Poduszka ortopedyczna (lecznicza) – rodzaje, opinie, jaką wybrać itp


Poduszki ortopedyczne – co to jest, do czego służy, jakie są wskazania, rodzaje, właściwości itp. Każda istota żywa po całym dniu pracy i obowiązków potrzebuje odpoczynku i snu. By organizm ludzki był ciągle sprawny, pełen energii oraz świeżych pomysłów musi się zrelaksować i zregenerować. Odbywa się to zazwyczaj w czasie spoczynku, czyli nocą. Jak się okazuje, sen jest to jedna z najważniejszych czynności życia człowieka. Według danych statystycznych przeciętny Polak przesypia ok. 47% swojego życia. Naszym zdaniem, to bardzo ważne, czy w tym czasie jego głowa i szyja spoczywa na odpowiedniej powierzchni. Poduszka ortopedyczna (poduszka lecznicza, poduszka na chrapanie, poduszka na ból kręgosłupa) to odpowiedni wyrób medyczny, który zapewni nam właściwe ułożenie ciała, a tym samym udoskonali lub wręcz umożliwi proces terapeutyczny.

Odpoczynek ma bardzo duży wpływ na organizm ludzki, gdyż w dużej mierze to od niego zależy jak się funkcjonuje w ciągu dnia. Sen jest konieczny do życia i właściwego przebiegu czynności psychicznych. Kiedy przez dłuższy czas jest nie prawidłowy lub w ogóle go nie ma, to najczęściej na drugi dzień odczuwa się zmęczenie, brak energii i chęci do działania, złe samopoczucie, a także zaburzenie procesów psychicznych i fizjologicznych. Ponadto występują bóle w okolicy głowy, szyi i kręgosłupa. Na to, jak wysypia się człowiek ma wpływ bardzo wiele czynników. Należy podkreślić, że bardzo ważny jest sposób ułożenia się podczas snu. Odpowiednio przyjęta pozycja kręgosłupa w trakcie odpoczynku wspiera stan zdrowia oraz prawidłowego samopoczucia. Ponadto istotne znaczenie dla stanu kości ma również to na czym człowiek śpi tj. rodzaj łóżka i materaca, rozmiar oraz gatunek, z którego jest wykonana poduszka.

Poduszka na chrapanie MFP-6035

Wydawać by się mogło, że najlepsze poduszki, które zapewniają komfort i zdrowy sen, to takie wykonane z bardzo miękkiego i lekkiego puchu. Jednakże, okazuje się, że nie zawsze jest to właściwe myślenie. Otóż należy bardzo dokładnie rozważyć jaką poduszkę powinniśmy kupić. Należy zwrócić uwagę na to czy jest ona twarda czy miękka, wygodna do leżenia oraz jaka jest wysokość, gdyż jest to istotny element, jeśli chcemy dobrze ją dopasować do swojej głowy i szyi. Niewłaściwie dobrana, może spowodować, że będziemy odczuwać bóle karku, szyi, a nawet kręgosłupa. Z kolei kiedy dobierzemy ją właściwie do układu naszego ciała w czasie snu, to rano wstaniemy wypoczęci i zrelaksowani. Dlatego też w trakcie jej zakupu nie powinniśmy kierować się jedynie kryterium ceny, gdyż chodzi tutaj o nasze zdrowie i dobre samopoczucie w ciągu całego dnia.

Aktualnie na rynku można nabyć poduszki z różnym wypełnieniem. Do najpopularniejszych należą poduszki z wypełnieniem: naturalnym (są one najdroższe i najbardziej ekskluzywne), puchowym, z pierza, jedwabnym ( są one jedne z najbardziej ekskluzywnych i drogich), wełnianym, a także z wypełnieniem z orkiszu, z gryki, z łuski prosa, z lnu, z bambusa oraz z zielonej herbaty. Jednakże nie wszyscy ludzie przy zakupie poduszek zwracają uwagę na to, z czego jest wykonana i jaki powinna mieć rozmiar, by była wygodna. Często wybór dokonywany jest „na szybko”, bez zastanowienia nad tym, jaki model poduszki będzie dla nas najbardziej odpowiedni. W efekcie wiele osób po przespaniu kilku nocy skarży się na odczuwanie bólu oraz napięcie mięśni. Dlatego też, w tym miejscu należy wspomnieć o bardzo skutecznym i sprawdzonym sposobie zapobiegania pojawiających się dolegliwości bólowych i zwyrodnieniach kręgosłupa. Otóż w już większości sklepów rehabilitacyjnych można wybrać i zakupić poduszkę ortopedyczną. Zapewni ona podczas snu prawidłowe ułożenie kręgosłupa i głowy, tym samym niwelując nieprzyjemny ból. Klasyczne poduszki po pewnym czasie użytkowania stają się twarde i zniekształcone, z kolei poduszki ortopedyczne mają plastyczną, miękką budowę, idealnie dopasowującą się do kształtu ciała. Dobra poduszka, to taka, która cechuje się elastycznością, plastycznością, a ponadto odkształca się w taki sposób, że przynosi miły odpoczynek. Stosowanie poduszek ortopedycznych jest polecane przez bardzo wielu specjalistów i fizjoterapeutów.

