Kąpiel chorego w łóżku – jak myć niepełnosprawnego pacjenta leżącego?


Z uwagi na stan zdrowia naszego podopiecznego zmuszeni będziemy niekiedy do wykonania kąpieli w łóżku, odbyć może się to min. w sytuacjach:
– gdy nasz podopieczny pozostać musi w łóżku w wyniku np. leczenia ostrej niewydolności krążenia
– gdy na rozległych powierzchniach ciała znajdują się opatrunki gipsowe – i/lub gdy chory jest po zabiegu zespolenia kończyn, w konsekwencji czego nie może obciążać pourazowych części ciała i nie przemieści się samodzielnie do łazienki
– chory ma zastosowane wyciągi bezpośrednie
– także w sytuacjach gdy toaletę musi wykonać jedna osoba bez wsparcia osób trzecich (np. gdy pacjent nie jest w stanie pomóc nam przemieścić się na wózek, taboret ect.)

Wygodne jednorazowe myjki higieniczne z mydłem (rękawice do mycia pacjentów)

Co należy przygotować przed przystąpieniem do kąpieli?
Analogicznie, jak w przypadku opisywanej jakiś czas temu kąpieli chorego pod prysznicem warto przygotować wszystkie niezbędne przyrządy jeszcze przed przystąpieniem do rozpoczęcia kąpieli. Usprawni to nasze działania i pozwoli zapobiec dezorganizacji skracając czas omawianej czynności.

Przyrządy umożliwiające sprawną kąpiel pacjenta w łóżku to min.:
– miednica z wodą o temperaturze 43-46 stopni Celsjusza,
– podkłady higieniczne,
– dwa ręczniki, mydło
– myjki
– dzbanek z ciepłą wodą
– basen sanitarny
Pamiętajmy o przygotowaniu pomieszczenia! Temperatura pokoju, w którym odbywać się będzie kąpiel powinna wahać się pomiędzy 22-26 stopni Celsjusza

W jakiej kolejności powinna przebiegać kąpiel?
Kąpiel powinniśmy rozpocząć od umycia choremu zębów, następnie twarzy z wykorzystaniem myjki higienicznej bez zawartości mydła (ewentualnie można po prostu dokładnie przepłukać wodą twarz chorego, gdy użyjemy myjki higieniczne z mydłem). Kolejno powinniśmy umyć kończyny górne, klatkę piersiową i brzuch, kończyny dolne, plecy i pośladki, a na końcu okolicę krocza.
Mycie krocza chorego zdecydowanie usprawnia plastikowy bidet sanitarny na WC (sedes) dostępny w naszym sklepie medycznym. Można ewentualnie wykorzystać basen sanitarny – umieszczając go pod pacjentem w sposób opisany w jednym z wcześniejszych artykułów. Po podłożeniu basenu toaletę należy wykonać poprzez polanie okolicy krocza ciepłą wodą z dzbanka, w taki sam sposób jak przy użyciu prysznica.

Pamiętajmy zawsze o tym, że jeśli nasz podopieczny jest w stanie wykonać jakąkolwiek z czynności higienicznych nawet w pozycji leżącej nie powinniśmy mu tego uniemożliwiać! Nawet u osób w podeszłym wieku czy chorych po urazach umycie rąk, osuszenie twarzy lub jakiejkolwiek części ciała, będzie również cenną formą aktywności fizycznej i psychicznej.

W jaki sposób wykonać kąpiel w łóżku by nie zamoczyć łóżka chorego?
Kąpiel powinna się odbywać przy użyciu produktu określanego jako myjki higieniczne. Pozwoli nam to wystarczająco nawilżyć skórę chorego i użyć wystarczającej ilości wody. Ponadto każdą z kończyn powinniśmy zabezpieczyć ręcznikiem (jedynie w chwili mycia danej kończyny), dla pewności można wykorzystać także podkłady higieniczne jednorazowego użytku.

Plastikowy bidet sanitarny nakładany na WC (sedes) do podmywania pacjentów

Co jeśli dojdzie do zamoczenia bielizny pościelowej w czasie kąpieli chorego w łóżku?
Jeśli z jakichkolwiek powodów nie udało nam się wykonać toalety ciała pacjenta w łóżku bez zmoczenia bielizny pościelowej, musimy pamiętać o tym by po wykonaniu kąpieli dokładnie osuszyć ciało chorego i zmienić bieliznę pościelową. Mokra pościel u pacjentów stale przebywających w łóżku może sprzyjać powstaniu infekcji czy odleżyn.

Istnieje również specjalna dmuchana miska do mycia głowy pacjenta w łóżku z prysznicem lub bez prysznica – jest to doskonałe rozwiązanie dla opiekunów pacjentów z ograniczoną sprawnością ruchową. Specjalna wanienka do mycia włosów chorego umożliwia wykonanie tej czynności w sposób bezpieczny i wygodny, zarówno dla osoby pielęgnującej, jak i pacjenta.

Dmuchana miska do mycia głowy i włosów chorego

Dziękujemy za przeczytanie niniejszego tekstu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w przypadku jakichkolwiek wątpliwości i uwag. Zachęcamy do korzystania z działu kontakt!