Nakładki toaletowe (na sedes, WC) – czym są i po co je stosujemy?


Osoby w starszym wieku lub z ograniczoną mobilnością często stykają się z problemem przy korzystaniu z sanitariatów i z toalety. Różne nowoczesne „gadżety” medyczne mogą zapewnić osobie chorej lub starszej komfort poruszania się po własnym mieszkaniu oraz wygodę podczas najbardziej podstawowych czynności.

Obecnie dostępnych jest wiele artykułów zaprojektowanych specjalnie dla większego komfortu użytkownika. Osoby zwłaszcza w okresie rekonwalescencji, po operacjach, mające problem z poruszaniem się lub opiekunowie takich pacjentów powinny zadbać o udoskonalenie otoczenia, na tyle, aby chociażby korzystanie z toalety nie było wyzwaniem nie od osiągnięcia. Na przeciw potrzebom takich osób wyszli producenci sprzętu medycznego, proponujący m.in. podwyższające nasadki toaletowe na sedes.

Podwyższona deska sedesowa jest znacznym ułatwieniem dla osoby mającej problem z płynnym poruszaniem się, siadaniem i wstawaniem. Regularne, klasyczne muszle WC są bardzo niskie. Zastosowanie dodatkowego siedziska – nakładki sedesowej podnosi wysokość toalety, tym samym ułatwia korzystanie z niej.

Podwyższenie na sedes (WC) dla chorych i niepełnosprawnych.

Zbyt nisko osadzona muszla klozetowa nie tylko czyni siadanie i wstawanie uciążliwymi ale także może powodować częstsze występowanie bólu, np. w przypadku problemów ze stawami, z kolanami, z biodrami czy kręgosłupem. Źle dopasowana wysokość toalety stanowi także barierę dla osoby poruszającej się o kulach ortopedycznych albo o lasce inwalidzkiej. Nieodpowiednia wysokość toalety zwiększa także ryzyko upadku. Wstawanie z podwyższonej deski sedesowej jest zdecydowanie łatwiejsze.

Konstrukcja nasadek i ich rodzaje
Konstrukcja nasadki na sedes dla chorego człowieka powinna być zwarta, trwała i solidna. Nie zaleca się oszczędzać na materiale z jakiego została wykonana nakładka, jeśli ma się w planach dłuższe jej używanie. Najtańsze, niecertyfikowane produkty mogą nie przylegać równomiernie do muszli a uchwyty mocujące nie zapewnią bezpiecznego, stabilnego montażu. Wysokiej jakości nakładki podwyższające opatrzone są nowoczesnym systemem mocowania np. przednimi sprzączkami lub zaciskami bocznymi gwarantującymi stabilne umocowanie nakładki. Są łatwe w założeniu, nie uszkadzają toalety, można je także w prosty sposób zdemontować. Zwróćmy uwagę, czy nie dochodzi do niepożądanego poluzowania zacisków w czasie korzystania z toalety. Trzeba zwrócić uwagę także czy system mocowania umożliwi wygodne czyszczenie i czy będzie dla nas wygodny. Metalowe elementy montażowe mogą być trudniejsze w utrzymaniu w higienicznej czystości. Tworzywo, z jakiego wyprodukowana została nakładka powinno być przyjazne dla skóry, hipoalergiczne (nieuczulające), antybakteryjne oraz łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji. Utrzymanie higienicznej czystości jest bardzo ważne w toalecie, ponieważ spłukiwanie wody często może się wiązać z rozprzestrzenianiem nieczystości. Wysokiej jakości materiał czyni nakładki odpornymi na uszkodzenia, przedłuża ich trwałość i zapewni komfort podczas używania.

Nasadki na toaletę należy dopasować na podstawie indywidualnych potrzeb i wymagań. Nie bez znaczenia jest tutaj wzrost użytkownika. Źle dobrana wysokość nasadki może być utrudnieniem przy wstawaniu czy siadaniu na toaletę. Należy więc rozważyć jaka wysokość byłaby najodpowiedniejsza i sprawi, że korzystanie z toalety nie będzie już takim dużym utrudnieniem. Na rynku dostępne są nakładki o różnej wysokości. Całkowita wysokość siedzenia nie może być za wysoka dla wszystkich użytkowników. Byłoby to bardzo niewygodne i utrudniałoby korzystanie z toalety. Szukając odpowiedniej wysokości warto kierować się następującą wskazówką: podczas siedzenia na nasadce stopy powinny płasko przylegać do ziemi a kolana układać się pod kątem ok 90 stopni lub większym. Najbardziej popularne modele mają 10 – 15 cm wysokości.

