta sytuacja dowolności wyboru jest taka różowa. Wśród ogromu produktów możemy ugrzęznąć w towarze najniższej jakości, tanich i niewartościowych podróbkach, które się zepsują po krótkim okresie użytkowania, albo będą wywoływać spięcia. Szukając produktu, który chcemy zakupić, często możemy trafić na asortyment słabej jakości.

Wybierając tanie poduszki z niesprawdzonych miejsc, np. z chińskich aukcji internetowych, bądź z tanich dyskontów ryzykujemy. Ryzykujemy nie tyle wyrzuceniem pieniędzy w błoto, co własnym zdrowiem. Taka poduszka może bowiem nieść negatywne skutki użytkowania, m.in. może nas poparzyć. Poparzenie może nieść za sobą przykre konsekwencje i długą rekonwalescencję. Innym niebezpieczeństwem zagrażającym naszemu zdrowiu ale także i życiu jest możliwość porażenia prądem. Zamiast ulgi w bólu, jaką miała za zadanie nieść poduszka rozgrzewająca, zafundowalibyśmy sobie dodatkowe cierpienie. Aby tego uniknąć zawsze wybierajmy tylko certyfikowane produkty, które są w pełni bezpieczne.

Jak więc się ustrzec przed złej jakości produktami? Z rozsądkiem podejść do zakupu. Aby poduszka elektryczna spełniała swoją funkcję, musimy upewnić się, że wyrób jest wysokowartościowy i co najważniejsze – bezpieczny. Bezpieczeństwo stawiamy w wielu sytuacjach życiowych na pierwszym miejscu. Jest ono niezwykle ważne także w przypadku kupowania produktów, z których będziemy korzystać na co dzień. W dodatku w celach poprawy swojego zdrowia.

Dobrej jakości poduszki ogrzewające są certyfikowane i opatrzone znakiem CE. Spełniają normy europejskie i są uznawane za bezpieczne w użytkowaniu. Idealna poduszka powinna emitować jak najmniejsze pole elektryczne i magnetyczne, takie jakiego granice są dopuszczalne i nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Dopuszczalne natężenie pola magnetycznego wynosi 80 A/m, natomiast elektrycznego 5000 V/m. Maksymalna indukcja magnetyczna – 0,1mT. Warto zwrócić uwagę na te wartości i wybierając poduszkę nie sięgnąć po tańszy zamiennik, w którym wartości te mogą być wyższe i tym samym szkodliwe dla naszego zdrowia.

Poduszki rozgrzewające dobrej jakości są wyposażone w środki ochrony, zapewniające użytkownikom niezbędne bezpieczeństwo. Wewnątrz wkładu odpowiadającego za grzanie posiadają wbudowany system zabezpieczający przed przegrzaniem. Wbudowany czujnik ma za zadanie chronić poduszkę przed przegrzaniem i gwarantuje wyłączenie dalszego podgrzewania poduszki po upłynięciu określonego czasu. Jeśli dany model poduszki nie jest wyposażony w taki automatyczny wyłącznik, powinien mieć przynajmniej opcję lampki kontrolnej, która nas ostrzeże przed przegrzaniem. W trosce o własne bezpieczeństwo nigdy nie wybierajmy urządzenia bez żadnego zabezpieczenia.