Poduszki ortopedyczne w szczególności powinny być używane przez osoby, u których jest przeprowadzana rehabilitacja związana z problemami zdrowotnymi kręgosłupa oraz mięśniami w odcinku szyjnym. Może być ona stosowana praktycznie przez wszystkich ludzi, pod warunkiem, że jest ona właściwie dobrana do osoby. Wyjątkiem są dzieci do 2 roku życia, które z tego typu dolegliwościami samodzielnie radzą sobie dobrze bez potrzeby używania poduszek korygujących. Dzięki specjalnemu wyprofilowaniu, który wyglądem przypomina kształt szyi i głowy, zapewnia utrzymanie prawidłowej pozycji kręgosłupa szyjnego podczas snu, dzięki czemu zachowuje on swoją naturalną krzywiznę tj. lordozę szyjną. Kręgi szyjne są odciążone, a mięśnie występujące w okolicy karku i ramion prawidłowo rozluźnione. Ponadto sprawia,że człowiek odczuwa duży komfort w czasie odpoczynku, a przy okazji ma lecznicze działanie. Łagodzi dolegliwości u osób, które mają problemy z zasypianiem, oddychaniem, krążeniem krwi, a także refluksem (poduszka na refluks i zgagę), bólem pleców, rwą kulszową, chrapaniem i napięciem nerwowym.

Należy zaznaczyć, iż poduszki ortopedyczne mogą być również stosowane przez osoby „zdrowe”, które chcą zapobiec powstaniu napięć mięśniowych, dyskopatii oraz innych problemów z kręgosłupem szyjnym. Jednakże trzeba pamiętać, że nie można ich traktować jak niezastąpiony, jedyny środek leczniczy. Stanowią one jedynie wsparcie w leczeniu chorego. W takich sytuacjach nie zastąpiona jest rehabilitacja i dodatkowe szczegółowe badania. Ponadto każdy organizm ludzki na początku używania musi się przyzwyczaić do spania na takiej poduszce. Dlatego też, przyjmuje się, że od 2 do 5 nocy, można odczuwać dyskomfort lub bóle w pewnych częściach ciała. Jednakże należy pamiętać, że jeśli jest ona właściwie dobrana to te dolegliwości po pewnym czasie na pewno ustaną i przyniosą lekki, przyjemny sen.

Poduszka klin (np. na zgagę lub jako poduszka na krzesło)

Istnieje wiele nazw określających poduszki ortopedyczne. Można spotkać się z takimi określeniami jak: poduszka profilowana, korekcyjna, rehabilitacyjna, anatomiczna, a nawet poduszka ergonomiczna lub lecznicza. Tak naprawdę, istotne jest to z czego jest ona wykonana i jaki ma kształt, gdyż to te parametry decydują o jej właściwościach zdrowotnych. Do tej pory były one wykonywane z pianki i włókien. Natomiast obecnie nowoczesne poduszki ortopedyczne są między innymi produkowane z pianki z pamięcią oraz z materiału bardzo wrażliwego na oddawane ciepło, który bardzo często przybiera kształt ciała osoby, która na nim leży. Zastosowana pianka chroni przed rozwojem drobnoustrojów, alergenów oraz wchłanianiu drobinek kurzu.

