Przenośne WC dla chorych i niepełnosprawnych – informacje, rodzaje i wskazówki


Często nie zdajemy sobie sprawy, że czynności zgoła proste, które wykonujemy codziennie niezauważalnie, wręcz mechanicznie, nie dla wszystkich takimi są. Mowa o załatwianiu potrzeb fizjologicznych, dotyczących każdego z nas. Stanowią one nieodłączny element naszego życia codziennego i wszystkim nam zależy, aby przebiegały sprawnie, komfortowo i nie przysparzały żadnych kłopotów. Niestety nie dla każdej osoby korzystanie z toalety jest zadaniem banalnym. W przypadku osoby chorej może być to nie lada wyzwanie.

Współczesna medycyna wychodzi naprzeciw wszelkim trudnościom. Obecnie na rynku dostępne są produkty umożliwiające pokonywanie barier, zwłaszcza związanych z codziennymi czynnościami, z którymi ma się styczność najczęściej. Aby podnieść jakość życia osoby chorej, warto korzystać z nowoczesnych akcesoriów wspomagających. Zmiana, jaka następuje po zdecydowaniu się na ułatwienia, jest nie do opisania. Zastanówmy się, przecież nawet osoby zdrowe dążą do tego by żyć komfortowo. Dlatego tym bardziej warto dać taką możliwość osobom chorym, które z racji swojego trudnego położenia potrzebują jeszcze więcej ułatwień i unikania dyskomfortu.

Przenośne krzesło toaletowe

Dla kogo przeznaczone są przenośne krzesła toaletowe?
Bardzo praktycznym i zdobywającym coraz większą popularność artykułem medycznym wspomagającym osoby chore jest przenośne krzesło toaletowe. Przenośne krzesła sanitarne stają się uniwersalną pomocą dla wielu osób a także są sporym ułatwieniem dla opiekunów osób chorych. Ponieważ krzesła zazwyczaj mogą pełnić także rolę stelaża/ podpórki nad standardową muszlę klozetową, mogą z nich skorzystać m.in.:
– seniorzy,
– pacjenci po operacjach,
– osoby po poważnych kontuzjach,
– osoby z endoprotezą,
– obłożnie chorzy,
– osoby leżące,
– niepełnosprawni,
– niesprawni ruchowo,
– osoby poruszające się na wózku inwalidzkim,
– osoby z zaburzeniami równowagi,
– osoby cierpiące na zapalenie stawów,
– osoby mające problem z siadaniem i wstawaniem.

Rodzaje krzeseł sanitarnych (WC)
Zależnie od stopnia zaawansowania, materiału użytego do produkcji oraz funkcji, jakie ma spełniać krzesło toaletowe, można spotkać wiele modeli w szerokim przedziale cenowym. Klasyczne krzesło WC składa się z ramy, pojemnika na nieczystości (z pokrywką) i deski sanitarnej. Bardzo często dodatkowo krzesła wyposażone są w klapę, dla zachowania jeszcze większej higieny. Krzesła wyposażone w klapę zazwyczaj posiadają także poprzeczną ramę z tyłu krzesła, która umożliwia dodatkowe podparcie w przypadku osób niestabilnych, z zaburzeniami równowagi i innych mających trudności w utrzymaniu prawidłowej pozycji podczas korzystania z toalety. Krzesła sanitarne o konstrukcji stelaża są z reguły łatwe w montażu. Bywają skręcane śrubami bądź montowane tzw. szybkozłączką. Najważniejsze, by konstrukcja po dokonaniu montażu była pewna i stabilna. Stelaże mogą być wykonane z różnego tworzywa. Tutaj najważniejsze jest, by były solidne, trwałe i nie poddawały się rdzy. Do najczęściej używanych tworzyw, bezpiecznych i nie korodujących zalicza się stal malowaną metodą proszkową oraz aluminium.

Dla osób wymagających większej opieki można znaleźć bardziej zaawansowane modele. Mogą być one wyposażone w dodatkowe oparcia, zagłówki, więcej stopni regulacji wysokości, nachylenia oparcia, dodatkowe podpórki np. pod nogi. Na rynku dostępne są także mobilne fotele (wózki toaletowe) wyposażone w kółka, zasilane akumulatorami, z pilotami do obsługi manualnej.

Wiele modeli przenośnych toalet posiada opcję składania. Jest to spore udogodnienie w przypadku, gdy toaleta jest używana w małym pomieszczeniu, w którym nie ma wiele miejsca na jej przechowywanie. W takich pomieszczeniach, po złożeniu krzesło można przechowywać np. pod łóżkiem lub za szafą. Dodatkowo funkcja składania sprawdzi się, jeśli będziemy chcieli przetransportować krzesło. Po złożeniu bez problemu zmieści się w bagażniku samochodu.

