Termometry – ranking 2019 r.


Wiele osób zastanawia się nad tym jaki termometr bezdotykowy lub dotykowy wybrać dla dziecka lub osoby dorosłej. Niektórzy mają wątpliwości natury technicznej, czyli np. czy termometr elektroniczny jest dokładny lub czy termometr bezdotykowy jest bezpieczny? Wspomniane pytania to w zasadzie tylko przykłady, bowiem od dawna zauważyliśmy, że ilość niejasności związanych z termometrami medycznymi spora i w zasadzie nie ma się czemu dziwić. Klienci zasypywani są coraz większą liczbą informacji na temat cech, funkcji, parametrów, jednak mało kto ma czas w codziennym natłoku innych spraw na to, by zebrać te wszystkie dane i dokonać odpowiedniego wyboru. Postanowiliśmy rozwiązać ten problem i sami podjęliśmy się wyzwania stworzenia rankingu termometrów, czyli odpowiedzieć na pytanie: jaki termometr kupić?

Pragniemy wyjaśnić już na samym wstępie, że niniejsza klasyfikacja powstała wyłącznie w celu informacyjnym i opracowana została w sposób całkowicie niezależny. Oznacza to, że nie faworyzujemy w tym miejscu żadnego z producentów i ten artykuł nie jest sponsorowany. Jednocześnie warto podkreślić, że nie mogliśmy całkowicie wyzbyć się odrobiny subiektywizmu – znamy opisywany sprzęt od wielu lat, poznaliśmy opinie klientów, typowe zalety i wady. W związku z powyższym naszym obowiązkiem jest podzielenie się nimi z czytelnikami niniejszego bloga.

W tym miejscu musimy odpowiedzieć sobie na istotne pytanie: termometr elektroniczny czy tradycyjny (szklany)? – który jest dokładniejszy i tak naprawdę jaki wybrać?

Naszym zdaniem wspomniany problem swoje źródło odnajduje w jakości. Najogólniej rzecz ujmując, lepszy termometr bezrtęciowy (pod pachę), niż wątpliwego pochodzenia tani termometr elektroniczny, którego wskazania będą dla nas po prostu loterią. Tak naprawdę, jest to jedyny warunek, który powinien nas skłonić do zakupu termometru tradycyjnego. W innych okolicznościach, czyli gdy mamy do czynienia z produktem solidnie wykonanym i pochodzącym z pewnego źródła (np. od znanego producenta) zdecydowanie powinniśmy skłonić się ku wyborowi elektronicznego urządzenia do pomiaru temperatury. Argumentów przemawiających za tą tezą jest dość sporo, my wybraliśmy kilka z nich:

1. Termometry elektroniczne są szybkie – ich pomiar następuje przeważnie w kilka sekund, a rekordziści robią to nawet w 1 sekundę. Szczególnie w przypadku wykonywania pomiarów u dzieci (choć nie tylko) zależy nam na otrzymaniu wyniku w momencie, a nie odczekiwaniu kilku minut na poznanie efektu pomiaru.

2. Termometry tradycyjne (szklane) są mniej higieniczne i mniej bezpieczne – każdy kontakt z badanym ciałem to ryzyko przeniesienia materiału zakaźnego w postaci np. potu czy innych wydzielin, z jednego organizmu na drugi. Jeśli termometr służy dla całej rodziny lub np. dzieci w przedszkolu, to ryzyko rozprzestrzenienia chorób staje się naprawdę istotne.

3. Dobry termometr elektroniczny okaże się urządzeniem wielofunkcyjnym, anierzadko wręcz niezastąpionym elementem wyposażenia naszego domu, wskaże bowiem np. temperaturę: wody do kąpieli, pomieszczenia w którym przebywamy, dowolnego przedmiotu czy chociażby posiłku.