Na rynku medycznym, można spotkać dwa rodzaje pianek używane do wypełniania poduszek:
1. Pianka poliuretanowa, najczęściej zalecana u osób, które wymagają dobrej wentylacji, czyli nadmiernie poci się im głowa i szyja. Z kolei, nie koniecznie zwracają uwagę na to czy dopasowuje się do kształtu ich szyi. Są zazwyczaj stosowane profilaktycznie przez osoby, którzy nie odczuwają dolegliwości bólowych kręgosłupa.
2. Pianka termoplastyczna (visco – elastic), fizjoterapeuci w szczególności zalecają ją osobom, które mają problemy i bóle związane z kręgosłupem szyjnym, a także w okolicy szyi i barków. Materiał ten zapewnia doskonałe podparcie głowy oraz proporcjonalne rozłożenie siły nacisku na poduszkę. Taka budowa poduszki pozwala na powrót albo do pierwotnego kształtu albo pozostanie w pozycji odkształconej, kiedy osoba leżąca na niej podniesie się.

Przy wyborze poduszki należy wziąć pod uwagę szerokość barku, wagę oraz wzrost danej osoby. W tym celu trzeba zmierzyć odległość ramienia od podstawy szyi, aż do kości ramieniowej. Dla osób z szerokimi barkami, postawną budową i dużą masą ciała zaleca się poduszki o największej wysokości tj. w granicach 13 – 15 cm. Z kolei osobom o mniejszej szerokości barków, drobniejszej budowie ciała oraz mniejszej masie proponuje się o najmniejszej wysokości tj. ok. 10 – 11 cm. Natomiast jeżeli osoba ma wymiary na pograniczu rozmiarów, należy wybrać poduszkę mniejszą, a niżeli miała by być za duża. Ciekawostką jest fakt, iż coraz częściej producenci wykonują poduszki ortopedyczne o regulowanej wysokości. Jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób o nie nieproporcjonalnych rozmiarach. Poduszki mają specjalną wkładkę, którą można wyjmować lub wkładać do poszewki w zależności od zapotrzebowania. Jak się okazuje, poduszki ortopedyczne dopasowuje się również do pozycji, którą najczęściej obieramy podczas snu. Jeśli lubimy spać na boku to wybieramy poduszkę, która ma wyprofilowanie w kształcie wałka w okolicy kręgosłupa szyjnego. Bardzo dobrze wypełniają one przestrzeń pomiędzy kręgosłupem a barkiem. Kiedy zazwyczaj leżymy na plecach, to najlepszą poduszką będzie taka, która umożliwi utrzymanie głowy w stałej pozycji. Są to poduszki miękkie, niższe i z dodatkowym wcięciem w profilowaniu. Z kolei, w pozycji polegającej na położeniu się na brzuchu zalecane są poduszki mniejsze, bardziej płaskie, o kształcie gwiazdy. Jednakże należy pamiętać, iż ta pozycja jest bardzo szkodliwa dla osób z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa. Bardzo ciężko jest dobrać właściwą poduszkę do tego typu ułożenia.

Poduszka okrągła dmuchana do siedzenia.

Poduszki ortopedyczne – rodzaje.
Obecnie dostępnych jest co najmniej kilkanaście rodzajów poduszek ortopedycznych, przeznaczonych do niemal każdej części ludzkiego ciała. Pierwsza grupa poduszek została podzielona ze względu na nazewnictwo. Są to:
1. Poduszki profilowane – są dopasowane do konkretnej części ciała, przybierając niemal każdy kształt ciała.
2. Poduszki ergonomiczne – najważniejszymi elementami są dwa garby – większy
i mniejszy, które dopasowują się do potrzeb chorego. Wykonane są ze spienionego bloku pianki.
3. Poduszki odleżynowe (poduszka na odleżyny) – zapewniają ciągły dostęp tlenu oraz rozkładają w sposób równomierny nacisk, w związku z czym mają funkcje ochrony przeciw odleżynowej. Są wyprodukowane tylko z pianki z wypustkami, jako tradycyjne gąbki.
4. Poduszki zdrowotne – są uniwersalne, ich właściwości mają pomóc
w dolegliwościach związanych z chorobami kręgosłupa, chrapaniem, sztywnieniem karku i barku itp. 5. Poduszki rehabilitacyjne – mają na celu przywrócenie odpowiedniej sprawności uszkodzonych lub zniekształconych części ciała.
6. Poduszki ryflowane – wykonane są zarówno z pianki sprężystej, jak i z pamięcią pozycji przyjętej przez leżącego. Ryflowanie jest dodatkiem w celu ubarwienia produktu.