Walory estetyczne także często nie są nam obojętne. Krzesła z reguły produkowane są w stonowanych kolorach, nie rażących w oczy, pasujących do otoczenia. Konsumenci mogą dowolnie wybrać produkt, wg indywidualnych preferencji. Jak wybrać dobre krzesło toaletowe?
Na rynku możemy spotkać szeroki wybór krzeseł sanitarnych. Jak spośród wielu produktów wybrać ten najlepszy? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jakość wykonania i cel, do jakiego ma służyć. Krzesło powinno dobrze spełniać swoje funkcje i być bezpieczne w stosowaniu. Z tego względu zawsze wybierajmy wyroby posiadające atesty, certyfikowane, opatrzone znakiem CE, potwierdzającym, że produkt jest wysokiej jakości wyrobem medycznym.

W zależności od producenta i rodzaju krzesła sanitarnego, a także stopnia zaawansowania jego konstrukcji, możemy spotkać się z różną wielkością, szerokością czy głębokością. W przypadku krzeseł standardowych, szeroki rozstaw ramy i nóg krzesła jest ważny z przynajmniej trzech powodów:
– zapewnia stabilność i tym samym bezpieczeństwo – krzesło się nie przechyli, nie będzie obawy o chwianie bądź niepożądane przesunięcie się całej konstrukcji
– krzesło będzie wygodne nawet dla osoby o podwyższonej wadze – zbyt wąski rozstaw stelaża mógłby być kłopotliwy nie tylko dla osób o większej masie ciała ale także dla wszystkich innych osób, ponieważ zbyt wąski rozstaw podłokietników zamontowanych na ramie mógłby nie gwarantować wygodnego chwytu i podparcia
– będzie mogło posłużyć jako poręcz przy standardowej muszli klozetowej – uniwersalność zastosowania jest tutaj zdecydowanym atutem. W przypadku osób, których stan zdrowia się poprawia i umożliwia podjęcie próby korzystania ze standardowej ubikacji, wystarczy usunąć wiaderko sanitarne i ustawić stelaż nad toaletą. Konstrukcja zapewnia odpowiednie podparcie, tworzy podpórkę umożliwiającą siadanie na siedzisku toalety i znacznie ułatwia wstawanie z toalety.
Dla najwyższego komfortu należy zwrócić uwagę czy siedzisko jest ukształtowane w sposób ergonomiczny, czy odpowiada anatomicznym kształtom. Warto zwrócić uwagę by powierzchnia, z którą będzie miała styczność skóra (deska sanitarna, klapa) była wykonana z tworzywa antybakteryjnego, umożliwiającego dokładne i skuteczne czyszczenie oraz dezynfekcję.

Przenośne WC dla osób niepełnosprawnych.

Istotnym atutem przy wyborze krzesła sanitarnego jest możliwość regulacji wysokości krzesła. Dobry model krzesła WC powinien posiadać taką funkcję. Ustawienie siedziska na odpowiedniej wysokości, dopasowanej do wzrostu pacjenta jest bardzo ważne, by załatwianie potrzeb fizjologicznych przebiegało bez kłopotów i problemów z ustawieniem ciała w odpowiedniej pozycji. Należy więc zwrócić uwagę w jakim zakresie jest regulowane krzesło sanitarne, czy regulacja jest płynna i łatwa w obsłudze. Korekta wysokości powinna być możliwa bez używania skomplikowanych narzędzi, tak by każdy mógł samodzielnie i szybko zmienić ustawienia. Jednocześnie pamiętajmy by wybierać produkty stabilne, mocne i wytrzymałe. Z racji faktu, że krzesło toaletowe będzie prawdopodobnie używane kilka razy na dobę, należy zadbać, aby posłużyło jak najdłużej.

Krzesła zazwyczaj wyposażone są w podłokietniki umożliwiające praktyczne wsparcie. Ważne by były wykonane z tworzywa eliminującego ślizganie się rąk, tak by podparcie było pewne i stabilne. Podobnie wygląda kwestia zabezpieczenia nóg krzesła (dotyczy krzeseł standardowych, nie wózków sanitarnych). Zawsze powinny być wykończone dobrej jakości materiałem antypoślizgowym, specjalnym PVC, gumą itp., takim, by nawet w warunkach podniesionej wilgotności nie było obawy o ślizganie się całej konstrukcji. Dobrze zabezpieczone krzesło nie będzie się przesuwać, a także nie zarysuje podłogi.

Krzesło toaletowe musi być mocne i dopasowane do ciężaru osoby, która będzie z niego korzystała. Każdy model krzesła ma oznaczenia dotyczące maksymalnego obciążenia. Dla osób z nadwagą lub otyłych można znaleźć specjalne, wzmocnione krzesła. Wówczas nie będzie obawy, że konstrukcja ulegnie uszkodzeniu i tym samym nie zagwarantuje już bezpieczeństwa.

Wybierając produkty, które mają za zadanie uprościć pewne czynności i minimalizować trudności, zwracajmy uwagę na to, by były zaprojektowane z myślą o tych, którzy naprawdę potrzebują dodatkowej pomocy w korzystaniu z toalety. Wszelkie udogodnienia pozwalają na wzmocnienie poczucia godności pacjenta. Im łatwiej osoba chora będzie mogła wykonać czynności osobiste, tym pewniej i bezpieczniej będzie się czuła. Także w przypadku, gdy osobie chorej towarzyszy opiekun, łatwość wykonywania czynności będzie wzmagać wzajemne zaufanie, redukować uczucie wstydu i stresu.