Celem artykułu jest przybliżenie czytelnikom wiedzy dotyczącej zależności stanu naszego zdrowia i temperatury jaką osiąga nasz organizm. Skupimy się również na pewnych prawidłowościach dotyczących właściwego pomiaru temperatury, jak również rodzajach urządzeń służących do wykonywania tego typu pomiarów.
Z góry przyjętą prawidłową wartością temperatury ludzkiego ciała jest 36,6 stopni Celsjusza. Kiedy zauważamy, że słupek termometru wskazuje znacznie wyższy poziom ciepłoty naszego ciała zaczynamy się martwić, ponieważ oznacza to, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Organizm próbuje walczyć z przeziębieniem lub infekcją, której jednym z objawów jest podwyższona temperatura. Wiadomo również, że każdy człowiek może mieć trochę inną temperaturę, dlatego też najnowsze badania wskazują że za tzw. „normę” uznaje się wartości do 36,8°C.
Podwyższona temperatura nie w każdej sytuacji oznacza proces chorobowy. Warto wiedzieć, że nawet zdrowy człowiek w szczególnych stanach fizjologicznych (np. ciąża) może mieć pewne wahania temperatury. Mimo wszystko zachęcamy do kontrolowania ciepłoty ciała u najmłodszych, gdyż nie zawsze zauważymy niepokojące objawy nadchodzącej choroby. Jednakże pomiaru ciepłoty naszego ciała musimy dokonywać w sposób świadomy. Należy bowiem pamiętać, że u niektórych osób stan tzw. „przeziębienia”może przebiegać w sposób niezwykle uciążliwy i jednocześnie bez odnotowania jakichkolwiek zmian temperatury ciała. Według ekspertów temperatura powyżej 37 °C jest określana jako tzw. „gorączka”, gdzie pomiar dokonywany jest w jamie ustnej. Pamiętajmy również o tym, że tzw. „gorączka” niekoniecznie musi być efektem infekcji górnych dróg oddechowych. Przyczyny mogą niestety być znacznie poważniejsze, zaczynając od zakrzepicy a kończąc na udarze mózgu. Powinniśmy również wziąć pod uwagę fakt naturalnych wahań temperatury naszego ciała. Mogą być one spowodowane naturalnymi procesami fizjologicznymi zachodzącymi w naszym organizmie. Encyklopedia wylicza bowiem kilkadziesiąt rodzajów stanów gorączkowych.
Jedną z najczęstszych przyczyn sięgnięcia przez nas po termometr jest tzw. stan zapalny w obrębie błony śluzowej nosa i gardła potocznie zwany przeziębieniem spowodowanym jednym z dwustu rodzajów wirusów. Zaglądając do naszej kartoteki medycznej znajdziemy w niej często pojawiające się określenie nieżytu górnych dróg oddechowych, jest to właśnie określenie używane przez lekarzy na stan określany przez pacjentów potocznie przeziębieniem.
Istotne jest aby w przypadku określonym powyżej dokładnie określić wysokość temperatury naszego ciała a następnie dobrać właściwą terapię na którą może składać się:
– dobór właściwego leku przeciwgorączkowego oraz jego dawki;
– wizyta u lekarza pierwszego kontaktu;
– podjęcie działań obniżających temperaturę naszego ciała wspierających farmakoterapię;
– wezwanie pogotowia, lub udanie się do najbliższego szpitala w nagłych przypadkach.
Pamiętajmy, że od właściwego pomiaru temperatury naszego ciała zależy dalsze postępowanie diagnostyczne. Dlatego właśnie tak istotny jest precyzyjny pomiar ciepłoty naszego organizmu. W jaki sposób zatem wykonać dokładny pomiar? Należy zaopatrzyć się w dobry termometr. Poniżej prezentujemy Państwu rodzaje termometrów dostępnych na naszym rynku:
– termometr bezdotykowy;
– termometr douszny;
– termometr bezrtęciowy;
– termometr paskowy.
