Koncentrator tlenu – jaki wybrać?


Wybór pomiędzy urządzeniem przenośnym, a stacjonarnym, w przypadku aparatów tlenowych to najczęściej spotykany dylemat w tej grupie urządzeń. Teoretycznie koncentrator tlenu na baterie powinien służyć nam jedynie jako urządzenie przenośne, zaś domowy aparat tlenowy należy stosować – zgodnie z nazwą, w domu i tylko w nim. Sprawa okazuje się jednak nieco bardziej skomplikowana… Postaramy się więc w dzisiejszym wpisie nakreślić Państwu pewne konkrety i odpowiedzieć na pytanie: jaki koncentrator tlenu wybrać?

RODZAJE KONCENTRATORÓW TLENU.
Urządzenia do podawania tlenu pacjentowi podzielić można zasadniczo na dwa typy:

  • stacjonarny koncentrator tlenu – jest to urządzenie stosowane zazwyczaj w domowym zaciszu lub na terenie różnego rodzaju placówek ochrony zdrowia, czyli w szpitalach, przychodniach i zakładach opieki długoterminowej.
  • przenośny koncentrator tlenu na baterie – ta grupa produktów wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest wsparcie tlenowe poza domem.


ISTOTNE RÓŻNICE – KONKRETNIE.
Poniżej wskazujemy Państwu szereg informacji, które pomogą dokonać Państwu wyboru i niejako udzielą odpowiedzi na pytanie: jaki koncentrator tlenu wybrać?

1. Oczywiście na tak zwany pierwszy rzut oka zwracamy uwagę na wymiary i wagę. Koncentrator tlenu do domu rzecz jasna jest cięższy i zajmuje odpowiednio więcej miejsca w porównaniu z jego mobilnym konkurentem. Jest to rzecz związana przede wszystkim z procesem produkcji i konstrukcji wspomnianych wyrobów. Przenośny koncentrator tlenu musi być lekki i zajmować względnie niewiele miejsca. Niesie to jednak z sobą pewne istotne konsekwencje, o czym wspomnimy w dalszej części artykułu.

2. Stacjonarny domowy koncentrator tlenu jest bardziej wydajny. Ten fakt niestety bardzo często studzi entuzjazm zwolenników urządzeń przenośnych. Urządzenia stacjonarne z zasady są stworzone bez ograniczeń przestrzennych, inżynierowie mogą dzięki temu skupić się na ich parametrach technicznych. Czystość tlenu w czołowych urządzeniach sięga nawet 96%, czym może pochwalić się koncentrator tlenu Oterapia OLV-5. Niezależnie od ustawionej ilości podawanego tlenu, jego stężenie nie spadnie nigdy poniżej 90%. Takimi doskonałymi wynikami niestety urządzenia przenośne nie mogą się pochwalić.

3. Przenośny koncentrator tlenu cechuje przede wszystkim mobilność. Faktem jest, że wiele osób nie chce i nie powinno rezygnować z uczestniczenia w codziennym funkcjonowaniu społeczeństwa z powodu konieczności otrzymywania dodatkowej ilości tlenu. Dla tego typu ludzi powstały przenośne koncentratory tlenu na baterie. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że o ile we wspomnianym zastosowaniu spełniają one swoją rolę, to jednak nie należy ich traktować jako urządzeń w pełni wielozadaniowych. Mowa w tym wypadku o częstym dylemacie, związanym z tym jaki koncentrator tlenowy wybrać. Otóż podstawą w tym wypadku jest właśnie docelowe główne zastosowanie naszego urządzenia. Urządzenia mobilne do tlenoterapii, to przede wszystkim możliwość korzystania z terapii podczas podróży – mniejszych lub większych. Czy oznacza to, że nie należy tych aparatów stosować w domu?

Superwydajny domowy koncentrator tlenu OLV-5

JAKIE URZĄDZENIE DO PRODUKCJI TLENU WYBRAĆ?
Wszystko zależy przede wszystkim od użytkownika. Każdy człowiek jest inny, stan poszczególnych pacjentów również ulega zmianom. Można jednak w pewnym ogólnym zarysie przedstawić pewne kryteria wyboru, które powinny nam pomóc w podjęciu decyzji. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – czego oczekujemy od koncentratora tlenu? Jeśli odpowiedź brzmi: wydajności i skutecznego działania, wybór musi paść na aparat stacjonarny, czyli tak zwany domowy koncentrator tlenu.

Koncentratory stacjonarne posiadają dużo lepsze parametry techniczne, potrafią prowadzić zdecydowanie bardziej skuteczną terapię i bezpośrednio lepiej wpływają na jakość życia. Dzieje się tak głównie za sprawą mniejszych ograniczeń podczas procesu produkcji. Inżynierowie mogą skupić się na stworzeniu maksymalnie wydajnego i technicznie sprawnego urządzenia, nie martwiąc się przede wszystkim o wagę i wymiary końcowe. To oczywiście nie znaczy, że im większy czy cięższy jest koncentrator, tym lepiej, jednak w porównaniu z urządzeniami mobilnymi proces produkcji posiada inne priorytety i nie jest to absolutnie żadna tajemnica. Urządzenia mobilne powinny być nabywane przede wszystkim dla osób, które potrzebują tlenoterapii w podróży – zarówno tej codziennej, z domu do pracy, jak i dalszej… Ograniczeniem jest wówczas w zasadzie konieczność ładowania baterii, w momencie gdy nie mamy dostępnego źródła zasilania 12V (tzw. zapalniczki samochodowej).

Wyjaśniając – to nie jest tak, że odradzamy Państwu zakup urządzeń mobilnych. Wręcz przeciwnie, ich rola jest niesłychanie istotna i w konkretnych przypadkach zapewniają one znaczną poprawę funkcjonowania w społeczeństwie osób wymagających tlenoterapii. Pragniemy jednak, zgodnie z naszym doświadczeniem podkreślić, że osoby starsze, dotknięte schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, chorobami płuc i innymi jednostkami chorobowymi, bezpośrednio wpływającymi na konieczność dodatkowej podaży tlenu, wymagają tlenoterapii dłuższych, nierzadko wielogodzinnych. Bardzo często ilość czy też czystość podawanego tlenu okazują się czynnikami najważniejszymi – wówczas zaleta mobilności nie będzie dla nas istotna i powinniśmy skupić się na jak najefektywniejszej terapii.

https://youtube.com/watch?v=EiYsr5dA0Cg

PODSUMOWANIE I WNIOSKI.
Zarówno domowe koncentratory tlenu, jak i przenośne urządzenia do podawania tlenu mają swoje podstawowe zalety i wady. Stacjonarny aparat do tlenoterapii cechuje przede wszystkim wydajność i skuteczność terapii. Urządzenia mobilne mogą okazać się niezastąpione w wielu przypadkach, jednak powinniśmy po nie sięgać raczej jako rozwiązanie dodatkowe i uzupełniające.