Kolejna grupa poduszek, to te które zostały wyróżnione ze względu na miejsce, w których mają być zastosowane: Będą to:
1. Poduszki ortopedyczne turystyczne (poduszka pod głowę do autobusu, typu rogal) – mają one kształt podkowy, idealnie dopasowany do zarysu szyi. Najczęściej są stosowane podczas podroży w biurze, samolocie lub aucie i stąd też wzięła się ich nazwa. Głównym celem jest utrzymanie idealnej pozycji podczas snu podróżującego.
2. Poduszki klinowe (poduszka typu klina) – przybierają kształt trójkąta, powodując tym samym idealne nachylenie ciała w ukośnej pozycji pionowej lub poziomej. Chodź ma uniwersalne zastosowanie, zazwyczaj stosowane są do łagodzenia dolegliwości związanych z refluksem.
3. Poduszki ortopedyczne lędźwiowe – występują w kształcie półksiężyca, używana głównie do unieruchomienia dolnej części pleców, czyli kręgosłupa lędźwiowego. Zapewnia utrzymanie prawidłowej pozycji podczas siedzenia. Mogą być także używane pod kolana oraz w obrębie szyi dla zrelaksowania się i odpoczynku.
4. Poduszki kolanowe – zwane inaczej poduszkami nożnymi. Mają kształt klepsydry, dzięki czemu po umieszczeniu ich między nogami, unosi się dolna część ciała, aby przybrać prawidłową, prostą, boczną pozycję podczas spania.
5. Poduszki do ciała – są one bardzo długie, a zarazem zakrzywione. Idealnie dopasowują się do wszystkich części ciała tj. głowy, ramion, szyi, pleców, a także nóg i kolan. Idealne do spania na boku.
6. Poduszki ortopedyczne typu „półwałek” – mają wszechstronne zastosowanie, mogą być używane do podparcia szyi w trakcie snu, podparcia kręgosłupa, wspomagania kolan w celu zredukowania napięć w stawach kolanowych.

Poduszka żelowa (do siedzenia, na wózek itp.)

Ponadto, warto wymienić również inne poduszki ortopedyczne, jak np.:
1. Poduszki leczniczo- rehabilitacyjne miękkie i twarde oraz poduszki leczniczo – rehabilitacyjne jeżowe i jeżowo – klejone. Wymienione poduszki są bardzo przydatne i łatwe w użyciu. Dzięki swoim właściwościom zapewniają doskonałe usztywnienie ortopedyczne szyi i głowy, a także niwelują powstające napięcia mięsni i ramion. Ponadto likwidują źródła odczuwania mrowienia w kończynach górnych oraz bóle głowy i karku. Są wykonane z pianki poliuretanowej spienianej, dzięki czemu idealnie dopasowują się do kształtu odcinka szyjnego kręgosłupa.
2. Poduszki anatomiczne termoelastyczne niskie i wysokie. Umożliwiają prawidłowe ułożenie kręgosłupa szyjnego w trakcie odpoczynku i snu, dzięki czemu mięśnie szyi i barku są odciążone. Ponadto redukują bóle karku, odczucia mrowienia i drętwienia rąk oraz dłoni. Są zbudowane z dwóch właściwie wyprofilowanych części tj. górnej (z pianki termoelastycznej), odpowiedzialnej za komfort odczuwany podczas snu, oraz dolnej (z pianki poliuretanowej), która sprawia, że poduszka ma dopasowaną wysokość do osoby odpoczywającej.
3. Poduszki anatomiczne trzypozycyjne. Mają takie same zastosowanie i właściwości jak poduszki anatomiczne termoelastyczne niskie i wysokie. Jedyną różnicą jest materiał, z których zostały wykonane. Wytworzone są z pianki poliuretanowej spienianej bez zastosowania freonów i halonów. Wierzch poduszki pokryty jest pianką termoelastyvczną, która odpowiada za komfort używania. Z kolei rowkowana powierzchnia warstwy pianki zapewnia przepływ powietrza.

Niniejszy wpis miał na celu przybliżenie Państwu jednego z najbardziej popularnych produktów medycznych w naszych domach – poduszek ortopedycznych. Warto w tym miejscu jednak dodać, że rynek medyczny jest niesłychanie zmienny i nie każdy jego dział jest przez nas możliwy do podsumowania. Istnieje wiele producentów i modeli poduszek leczniczych, w związku z tym nie sposób przyjrzeć się im wszystkim. Polecamy uważne czytanie opisów konkretnych produktów i w razie czego, jak zawsze odsyłamy do działu kontakt.