Lewatywa – co to za zabieg, informacje, instrukcja wykonania.


Lewatywa to jeden z najstarszych zabiegów medycznych, polegający na wlaniu do jelita grubego płynnej substancji, mającej na celu wypłukanie z niego zalegających treści kałowych.

Zabieg lewatywy stosowany bywa z powodu:
– ostrych zaparć
– jako procedura przed przed porodem
– jako procedura przed zabiegiem

Obecnie istnieją dwie najbardziej popularne formy wykonywania lewatywy:
– poprzez tak zwany zestaw do lewatywy jednorazowy
– za pomocą przyrządu określanego jako gruszka do lewatywy (gruszka doodbytnicza, kanka doodbytnicza)
Poniżej pragniemy przedstawić Państwu nasz spostrzeżenia dotyczące wykonywania tego zabiegu, jak również krótkie instrukcje oraz wskazówki.

Wlewka doodbytnicza – kiedy się ją wykonuje?
Wlewki doodbytnicze potocznie zwane lewatywą wykonuje się by pobudzić perystaltykę jelit w celu wydalenia zalegających mas kałowych lub jako przygotowanie przed zabiegami operacyjnymi, porodem czy we wstępie do niektórych badań diagnostycznych.

Poplarny zestaw do lewatywy jednorazowy

Czym można wykonać wlewkę doodbytniczą – czym robić lewatywę?
W dzisiejszych czasach wszelkiego rodzaju sprzęt jednorazowego użytku jest dostępny dla ogółu społeczeństwa w sklepach medycznych lub aptekach. Do wykonania lewatywy używa się jednorazowego worka z rurką (kanką) o łagodnym zakończeniu.

Jakiej substancji używa się do wykonania lewatywy – z czego robić lewatywę?
Wlewkę doodbytniczą można sporządzić w różny sposób używając do tego wystudzonej przegotowanej wody (500-2000ml) z dodatkiem różnych substancji, czyli np.:
-naparu rumianku
-wody z dodatkiem oliwy, oleju lnianego lub rzepakowego (250ml –na 1l wody)
-wody z dodatkiem soli kuchennej (jedna łyżeczka ) i jednej łyżki octu na litr wody, należy jednak podchodzić do ostrożnie do tej substancji, opisany roztwór ma bowiem bardzo silne działanie
-wody mydlanej –ok 30 ml mydła na litr wody
Należy zawsze pamiętać, że roztwór sporządzony do wykonania lewatywy nie powinien przekraczać 40º C, pożądana temperatura powinna wynosić 36 lub 38 stopni Celsjusza.

Powszechnie stosowana gruszka do lewatywy z kanką (kanka doodbytnicza)

Jak wykonuje się lewatywę – instrukcja wykonania lewatywy?
1. Przed wykonaniem lewatywy pacjent powinien być ułożony na lewym boku lub na plecach z podłożonym pod pośladki basenem sanitarnym (w celu dogodnego ułożenia chorego można podłożyć ręcznik lub poduszkę pod okolicę lędźwiową). Instrukcja użycia basenu sanitarnego znajduje się w poprzednim artykule
2. Rurkę-kankę doodbytniczą należy posmarować wazeliną na przestrzeni ok 10 cm – ułatwi to jej wprowadzenie. Przed umieszczeniem kanki w odbycie, należy wypuścić odrobinę zawartości worka do lewatywy (w celu odpowietrzenia kanki), a następnie wprowadzić kankę na głębokość około 7 cm.
3. Worek jednorazowy do wlewki umieszczamy na wysokości ok 50-80 cm nad łóżkiem chorego. Na czas wprowadzania płynu można polecić choremu by głęboko i spokojnie oddychał – pozwoli to zmniejszyć napięcie mięśni co w konsekwencji znacznie ułatwi utrzymanie wody. Po wykonaniu lewatywy polecamy choremu pozostanie na basenie sanitarnym przez kilka minut w celu wypróżnienia.

Wlewka doodbytnicza – przeciwwskazania, środki ostrożności.
U chorych z chorobami serca i nerek nie wolno wykonywać lewatywy z dodatkiem soli. Istnieją też schorzenia przy których nie zaleca się wykonania wlewek doodbytniczych, by uniknąć w ten sposób pogorszenia stanu zdrowia chorego. Przy chorobach jamy brzusznej, krwawieniach z przewodu pokarmowego, niewyjaśnionych dolegliwościach bólowych brzucha, przetokach jelitowych lub w sytuacji gdy lewatywa w ciąży może wywołać poronienie lub przedwczesny poród, ale też wtedy gdy chory jest po zabiegu operacyjnym na jelicie grubym.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik okazał się dla Państwa w jakimkolwiek stopniu pomocny i wartościowy. W razie wszelkich pytań pozostajemy do Waszej dyspozycji, wystarczy skorzystać z działu kontakt. Wszelkie wątpliwości natury medycznej radzimy bezpośrednio konsultować z lekarzem.