Podkłady jednorazowe (higieniczne, do przewijania, nieprzemakalne) – zastosowanie i informacje


Podkłady jednorazowe (higieniczne, do przewijania, nieprzemakalne) – zastosowanie i informacje. Dzisiejszy wpis dotyczył będzie produktu, który bardzo szybko przyjął się w szeroko pojętym środowisku medycznym oraz higienicznym. Mowa o artykule wielorakiego zastosowania, posiadającego nie mniej określeń:
– podkłady jednorazowe
– podkłady higieniczne
– podkłady do przewijania
– maty chłonne
– pokłady papierowe

Istnieje jeszcze więcej nazw tego produktu, lecz poprzestańmy na powyższych. Każdy pokład jednorazowy ma jedno główne zastosowanie – utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny. W przeszłości stosowano wielorazowe podkłady materiałowe, które po każdym „zanieczyszczeniu” poddawano praniu i dezynfekcji. Problem polegał na tym, że:
1. Nie każde zanieczyszczenie materiałem zakaźnym widoczne jest gołym okiem.
2. Nie ma techniki prania lub dezynfekcji, która dawałaby 100 % gwarancji.
3. Stosowanie materiałów wielorazowego powoduje znaczne obniżenie poczucia komfortu (widoczne plamy, ślady zużycia itp.).

Dobrej jakości podkłady jednorazowe (higieniczne)

Zastosowanie podkładów higienicznych, to między innymi:
– jako podkłady do przewijania niemowląt
– jako podkłady do kozetki
– jako podkłady nieprzemakalne na materac i łóżko
– jako maty chłonne dla psów
– jako nieprzemakalny podkład na kozetkę, krzesło, fotel, wózek inwalidzki itp.
– jako podkłady higieniczne stosowane w kosmetologii, fryzjerstwie, tatuażu itp.

Istnieje również kilka głównych kryteriów, pod względem których możemy podzielić podkłady chłonne na pewne grupy:

1. Odnośnie rozmiaru:
– podkłady małe (40 x 40 cm)
– podkłady średnie (60 x 40 cm)
– podkłady duże (90 x 60 cm)
– podkłady XXL na łóżko lub materac (80 x 170 cm, 90 x 170 cm, 80 x 210 cm, 130 x 210 cm)
– podkłady jednorazowe w rolce (50 cm x 50 m)
2. Odnośnie producenta:
– podkłady jednorazowe Abena (Abri Cell) – tańsze, o nieco mniejszej chłonności
– podkłady jednorazowe TZMO (Seni Soft) – droższe, o bardzo wysokiej chłonności
3. Odnośnie zastosowania:
– podkłady jednorazowe (higieniczne) chłonne
– podkłady papierowe (ochronne) na materace, kozetki, krzesła itp.
– pokrowce foliowe na materac (nieprzemakalne)
– jednorazowe nakładki na WC (tzw. toiletki)

Podstawową zaletą opisywanych powyżej podkładów higienicznych, jest wygoda ich stosowania. Jak sama nazwa wskazuje, ich stosowanie polega na jednokrotnym wykorzystaniu właściwości chłonnych. Oczywiście, inaczej podchodzimy do tego zagadnienia w przypadku stosowania podkładów w stosunku do jednej i tej samej osoby, a inaczej, gdy do czynienia mamy z pacjentami „niewiadomego pochodzenia” i rygor sanitarny ulega znacznemu podwyższeniu.

Instrukcja stosowania podkładów chłonnych jest bardzo prosta:
1. Rozłożyć podkład w odpowiednim miejscu – należy pamiętać, by chłonna powierzchnia chłonna maty była większa od powierzchni chronionej (zapobiegniemy w ten sposób sytuacji, gdy płynny materiał zakaźny ulegnie przedostaniu się).
2. W sytuacji zanieczyszczenia podkładu jednorazowego, należy ograniczyć możliwość rozprzestrzenienia się materiału wchłoniętego poprzez uniesienie wszystkich krawędzi podkładu i zwinięcie ich w taki sposób, by mata chłonna znajdowała się na dole (w formie woreczka).
3. Zużyty podkład należy umieścić w jednorazowym woreczku foliowym, co zagwarantuje nam ograniczenie ryzyka przedostania się treści płynnej. W użyciu profesjonalnym (medycznym, specjalistycznym, przemysłowym) podkład zawierający materiał potencjalnie zakaźny, powinien być zgodnie z obowiązującymi przepisami zutylizowany w sposób bezpieczny i oznakowany.

Podkłady papierowe higieniczne w rolce

Wiele osób stosuje podkłady higieniczne w sposób niekoniecznie medyczny, mowa w tym wypadku o „przekwalifikowaniu” podkładów medycznych, w maty chłonne dla szczeniaka (chronią one podłogi i dywany przed zalaniem), podkłady ochronne na meble (fotele, kanapy), podkład ochronny do samochodu (jako ochrona tapicerki).

Warto zwrócić uwagę na fakt chłonności, która bywa nierzadko najistotniejszym kryterium branym pod uwagę podczas dokonywania zakupu podkładów. Sami wiemy najlepiej, w jaki sposób pragniemy wykorzystywać nasz produkt. Jeżeli mowa w tym wypadku głównie o prewencji i wielokrotnej wymianie podkładów higienicznym np. w ochronie szpitalnych kozetek, dla bezpieczeństwa i komfortu pacjentów, wystarczające okazać się mogą podkłady higieniczne tańsze, o niższej chłonności. Gdy zaś mamy do czynienie ze znaczną ilością wydzielin i pragniemy uzyskać najwyższą pewność – warto zdecydować się na wyrób z grubszą warstwą chłonną. W odniesieniu do ochrony materaców, pełną gwarancję nieprzemakalności dają oczywiście pokrowce foliowe na łóżko.

Podsumowując: podkłady higieniczne, niezależnie od: rodzaju, rozmiaru, chłonności i zastosowania, są produktami niewątpliwie przydatnymi w dbaniu o odpowiedni poziom higieny i bezpieczeństwa, zarówno naszego, jak i pacjentów.