Plastry zamiast szwów – plastry do zamykania ran (informacje, instrukcja, kiedy stosujemy)?


Każdy człowiek już od najmłodszych lat zarówno podczas zabaw z rówieśnikami, zajęć w szkole, jazdy na rowerze, a także prac w gospodarstwie domowym czy też w czasie wykonywania pracy zawodowej, niejednokrotnie doznawał w swoim życiu nieszczęśliwych incydentów. Były to różnego rodzaju urazy, kontuzje, skaleczenia czy upadki. Odniesione obrażenia o większym lub mniejszym stopniu nasilenia stanowiły pewne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Niektóre uszkodzenia ciała były tak drobne i nieszkodliwe, że wystarczało tylko przemycie wodą utlenioną i założenie zwykłego plastra samoprzylepnego. Jednakże częstokroć wiele z nich było na tyle poważnych, że wymagały udania się do poradni lub placówki pogotowia ratunkowego na konsultację z lekarzem, a niekiedy nawet podjęcia czynności chirurgicznych w celu zszycia rany. W dawnych czasach był inny sposób postępowania z różnymi skaleczeniami czy zranieniami. Bardzo często zdarzało się, że ludzie nawet nie zgłaszali się z takimi urazami do specjalistów, a jeśli już udawali się do szpitala to najczęściej albo tej rany nie szyto albo zszywano ją tak, że powstawała blizna. Obecnie używa się plastry do zamykania ran. Dzięki łatwemu i bezpiecznemu użyciu stosuje się je samodzielnie w domach, jak i również w przychodniach, poradniach, szpitalach lub innych placówkach opiekuńczo – wychowawczych. Aktualnie jest to najbardziej popularna i rozpowszechniona metoda na szybkie zaopatrzenie rany. Dlatego też, należało by w tym miejscu odpowiedzieć na nasuwające się kilka pytań.

Paski do zamykania ran (szwy zewnętrzne)

Co to są plastry zamykające rany (szwy zewnętrzne)? Kiedy się je stosuje? Jak długo należy nosić w miejscu skaleczenia?
Otóż plastry do zewnętrznego zamykania ran są to różnego rodzaju samoprzylepne cienkie paski, zwane inaczej „szwami zewnętrznymi”. Są one wykonane ze wzmocnionej nylonowej włókniny, w związku z czym cechują się wytrzymałością i odpornością na działanie różnych czynników zewnętrznych tj. wodę, pot, zabrudzenia. Dodatkowo struktura wewnętrzna paska została wyposażona w klej akrylowy, który umożliwia przede wszystkim dobrą przyczepność do skóry człowieka, bezbolesne usunięcie, właściwy przepływ powietrza, a także wymianę gazową pomiędzy plastrem a skórą. Mogą je stosować również osoby o wrażliwej skórze. Dzięki swojej sterylności, zabezpieczają ranę przed zakażeniem i infekcją. Ponadto występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu można z łatwością dobrać ich do wielkości rany, z kolei dostępność w kolorze cielistym pozwala na dopasowaniu do kolorytu skóry rannego. Dodatkowo, powodują lepszy komfort noszenia oraz co jest ważne z pkt. widzenia pacjenta obniżają koszty leczenia, gdyż są one dużo tańsze od nici chirurgicznych.

Ciekawostką jest fakt, iż przepuszczają promienie RTG, związku z czym przed badaniem nie ma konieczności ich usuwania. Jednakże najważniejszą zaletą pasków jest elastyczność, dzięki której bez problemu dopasowują się do kształtu ciała, ich możliwość połączenia ze szwami chirurgicznymi lub mechanicznymi, a także fakt, iż nie pozostawiają dodatkowych blizn. Plastry do zamykania ran posiadają wskazania, co do tego kiedy i jak można ich bezpiecznie używać. Przede wszystkim są one zalecane do: samodzielnego zamykania niewielkich, drobnych skaleczeń oraz ran ciętych, nie wymagających interwencji chirurgicznej w szpitalu, zaopatrywania ran pooperacyjnych, w celu szybszego gojenia się i zrośnięcia nacięcia, złagodzenia napięcia brzegów rany, w wyniku czego rana w łatwiejszy sposób zamyka się, zrównoważenia nowo-powstałych blizn, aby były mniej widoczne na ciele rannego, zabezpieczenia przed rozwojem i przedostaniem się infekcji lub drobnoustrojów do miejsca obrażeń. Bardzo ważną kwestią jest również odpowiednie przygotowanie się do zastosowania pasków oraz przestrzeganie szczególnych środków ostrożności, by nie doprowadzić do uszkodzenia skóry pacjenta lub zakażenia miejsca rany. Trzeba pamiętać o kilku podstawowych krokach.

Instrukcja stosowania pasków zamykających rany (zamiast szwów):
1. Zahamowanie krwawienia, oczyszczenie, osuszenie i odtłuszczenie skóry w odległości co najmniej 5 cm od brzegów rany zanim naklei się paski.
2. Otworzenie opakowania tak samo jak w przypadku stosowania zwykłych plastrów, czyli odciągnięcie wolnych brzegów, następnie wzdłuż przedziurkowanego brzegu zgięcie brzegów wewnętrznych opakowania i odczepienie krawędzi. Zaleca się wyciąganie pasków przy nachyleniu 45% do opakowania.
3. Nie stosowanie „zewnętrznych szwów” na naciągniętej skórze, ani w momencie kiedy są one naprężone.
4. Zastosowanie pęsety lub wykorzystanie palców, w celu przybliżenia do siebie oba brzegów rany.
5. Przyklejenie w pierwszej kolejności paska na środku rany, następnie po prawej i lewej stronie w odległości ok. 3 mm. Taki zabieg zmniejsza napięcie pasków oraz ułatwia drenaż.
6. Usunięcie plastrów i wymienienie na nowe, w sytuacji kiedy brzegi rany zaczynają zachodzić na siebie.
7. W razie potrzeby zastosowanie dodatkowych pasków w sposób równoległy do brzegów rany.

Należy w tym miejscu podkreślić, że paski zamykające ranę w ostatnich czasach stały się bardzo popularne. Są one polecane nie tylko przez większość ludzi, którzy są zadowoleni z efektów ich stosowania, ale także przez szerokie grono lekarzy i pozostały personel medyczny. Zyskują one coraz więcej pozytywnych opinii i komentarzy zarówno w życiu realnym jak i w Internecie. Nasz sklep internetowy posiada paski do zamykania ran RUDASTRIP, a konkretnie:

  • plastry do zamykania ran Rudastrip 6 x 38 (mm) – pakowane po 6 szt. (w jedym listku)
  • plastry do zamykania ran Rudastrip 3 x 75 (mm) – pakowane po 5 szt. (w jedym listku)
  • plastry do zamykania ran Rudastrip 6 x 100 (mm) – pakowane po 10 szt. (w jedym listku)
  • plastry do zamykania ran Rudastrip 6 x 75 (mm) – pakowane po 3 szt. (w jedym listku)
  • plastry do zamykania ran Rudastrip 13 x 100 (mm) – pakowane po 6 szt. (w jedym listku)
  • plastry do zamykania ran Rudastrip 25 x 100 (mm) – pakowane po 4 szt. (w jedym listku)


Dziękujemy
 za przeczytanie niniejszego wpisu, gorąco zachęcamy do kontaktu oraz odwiedzenia naszego sklepu medycznego.