Mycie chorego pod prysznicem – kąpiel pacjenta niepełnosprawnego


Kąpiel jest jednym z podstawowych warunków poprawy samopoczucia i komfortu funkcjonowania każdego dnia. Głównym warunkiem dbania o zdrowie, jest higiena osobista. Dzisiejszy wpis dotyczył będzie sytuacji, w której stan zdrowia człowieka ulega pogorszeniu i prowadzi do ograniczenia samodzielności. Bez względu na to, gdzie chory przebywa (w szpitalu czy w domu), kiedy staje się zależny od osób trzecich, następują:
– w sferze psychicznej: obniżenie nastroju i apatię
– w sferze fizycznej, między innymi: zaburzenia funkcjonowania skóry i błon śluzowych (np. w obrębie jamy ustnej)

Niezależnie od faktu, gdzie sprawujemy opiekę nad pacjentem – w szpitalu, czy już w domu, powinniśmy dołożyć wszelkich starań by ograniczona sprawność ruchowa nie stanowiła przeszkody w utrzymaniu odpowiedniego poziomu higieny.

Popularne krzesło pod prysznic z oparciem AR-203

Na szczęście współczesna medycyna posiada odpowiednie rozwiązania wspomagające proces określany jako: mycie pacjenta pod prysznicem lub kąpiel osoby niepełnosprawnej. Możemy korzystać z takich udogodnień, jak np.:
– krzesło pod prysznic (taboret prysznicowy)
– ławka nawannowa (ławka na wannę)
– poręcze do łazienki dla niepełnosprawnych
– plastikowy bidet na WC dla chorego (bidet na sedes dla pacjenta)
Możemy korzystać z wielu różnych artykułów dostępnych obecnie na rynku. W sklepie medycznym znajdziemy również np. dmuchane wanienki do mycia głowy chorego w łóżku.

Toaletę całego ciała pod natryskiem możemy wykonać przede wszystkim u tych pacjentów, którzy samodzielnie przemieszczają się o kulach, z pomocą balkoników i podpórek rehabilitacyjnych czy też na wózkach inwalidzkich. W celu wykonania toalety świetnym rozwiązaniem będzie dla nas wykorzystanie taboretu pod prysznic. Solidne krzesło pod prysznic z oparciem pozwoli nam na swobodne wykonanie kąpieli bez dodatkowego wysiłku fizycznego, z jednoczesnym utrzymaniem chorego w stabilnej pozycji. Produkt ten posiada specjalne uchwyty oraz wyposażony został w nóżki z grubej gumy – stanowi idealną podporę ciała i umożliwia pacjentowi ewentualną pomoc w procesie mycia.

Na co zwrócić uwagę przeprowadzając prysznic pacjenta niepełnosprawnego?
Pamiętajmy by odpowiednio przygotować otoczenie i posiadany sprzęt. Wskazane jest również, by temperatura pomieszczenia nie wywołała u naszego podopiecznego przeziębienia. Warto jednak dodać, że w łazience nie może być również przesadnie ciepło – zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do zawrotów głowy, a nawet omdlenia. Optymalna wartość temperatury pomieszczenia to 22-26 stopni Celsjusza. Przygotowując wcześniej pomoce niezbędne do wykonania kąpieli (ręczniki, żel pod prysznic, pidżamę) unikniemy dezorganizacji. Ważne jest także sprawdzenie temperatury wody, którą ustawiamy jeszcze przed umieszczeniem pod jej strumieniem chorego – najlepiej testować na własnej dłoni, tak jak czyni się to przed kąpielą niemowlaka. Proces kąpieli chorego powinien przebiegać możliwie krótko i sprawnie, a przez cały czas trwania tej czynności powinniśmy kontrolować stan chorego (jego świadomość i reakcje). Po zakończeniu mycia, należy dokładnie osuszyć ciało pacjenta i zapewnić mu bezpieczny transport do łóżka lub na wózek inwalidzki. Często zdarza się, że zabieg mycia chorego może wymagać z naszej strony zbyt dużego wysiłku fizycznego – warto wówczas zadbać o wsparcie osób trzecich, by uniknąć przeciążenia stawów, mięśni, wystąpienia przepuklin itp.

Niezwykle wygodne czepki do mycia włosów bez wody (z mydłem i odżywką)


Czy istnieją negatywne następstwa kąpieli pacjenta?
Tak, istnieją pewne sytuacje, w których kąpiel może stanowić bezpośrednią przyczynę określonych komplikacji. Mowa w tym wypadku między innymi o: – znacznym wyziębieniu ciała chorego lub jego przegrzaniu – pogorszeniu stanu zdrowia w wyniku przeciążenia organizmu – omdleniu wskutek nagłej zmiany pozycji ciała – różnego rodzaju urazach w wyniku upadku lub poślizgnięcia się (złamaniach, stłuczeniach) – zachłyśnięciu się wodą (w momencie mycia głowy)

Podsumowując – mycie człowieka chorego pod prysznicem, to proces konieczny dla zachowania właściwego stanu jego higieny, lecz również komfortu psychicznego. Zabieg ten nie jest szczególnie skomplikowany i wymaga od nas przede wszystkim odpowiedniego przygotowania, praktyki i niestety również siły fizycznej. Istnieją różne grupy pacjentów, czynność ich mycia może być mniej lub bardziej wymagająca. Wiele zależy w tym wypadku od stopnia niepełnosprawności chorego, jego świadomości i wagi. Warto zawsze korzystać z różnego rodzaju usprawnień (taboret pod prysznic, podpórka na wannę, plastikowy bidet dla chorego itp.).