Jaki ciśnieniomierz wybrać – co kupić i czym mierzyć ciśnienie?


Podstawowe pytanie, jakie zadają nam nasi klienci brzmi: jaki ciśnieniomierz będzie dla mnie najlepszy? Niestety nie istnieje jednoznaczne kryterium, które pozwoliłoby nam udzielić odpowiedzi na to pytanie. Posiadamy w swojej ofercie praktycznie wszystkie rodzaje ciśnieniomierzy dostępnych na polskim rynku. Nigdy nie podjęlibyśmy się jednak stwierdzenia, że jakiś konkretny model danego producenta jest najlepszy.

Wysokiej jakości ciśnieniomierz elektroniczny Little Doctor

Należy zacząć od tego, że wyróżniamy różne rodzaje ciśnieniomierzy. Patrząc po półkach naszego sklepu znajdziecie Państwo ciśnieniomierze naramienne, ciśnieniomierze nadgarstkowe, ciśnieniomierze zegarowe (zwane również manualnymi). Niektórzy producenci dzielą swoje produkty na manualne i automatyczne. W przeszłości dostępne były również tak zwane ciśnieniomierze półautomatyczne.

Większość lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych korzysta z ciśnieniomierzy manualnych, jako najdokładniejszych i najpewniejszych. Ciśnieniomierz zegarowy to urządzenie zasilane siłą własnych rąk, nie wymaga stosowania baterii, zasilaczy, a co najważniejsze nie grozi mu możliwość awarii elektroniki, gdyż takowej najzwyczajniej w świecie nie posiada. Specjaliści z zakresu ochrony zdrowia są pewni – ciśnieniomierze zegarowe pozwalają na dokonanie najpewniejszego pomiaru. Metoda pomiaru aparatem tradycyjnym, ma jednak swoje wady – wymaga przede wszystkim odpowiedniego przeszkolenia. Każdy użytkownik sięgający po tego typu urządzenie musi przejść krótki instruktarz. Pomiar ciśnienia ciśnieniomierzem zegarowym nierzadko wymaga również użycia stetoskopu, który pomaga nam uzyskać możliwie najdokładniejszy wynik.

Tradycyjny ciśnieniomierz zegarowy ze stetoskopem

Osoby pragnące mierzyć ciśnienie w sposób szybki i wygodny oraz możliwie dokładny, powinny sięgnąć po naramienny aparat do mierzenia ciśnienia. Są to urządzenia bardzo proste w obsłudze, których użytkowanie nierzadko odbywa się przy pomocy jednego przycisku. Wystarczy założyć mankiet ciśnieniomierza na ramię oraz wcisnąć guzik rozpoczynający pomiar, całą resztę „ciśnieniomierz wykona za nas”. Niektóre z naszych ciśnieniomierz posiadają udoskonalenia i dodatkowe funkcje, takie jak: wykrywanie arytmii (nawet z rozgraniczeniem na podejrzenie wystąpienia migotania przedsionków), wykonywanie dwóch pomiarów pod rząd i obliczanie średniej (zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego), kalendarz oraz zegar, pamięć kilkudziesięciu pomiarów i wiele innych…

Pozostała grupa ciśnieniomierzy – ciśnieniomierze nadgarstkowe oraz półautomatyczne, to nierzadko spore ryzyko dla kupującego. Te pierwsze posiadają bardzo korzystną cechę – można ich używać bez konieczności zdejmowania ubrania, jednakże ich główną wadą jest wysokie ryzyko niedokładnego pomiaru. Aparaty półautomatyczne powoli znikają już z naszego runku, większość producentów nie posada już ich w swojej ofercie. Posiadają one swoich wiernych użytkowników, jednak nie polecamy zakupu i nauki obsługi urządzenia, dla którego wsparcie techniczne i rozwojowe zdecydowanie wygasa.

Podsumowując: wybór odpowiedniego ciśnieniomierza nie jest decyzją najprostszą. Istnieją odpowiednie kryteria, które należy wziąć pod uwagę i mamy nadzieje, że przedstawiliśmy je Państwu w przystępny sposób. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub dodatkowych pytań zapraszamy Państwa do działu KONTAKT i skorzystanie z dowolnej formy uzyskania informacji.