Kule do chodzenia i laski inwalidzkie – wybór, rodzaje, stosowanie


Rodzaje oraz zastosowanie lasek inwalidzkich Wiadomo, każdy z nas chciałby być zawsze piękny i zdrowy. Niestety, nic nie jest wieczne i wszystko przemija. Przemija również zdrowie i sprawność fizyczna. Na pewno znacie Państwo w swoim otoczeniu wiele osób borykających się z różnego rodzaju dysfunkcjami narządu ruchu, urazami oraz chorobami układu kostno – stawowego lub mięśniowego. Niestety w tego typu przypadkach osoby takie są zmuszone korzystać z różnego rodzaju urządzeń pozwalających na ich sprawne funkcjonowanie w codziennym życiu.

Dzisiejszy artykuł poświęcimy wszelkiego rodzaju wyrobom medycznym, ortopedycznym, jak np. kule do chodzenia których celem jest zapewnienie sprawności ruchowej osobom posiadającym wyżej wymienione dyzfunkcje. Skupimy się przede wszystkim na osobach dotkniętych ograniczeniami związanymi z chorobą kończyn dolnych. Wyrób ortopedyczny, któremu przyjrzymy się dzisiaj bliżej będzie laska.

Kule do chodzenia (kule pachowe aluminiowe)

Kiedy nasz organizm nie wykazuje żadnych objawów chorobowych potrafimy bez większego trudu stać, biec, pokonywać najróżniejsze przeszkody. Dopiero nabyty przez nas uraz, lub choroba uświadamiają nam jak bardzo jest to dla nas cenna umiejętność. Dwie dolne kończyny potrafią bez większego trudu utrzymać ciężar naszego ciała a ich powierzchnia przylegająca do podłoża nie przekracza jednej kartki papieru A4. Co w przypadku gdy utracimy tą zdolność?? Pomocna okazuje się medycyna.

Laska stanowi dla osoby posiadającej różnego rodzaju problemy dotyczące dolnych kończyn stanowi dodatkowe źródło stabilizacji naszego ciała. Należy pamiętać również o tym że tego typu problemy związane z dolnymi kończynami nie dotyczą tylko osób starszych. Mogą one powstać również na wskutek różnego rodzaju urazów związanych np. z uprawianiem różnego rodzaju sportów. Patrząc z perspektywy czasu laski jako takie stanowiły nie tylko pomoc ortopedyczną, noszenie odpowiednio wykonanej laski świadczyło o randze oraz statusie społecznym osoby.

Aby dokonać właściwego wyboru produktu a następnie zakupu należy przede wszystkim dokonać podziału analizowanej przez nas grupy produktów ortopedycznych.

Ze względu na uchwyt:

 • uchwyt prosty (uchwyt typu „T”);
 • uchwyt falisty (uchwyt typu „Derby”);
 • uchwyt w kształcie litery „U”;
 • uchwyt gumowy (antypoślizgowy).


Podział produktu ze względu na budowę i przeznaczenie:

 • laski inwalidzkie drewniane;
 • laski aluminiowe;
 • laski składane;
 • trójnogi;
 • czwórnogi;
 • chwytaki;
 • kule łokciowe;
 • kule pachowe;
 • laska dla niewidomych (tzw. laski białe);
 • laski ozdobne, o przeznaczeniu głównie estetycznym, stanowiące dodatek do stroju.
Laska dla niewidomych (tzw. laska biała)


Po zapoznaniu się z wyżej wymienionymi podziałami produktu należy zastanowić się nad tym jaki produkt z gamy dostepnych będzie dla nas najlepszy. Oczywiście w przypadku laski dla osoby niewidomej (tzw. laska biała), czy kuli pachowej wybór wydaje się raczej oczywisty. Jednakże jeśli możemy wybierać pomiędzy laską z uchwytem porostym lub falistym mogą pojawić się pewne wątpliwości. Najważniejsza jest oczywiście wygoda użytkowania danego produktu. Zakupiony przez nas produkt musi być praktyczny i funkcjonalny , będzie nam bowiem towarzyszył przez większość dnia. Po zasięgnięciu opinii specjalistów doszliśmy do następujących wniosków:

 • uchwyt typu „Derby” (falistym) będzie stanowić odpowiednie wsparcie dla osób dotkniętych chorobami zapalnymi stawów dłoni
 • laski oraz kule aluminiowe z uchwytem antypoślizgowym (gumowym), dostępne w różnych kolorach, to oferta przede wszystkim dla ludzi młodych i aktywnych. W/w produkty zapewniają przede wszystkim szybkie i bardziej dynamiczne poruszanie się. 
 • laski składane mogą stanowić swego rodzaju zabezpieczenie dla osób które często przemieszczają się np. komunikacją miejską lub potrzebują pomocy w poruszaniu się podczas pokonywania nierównego terenu. laski typu trójnóg i czwórnóg dzięki swoim punktom podparcia stanowią najwyższy stopień stabilizacji ruchu (pomijając rzecz jasna balkoniki i podpórki rehabilitacyjne). 
 • laski z uchwytem półkolistym (typu „U”) stanowią idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób starszych poruszających się powoli. Pozwalają one na przyciągnięcie przedmiotu będącego poza zasięgiem dłoni. 
 • chwytaki (tzw. trzecia dłoń) pozwalają one na przyciągnięcie lub podniesienie niewielkich przedmiotów. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie posiadających pełnej sprawności kończyny górnej. 
 • laski z uchwytem typu „T” to najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie dla osób starszych, dla których laska ma być po prostu dodatkową podporą podczas poruszania się.
Laska inwalidzka drewniana

Wszelkie urządzenia, w tym laski inwalidzkie i kule do chodzenia posiadają wymienne części ekspoloatacyjne. Musimy pamiętać o tym że np. zużyty element nie musi oznaczać wymiany całego urządzenia na nowe. W przypadku lasek istnieją specjalne nakładki antypoślizgowe, które umieszczone w odpowiednim miejscu pozwalają na poruszanie się po śniegu lub lodzie. Na koniec naszego artykułu należy wspomnieć o urządzeniach ortopedycznych umożliwiających poruszanie się osobom mającym bardzo duże problemy zdrowotne. Mówimy tutaj o balkonikach i podpórkach rehabilitacyjnych. W najbliższym czasie opublikujemy artykuł dotyczący własnie tego typu produktów.