Czy gips można moczyć? Czy gips może być ciasny? Czy gips może być luźny? – pytania i odpowiedzi


Opatrunek gipsowy zakładany bywa po urazach kości i stawów oraz przed zabiegami operacyjnymi. Najogólniej rzecz ujmując, opatrunki gipsowe stosowane są zazwyczaj w celu unieruchomienia uszkodzonej kończyny i zapobieganiu dalszym przemieszczeniom odłamów kostnych.

Dzisiejszy rynek wyrobów medycznych proponuje nam dwa rodzaje opatrunkowych gipsowych – lekki gips syntetyczny i standardowe opatrunki gipsowe dostępne w większości placówek zdrowotnych. Różnią się one kolorem, ceną i przede wszystkim wagą, a co za tym idzie komfortem użytkowania. Gips syntetyczny jest nieporównywalnie lżejszy od opatrunków gipsowych zakładanych w większości szpitali. Poniżej zamieszczamy kilka informacji dotyczących stosowania opatrunków gipsowych, próbując jednocześnie rozwiać pewne wątpliwości pacjentów je noszących.

Popularne opaski gipsowe Pregips S polskiego producenta (TZMO)

Czy opatrunek gipsowy może być luźny (czy gips może być luźny)?
Celem opatrunku gipsowego jest usztywnienie kończyny. Powinien on być dopasowany w taki sposób by kończyna nie była nadmiernie uciśnięta, ale też tak by opatrunek nie był zbyt luźny. Dlatego jeżeli z jakichś powodów ucisk powodowany przez opatrunek wzbudza nasze wątpliwości, należy udać się do lekarza specjalisty. Taka sytuacja może mieć miejsce z różnych przyczyn. Niekiedy zdarza się, że w chwili złamania dochodzi do obrzęku, który ustępuje kilka dni po założeniu opatrunku gipsowego – w efekcie gips będzie odpowiednio luźny.

Czy gips powinien być ciasny (czy gips może być ciasny)?
Analogicznie do wyżej opisanej sytuacji, w chwili złamania dochodzi do obrzęku i po założeniu opatrunku gipsowego obrzęk może narastać. Założony gips będzie sprawiał wrażenie zbyt małego (ciasnego). Nie jest to pożądane następstwo i w takiej sytuacji także należy udać się do lekarza specjalisty. Objawem zbyt ciasnego opatrunku gipsowego mogą okazać się stale siniejące palce zagipsowanej kończyny.

Czy z gipsem można się kąpać?
Założenie opatrunku gipsowego nie powinno być przeciwwskazaniem do dbałości o higienę ciała. Kąpiel należy wykonać w taki sposób by nie doprowadzić do zamoczenia opatrunku gipsowego. Dlaczego? Mokry opatrunek gipsowy może schnąć nawet kilka dni, co więcej po zamoczeniu może być podatny na uszkodzenia – może się kruszyć, łamać i rozpadać. Co więcej pod opatrunkiem gipsowym znajduje się opaska z waty – specjalny podkład podgipsowy przeznaczony do ochrony skóry przed podrażnieniami. Jeśli dojdzie do zamoczenia opatrunku gipsowego to wspomniany podkład może ulec deformacji w konsekwencji czego gips nie będzie już optymalnie dopasowany do kończyny.

Czy należy się obawiać piły przeznaczonej do zdejmowania opatrunków gipsowych?
Zdecydowanie nie 🙂 Wbrew ludzkim wyobrażeniom piła do gipsu nie przecina przy okazji usuwania gipsu również skóry znajdującej się pod nim. Po uruchomieniu urządzenie to wydaje wprawdzie dźwięki znane nam z różnych horrorów, ale na tym kończy się cała dramaturgia. Piła do gipsu nie kręci się wokół własnej osi, a jedynie drga. Takie obawy mogą mieć głównie mali pacjenci, ale jak wiadomo w każdym z nas jest odrobina dziecka…

Jak dbać o rękę lub nogę gipsie?
Unieruchomionej kończyny nie powinno się obciążać. Pamiętajmy, że kończyna jest osłabiona. By nie dopuścić do powstania obrzęku należy pamiętać o „elewacji kończyny” – to nic innego jak uniesienie kończyny ku górze – ta prosta czynność odpowiednio poprawi krążenie. W tym celu zastosować można wszelkiego rodzaju temblaki na kończyny górne czy też poduszki i wałki pod kończyny dolne.

Dobrej jakości podkłady pod gips Matosoft Synthetic (TZMO)

Jak wygląda skóra po ściągnięciu opatrunku gipsowego?
Skóra po kilku tygodniach będzie narażona na podrażnienia i znacznie wysuszona. Powinniśmy zadbać o szczególne nawilżenie i natłuszczenie skóry. W czasie unieruchomienia może wystąpić wzmożony swąd skóry. Nie powinno się jednak wsuwać nic pod opatrunek gipsowy- może dojść do uszkodzenia skóry, a w efekcie do powstania ran i infekcji ciężkich do zagojenia.

Mamy nadzieje, że nasz krótki poradnik pomoże choć najmniejszym stopniu przetrwać Państwu uciążliwy okres obcowania z opatrunkami gipsowymi. Pamiętajmy, że mimo wszystko my sami również mamy wpływ na to, jak przebiegać będzie okres naszego powrotu do zdrowia!