Jak mierzyć ciśnienie?


Kilka istotnych rad dotyczących tego, jak wyglądać powinien prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego.

Z pozoru sprawa prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi wydaje się być wręcz banalna. Wyjmujemy oto zakupione urządzenie zwane: ciśnieniomierz z pudełka, zapoznajemy się z dołączoną instrukcją obsługi i przystępujemy do pomiaru. Czy jednak pomiar wykonany przez nas będzie pomiarem w pełni wiarygodnym?? O tym w dalszej części naszego wpisu.

Ciśnieniomierz elektroniczny Nissei z zasilaczem

Bardzo istotną kwestią jest nasze odpowiednie przygotowanie się do przeprowadzenia badania pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Powinniśmy przed rozpoczęciem badania zwrócić uwagę na to w jakim stanie w danej chwili znajduje się nasz organizm. Nie możemy bowiem przeprowadzać pomiaru zaraz po wykonaniu gwałtownego wysiłku związanego choćby z wejściem na czwarte piętro lub zaraz po pokonaniu krótkiego odcinka drogi z pracy do domu truchtem. Wręcz przeciwnie, musimy być zrelaksowani i wyciszeni wewnętrznie. Zgodnie z literaturą medyczną przed dokonaniem pomiaru ciśnienia tętniczego krwi należy poświęcić około 5 minut na wprawienie naszego organizmu w stan względnego relaksu i wyrównania pracy naszego serca a co za tym idzie całego układu krwionośnego. Ignorując wyżej wymienioną regułę musimy liczyć się z tym, że wykonany przez nas pomiar będzie obarczony błędem spowodowanym nadmiernym wysiłkiem naszego organizmu.

Aby nasz pomiar był miarodajny musimy również zwrócić uwagę na kolejną kwestię związaną z ułożeniem kończyn. Kończyna na której dokonywany jest pomiar powinna spoczywać spokojnie na płaskiej powierzchni. Może być to stół lub fotel, istotne jest aby kończyna ta nie wykonywała żadnej pracy podczas przeprowadzania pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Musimy bowiem wziąć pod uwagę, że każde napięcie mięśni, ruch spowodowany przez kończynę przyczyni się do zaburzenia pomiaru i w konsekwencji błędnego wyniku badania. Dotyczy to zwłaszcza ciśnieniomierzy elektronicznych, które nie są wstanie właściwie zinterpretować otrzymanego sygnału, czy jest on efektem pracy serca, czy też skurczu mięśni ramienia. Ciśnieniomierze zegarowe, czyli tzw. tradycyjne, analogowe posiadają akurat w tym przypadku przewagę nad ciśnieniomierzami elektronicznymi. Badanie wykonywane ciśnieniomierzem analogowym jest na bieżąco kontrolowane przez osobę dokonującą pomiaru. Pozwala to na właściwą interpretację wskazań urządzenia. Każdy bowiem ruch kończyny zostanie wskazany na skali zegara manometru jako niezależny od pulsu osoby badanej.

Ostatnią kwestią mającą znaczenie przy wykonywaniu badania jest nasz ubiór. Zastanawiacie się Państwo zapewne jaki ma on wpływ na dokładność wykonywanego pomiaru. Zacznijmy od tego że badanie ciśnieniomierzem naramiennym (będącym urządzeniem bardzo dokładnym) jest niemożliwe do przeprowadzenia u osoby ubranej w gruby sweter lub kurtkę. Badanie musi zostać wykonane na niczym nieskrępowanej kończynie. Nie otrzymamy bowiem miarodajnego pomiaru ciśnienia poprzez założony rękaw, mankiet. W związku z powyższym należy tutaj podkreślić wyższość ciśnieniomierza nadgarstkowego nad tzw. ciśnieniomierzem tradycyjnym. Powstaje jednak pytanie czy komfort pomiaru jest dla nas ważniejszy od jego dokładności? Odpowiedź na tak postawione pytanie pozostawiam Państwu.

Ciśnieniomierz zegarowy

Kończąc dzisiejsze rozważania dotyczące właściwego pomiaru ciśnienia tętniczego oraz optymalnych warunków pozwalających na otrzymanie jak najbardziej miarodajnego pomiaru należy podkreślić iż pomiar ten powinien być dokonany u pacjenta który:

– ubrany jest w luźny podkoszulek;

– jest spokojny, wyciszony wewnętrznie;

– siedzi wygodnie co najmniej od 5 minut, gdzie kończyna na której ma zostać dokonany pomiar oparta jest wygodnie na blacie stołu lub na ramieniu fotela.

Należy poruszyć również kwestie wydawałoby się oczywiste jak choćby:

– milczenie pacjenta podczas przeprowadzania pomiaru – prowadzenie rozmowy podczas badania może wprowadzić w błąd mechanizm ciśnieniomierzy elektronicznych, a w przypadku ciśnieniomierzy tradycyjnych, analogowych zagłuszyć puls krwi słyszany w poprzez stetoskop

– sprawność ciśnieniomierza pod względem technicznym – jeżeli chodzi o ciśnieniomierz tzw. elektroniczny musi on posiadać w pełni naładowane baterie, w przypadku ciśnieniomierza analogowego jak również elektronicznego mankiet zakładany na daną kończynę pacjenta nie może być rozszczelniony, sparciały;

– analiza otrzymanych wyników – należy pamiętać o tym, że otrzymane przez nas wyniki nie muszą być miarodajne. Winę może ponosić tutaj urządzenie, jak również osoba przeprowadzająca pomiar.