Nakładki toaletowe dla chorych różnią się także sposobem wyprofilowania. Odpowiednie zagłębienia, wycięcia w przedniej i tylnej części nakładki mogą ułatwić higienę intymną. Większe skośne otwarcia (wycięcia) w przedniej części deski zalecane są dla osób np. z obrzękami w obrębie krocza, opuchliznami pooperacyjnymi itp. Aby nakładka była wygodna warto zorientować się czy dana nakładka posiada otwarcia (wycięcia), przednie, tylne, lub obustronne, czy wycięcia są głębokie, szerokie, czy będą nam odpowiadały i ułatwiały korzystanie z toalety a także higienę intymną.

Istotnym atutem podwyższających nasadek toaletowych jest kompatybilność z większością standardowych muszli WC. Szukając nasadki należy sprawdzić, czy producent zapewnia o dopasowaniu do klasycznych toalet i czy toaleta, jaką mamy w domu należy do tych uniwersalnych, czy może jest niestandardowa. Ponieważ nakładki mogą się różnić kształtem, mogą być okrągłe lub podłużne, wybierając nakładkę trzeba mieć pewność że kształtem będzie pasować do toalety.

Wśród wielu modeli nasadek podwyższających mamy wybór także pomiędzy nasadkami z klapą lub bez. W tej kwestii warto kierować się indywidualnymi potrzebami, aczkolwiek spłukiwanie wody w WC z klapą zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii w łazience, jest więc bardziej higieniczne. Zdarza się jednak, że osoba chora lub starsza może mieć problem z chwytaniem i różnego rodzaju kłopoty z kończynami górnymi, wówczas podnoszenie i opuszczanie klapy mogłoby być dla niej dodatkową trudnością.

Nasadki powinny także zawsze mieć informacje od producenta o maksymalnym obciążeniu, które pozwoli bezpiecznie korzystać z toalety. Warto zapoznać się z takimi informacjami by nie zniszczyć produktu i zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Dla kogo przeznaczone są toaletowe nasadki podwyższające?
Nasadki toaletowe ułatwiają załatwianie codziennych potrzeb fizjologicznych osobom o obniżonej sprawności ruchowej, mających kłopoty z wstawaniem, siadaniem, schylaniem się, odczuwającym ból podczas próby przyjęcia różnych pozycji. Nakładki mogą być stosowane przez różne osoby, np.:
– osoby niepełnosprawne
– pacjenci z artretyzmem
– po operacji biodra
– z endoprotezą
– poruszające się o kulach lub lasce inwalidzkiej
– z zapaleniem stawów
– z bólami kostko-stawowymi (np. bóle kolan)
– po różnych zabiegach medycznych
– po operacjach
– seniorzy
– osoby z ograniczoną sprawnością fizyczną.

Osoby w podeszłym wieku mające kłopoty z balansem albo osoby cierpiące na dolegliwości neurologiczne związane z trudnością w utrzymaniu równowagi także mogą skorzystać z tego rodzaju nakładek toaletowych, ale wówczas najlepiej zamontować w pobliżu toalety dodatkowe uchwyty, poręcze umożliwiające stabilne podparcie w trakcie siadania lub wstawania albo specjalne balkoniki – konstrukcje umożliwiające wielostronne podparcie. Alternatywą dla nasadek są także przenośne krzesła toaletowe, które po usunięciu pojemnika na nieczystości mogą służyć jako podwyższone konstrukcje z siedziskiem nad toaletę.

Jeżeli mieszkamy ze starszą osobą, mamą, tatą, babcią czy dziadkiem warto zastanowić się nad nabyciem tego typu artykułów medycznych, które nie zrujnują nam domowego budżetu, a będą stanowić ogromną pomoc dla naszych najbliższych. Często osoby starsze nie wiedzą o tym, jak nowoczesne udogodnienia są obecnie dostępne na rynku. W trosce o wygodę najbliższych osób, starszych rodziców czy dziadków można wybrać skuteczne wyroby pomocnicze podnoszące jakość życia osoby mniej mobilnej a jednocześnie nie utrudniające korzystania z toalety zwykłemu użytkownikowi.