Opatrunek gipsowy zakładany bywa po urazach kości i stawów oraz przed zabiegami operacyjnymi. Najogólniej rzecz ujmując, opatrunki gipsowe stosowane są zazwyczaj w celu unieruchomienia uszkodzonej kończyny i zapobieganiu dalszym przemieszczeniom odłamów kostnych.
Dzisiejszy rynek wyrobów medycznych proponuje nam dwa rodzaje opatrunkowych gipsowych – lekki gips syntetyczny i standardowe opatrunki gipsowe dostępne w większości placówek zdrowotnych. Różnią się one kolorem, ceną i przede wszystkim wagą, a co za tym idzie komfortem użytkowania. Gips syntetyczny jest nieporównywalnie lżejszy od opatrunków gipsowych zakładanych w większości szpitali. Poniżej zamieszczamy kilka informacji dotyczących stosowania opatrunków gipsowych, próbując jednocześnie rozwiać pewne wątpliwości pacjentów je noszących.

Czy opatrunek gipsowy może być luźny (czy gips może być luźny)?
Celem opatrunku gipsowego jest usztywnienie kończyny. Powinien on być dopasowany w taki sposób by kończyna nie była nadmiernie uciśnięta, ale też tak by opatrunek nie był zbyt luźny. Dlatego jeżeli z jakichś powodów ucisk powodowany przez opatrunek wzbudza nasze wątpliwości, należy udać się do lekarza specjalisty. Taka sytuacja może mieć miejsce z różnych przyczyn. Niekiedy zdarza się, że w chwili złamania dochodzi do obrzęku, który ustępuje kilka dni po założeniu opatrunku gipsowego – w efekcie gips będzie odpowiednio luźny.
Czy gips powinien być ciasny (czy gips może być ciasny)?
Analogicznie do wyżej opisanej sytuacji, w chwili złamania dochodzi do obrzęku i po założeniu opatrunku gipsowego obrzęk może narastać. Założony gips będzie sprawiał wrażenie zbyt małego (ciasnego). Nie jest to pożądane następstwo i w takiej sytuacji także należy udać się do lekarza specjalisty. Objawem zbyt ciasnego opatrunku gipsowego mogą okazać się stale siniejące palce zagipsowanej kończyny.
Czy z gipsem można się kąpać?
Założenie opatrunku gipsowego nie powinno być przeciwwskazaniem do dbałości o higienę ciała. Kąpiel należy wykonać w taki sposób by nie doprowadzić do zamoczenia opatrunku gipsowego. Dlaczego? Mokry opatrunek gipsowy może schnąć nawet kilka dni, co więcej po zamoczeniu może być podatny na uszkodzenia – może się kruszyć, łamać i rozpadać. Co więcej pod opatrunkiem gipsowym znajduje się opaska z waty – specjalny podkład podgipsowy przeznaczony do ochrony skóry przed podrażnieniami. Jeśli dojdzie do zamoczenia opatrunku gipsowego to wspomniany podkład może ulec deformacji w konsekwencji czego gips nie będzie już optymalnie dopasowany do kończyny.
Czy należy się obawiać piły przeznaczonej do zdejmowania opatrunków gipsowych?
Zdecydowanie nie 🙂 Wbrew ludzkim wyobrażeniom piła do gipsu nie przecina przy okazji usuwania gipsu również skóry znajdującej się pod nim. Po uruchomieniu urządzenie to wydaje wprawdzie dźwięki znane nam z różnych horrorów, ale na tym kończy się cała dramaturgia. Piła do gipsu nie kręci się wokół własnej osi, a jedynie drga. Takie obawy mogą mieć głównie mali pacjenci, ale jak wiadomo w każdym z nas jest odrobina dziecka…
Jak dbać o rękę lub nogę gipsie?
Unieruchomionej kończyny nie powinno się obciążać. Pamiętajmy, że kończyna jest osłabiona. By nie dopuścić do powstania obrzęku należy pamiętać o „elewacji kończyny” – to nic innego jak uniesienie kończyny ku górze – ta prosta czynność odpowiednio poprawi krążenie. W tym celu zastosować można wszelkiego rodzaju temblaki na kończyny górne czy też poduszki i wałki pod kończyny dolne.

Jak wygląda skóra po ściągnięciu opatrunku gipsowego?
Skóra po kilku tygodniach będzie narażona na podrażnienia i znacznie wysuszona. Powinniśmy zadbać o szczególne nawilżenie i natłuszczenie skóry. W czasie unieruchomienia może wystąpić wzmożony swąd skóry. Nie powinno się jednak wsuwać nic pod opatrunek gipsowy- może dojść do uszkodzenia skóry, a w efekcie do powstania ran i infekcji ciężkich do zagojenia.
Mamy nadzieje, że nasz krótki poradnik pomoże choć najmniejszym stopniu przetrwać Państwu uciążliwy okres obcowania z opatrunkami gipsowymi. Pamiętajmy, że mimo wszystko my sami również mamy wpływ na to, jak przebiegać będzie okres naszego powrotu do zdrowia!