Złamanie kości – krótkie informacje (np. czy ze złamaną kończyną można pić alkohol)


Niniejszy wpis dotyczy złamań, okresu powrotu do zdrowia oraz wątpliwości wielu osób, związanych
z poniższymi kwestiami:
– jak dochodzi do złamania kości?
– czy ze złamaną kończyną można pić alkohol lub palić papierosy?
– kiedy ściągnąć szwy po zabiegu?
– czy kość po złamaniu staje się słabsza?
Jest jedynie krótki i ogólny post, prosimy o konsultowanie wszelkich pozostałych wątpliwości z Państwa lekarzem prowadzącym.

W jaki sposób może dojść do złamania kości?
Do złamania kości, czyli mówiąc wprost: przerwania jej ciągłości, dochodzi przeważnie wskutek wielorakich urazów. Złamaniom zawsze towarzyszy obrzęk w miejscu pęknięcia kości i tak zwany krwotok pourazowy. Do objawów towarzyszących możemy przypisać: obrzęk, narastający ból w wyniku przemieszczenia się kości względem siebie, krwawienie, ucisk w miejscu urazu i ograniczenie ruchomości danej części ciała.

Każde złamanie (bez względu na rodzaj) zawsze wymaga pilnej pomocy medycznej!

Czy po złamaniu kości można spożywać alkohol?
Bez względu na to, czy złamanie jest leczone w sposób zachowawczy- przez co rozumieć możemy zastosowanie gipsu, czy też w sytuacji gdy złamanie jest leczone operacyjnie, powinniśmy zrezygnować ze stosowania używek różnego rodzaju. Wg najnowszych badań spożycie alkoholu ma negatywny wpływ na zrost kości i jak wiadomo ma on także wpływ na czas gojenia się złamań – spowalnia proces leczniczy i powrót do pełnej sprawności. Ponadto, w sytuacji kiedy złamanie jest na tyle rozległe, że konieczny będzie zabieg operacyjny, powinniśmy zrezygnować (przynajmniej tymczasowo) z palenia papierosów. Zabieg operacyjny wiąże się nie tylko z interwencją w strukturę kostną ale i z przerwaniem ciągłości skóry. Po zabiegu operacyjnym przez okres około 2 tygodni musimy zadbać o higienę rany pooperacyjnej tj.: wymianę jałowych opatrunków jak np. jałowe gazy opatrunkowe oraz elewację kończyny (uniesienie kończyny powyżej poziomu serca). Cały proces gojenia się rany jest bardzo ważny, ponieważ może dojść do różnego rodzaju powikłań, w tym np. rozejścia się rany.

Kiedy zdjąć szwy po operacji?
Okres około 2 tygodni od wykonania zabiegu jest czasem optymalnym do usunięcia szwów założonych w czasie operacji. Czas ten może się jednak wydłużyć, jeśli nie zadbamy odpowiednio o proces gojenia się rany. Niestety, wygodne paski do zamykania ran nie mają w tym wypadku żadnego zastosowania. W tym właśnie celu powinniśmy zrezygnować z palenia papierosów – wpływają one na szybkość gojenia się rany i ewentualne wystąpienie powikłań, podobnie jak (choć podobno w nieco mniejszym stopniu) alkohol. Co więcej złamania mogą wiązać się z przyjmowaniem różnego rodzaju leków, a jak powszechnie wiadomo, nie jest wskazane łączenie leków ze spożywaniem alkoholu.

Gaza opatrunkowa jałowa stosowana m.in. przy pielęgnacji ran.

Czy po złamaniu kość jest słabsza?
Przez pewien czas – okres gojenia się – kość będzie słabsza, ale po wytworzeniu się blizny kostnej w miejscu złamania będzie ona mocniejsza, niż jej pozostała struktura. Mowa w tym wypadku oczywiście o sytuacji, gdy dochodzi do prawidłowego zrostu i urazowi nie towarzyszy współistniejąca osteoporoza.

Złamanie otwarte a zamknięte – czym się różni?
Klasyfikacja złamań na zamknięte i otwarte, polega na tym, że w tym pierwszym wypadku ostre odłamy uszkodzonej kości nie przebiły skóry. Ze złamaniem otwartym mamy w związku z tym do czynienia wówczas, gdy w wyniku pęknięcia kości nastąpiło dodatkowo przerwanie ciągłości skóry, co zazwyczaj objawia się obfitym krwawieniem.