W dalszej części artykułu skupimy się przede wszystkim na termometrach bezdotykowych, gdyż w pracy z pacjentami na podstawie doświadczeń możemy stwierdzić że są to najlepsze urządzenia pozwalające na szybki i dokładny pomiar. Należy jedna pamiętać o spełnieniu pewnych warunków. Zła sława termometrów elektronicznych spowodowana jest zalewem rynku przez niskiej jakości, tanie produkty chińskie. Jeżeli naszym kryterium zakupu produktu jest przede wszystkim cena musimy się liczyć z przekłamaniem wyniku pomiaru przez zakupiony termometr. W skrajnych przypadkach termometr za każdym razem będzie pokazywał inny wynik. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być fatalna jakość wykonania jak również problem z kalibracją miejsca pomiaru. Właściwą kalibrację naszego termometru omówimy w dalszej części artykułu. Pamiętajmy o tym, że temperatura w jamie ustnej jest o 0,3 do 0,6 °C wyższa niż w odbycie, a temperatura pod pachą jest o 0,3 do 0,6 °C niższa niż w jamie ustnej. Miejscem pomiaru temperatury uważanym za najdokładniejsze jest odbyt. Według nas pomiar w tym miejscu powinien być wykonywany jedynie przez specjalistów – np. badanie wykonane przez lekarza w przypadku stwierdzenia hipotermii. Dzięki odpowiednio dobranemu termometrowi elektronicznemu dokonującemu pomiaru na czole pacjenta jesteśmy wstanie otrzymać bardzo dokładny pomiar, zbliżony do pomiaru wykonywanego przez lekarza medycyny. Głównym czynnikiem wyboru produktu musi być dla nas precyzja pomiaru naszego urządzenia – pomiar musi być zgodny ze stanem faktycznym temperatury naszego organizmu.
Jednym z ciekawszych przykładów termometrów bezdotykowych jest termometr włoskiej firmy TECNIMED. Niniejszy blog nie jest miejsce na reklame, lub kryptoreklamę danego produktu, modelu. Chcielibyśmy jednak zwrócić Państwa uwagę na istotę kalibracji, którą termometr thermofocus i termometr visiofocus posiadają. Urządzenie pozwala na obiektywną ocenę temperatury pomieszczenia i w oparciu o tą wartość dokonuje właściwego obliczenia wyniku temperatury naszego organizmu. Aby unaocznić Państwu znaczenie wyżej przedstawionego procesu prezentujemy następujący przykład: dokonujemy pomiaru temperatury ciała dziecka w kuchni, następnie przechodzimy do salonu gdzie dokonujemy ponowne pomiaru (różnica pomiędzy pierwszym a drugim pomieszczeniem wynosi 1 stopień Celsjusza). Efektem pomiaru urządzeniem nieposiadającym możliwości kalibracji temperatury otoczenia są dwa różne wyniki. Jest to jedna z przyczyn tzw. przekłamań pomiaru temperatury pacjenta. Dokonując pomiaru termometrem bezdotykowym wcześniej wymienionego przez nas producenta nie musimy się obawiać jakiegokolwiek zafałszowania wyniku pomiaru. Nie ma bowiem żadnego znaczenia czy pomiaru temperatury dokonamy w salonie, kuchni, łazience, czy samochodzie. Termometr przeprowadzając kalibrację i dokonując pomiaru w ciągu jednej sekundy za każdym razem pokaże nam ten sam wynik pomiaru ciepłoty ciała pacjenta.
Istotne jest aby nasze urządzenie pozwalało również na wykonanie pomiaru temperatury pomieszczenia, posiłku, czy też wody. Dzięki tak szerokiej funkcjonalności urządzenia stanie się ono niezbędnym narzędziem w codziennej opiece nad naszymi najmłodszymi pociechami. Podsumowując zatem wybór optymalnego dla nas urządzenia warto jest wziąć pod uwagę właśnie termometry bezdotykowe. Oto kilka istotnych cech tej grupy produktów:
– błyskawiczny pomiar (poniżej 1 sekundy);
– wygoda w użytkowaniu;
– minimalne ryzyko zakażenia ( brak bezpośredniego kontaktu z ciałem).
Według naszej opinii dobrty termometr dla dziecka pociech powinien charakteryzować się przede wszystkim wbudowanym mechanizmem kalibracji temperatury otoczenia w stosunku do temperatury ciepłoty ciała. Powinien on również zapewnić wysoką precyzję pomiaru. Dokonując zakupu powinniśmy również zwrócić uwagę na:
– miejsce produkcji (zdecydowanie opowiadamy się za produktami wykonanymi np. w Europie, gdyż zapewnia to ich odpowiednią jakość);
– udzielany okres gwarancji ( wiadomo, im jest on dłuższy tym lepiej, mamy wówczas pewność iż zakupiony przez nas produkt będzie nam służył przez długi okres czasu bezawaryjnie);
– wielofunkcyjność, czyli możliwość wykorzystania urządzenia nie tylko do pomiaru ciepłoty naszego ciała. Decydując się na zakup konkretnego modelu warto móc wykorzystać go np. do pomiaru temperatury posiłku lub wody w wannie.