Wspomniane zalety termometrów elektronicznych to tak naprawdę ogólny zarys tego, co daje nam zakup tego typu urządzenia i dowód na to, że nie należy się bać nowoczesnych rozwiązań. Jest to niestety tylko jedna strona medalu. Okazuje się bowiem, że użytkownicy termometrów elektronicznych najczęściej narzekają na… brak powtarzalności wyników. Pojawia się problem określany najczęściej jednym zdaniem: termometr elektroniczny źle mierzy, czyli pokazuje niedokładny (często niezgodny z faktycznym stanem pacjenta) pomiar.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Tradycyjnie, wyodrębniamy najistotniejsze i najbardziej prawdopodobne:

1. Braki jakościowe i konstrukcyjne.
Przyczyna z pozoru oczywista, lecz niezwykle istotna. Mówiąc wprost: jeśli termometr został źle zaprojektowany lub wyprodukowano go niedbale, niestety nie ma prawa stać się pełnowartościowym urządzeniem pomiarowym. Mowa w tym wypadku o naprawdę skomplikowanych i nierzadko chronionych patentem rozwiązaniach technologicznych, bez których nasze urządzenie może okazać się jedynie bezwartościowym gadżetem.

2. Brak kalibracji względem otoczenia.
Funkcja ta, według naszego doświadczenia, okazuje się niesamowicie ważna. Wyobraźmy sobie sytuację, w której termometr bierze pod uwagę temperaturę, która go otacza i bierze na nią poprawkę przy wyliczaniu wyniku. Termometr nieustannie wyostrza swój czujnik tak, by zmiany temperatury otoczenia nie wpłynęły na pomiar, a wręcz precyzuje go pod tym kątem, nie pozwalając sobie na popełnienie błędu. Nie trudno wyobrazić sobie co dzieje się w sytuacji, gdy termometr owej funkcji nie posiada.

3. Brak czujnika odległości.
Ten punkt, podobnie jak poprzedni, to w zasadzie dwie najistotniejsze cechy, które posiadać powinien naprawdę dobry termometr bezdotykowy dla niemowlaka, dziecka lub dorosłego człowieka. Rozwiązanie technologiczne określane jako czujnik odległości dokonywania pomiaru, pozwala urządzeniu na określenie prawidłowego momentu, w którym nastąpi zmierzenie temperatury. W celu zobrazowania istoty tego elementu i jego wpływu na wynik, wystarczy wyobrazić sobie stojącą na stole szklankę z gorącą herbatą – im bliżej szklanki znajduje się nasza dłoń, tym większe ciepło odczuwamy i odwrotnie, gdy dłoń odsuniemy, ciepło przestanie być odczuwalne. Podobnie, rzecz jasna ma się sytuacja z ciałem człowieka. Ponieważ każdy czujnik temperatury wewnątrz termometru elektronicznego jest fabrycznie skalibrowany na pewną określoną odległość, w której dokonuje prawidłowego pomiaru, kwestia odległości okazuje się niezwykle istotna. Obecność czujnika odległości sprawia więc, że nasze badanie będzie zawsze wykonane w sposób prawidłowy, a wskazanie nie okaże się przekłamane (zbyt niskie lub zbyt wysokie).

4. Problem z powierzchnią, na której dokonywany jest pomiar, czyli np. spocone czoło.
Problem ten polega na tym, że zdecydowana większość termometrów zwyczajnie traci zdolność do precyzyjnego określenia temperatury w przypadku, gdy badanie wykonywane jest na skórze pokrytej potem lub zwilżonej po kąpieli. To niezwykle ważna kwestia, bowiem rozpalone gorączką ciało (szczególnie u najmłodszych pacjentów) to objaw niezwykle częsty. Rozwiązaniem może wówczas okazać się możliwość wykonania badania w uchu (dość popularna) lub na najbardziej precyzyjny pomiar na powiece/gałce ocznej, który dostępny jest w urządzeniach praktycznie wyłącznie jednego producenta, o czym wspomnimy w dalszej części naszego rankingu.

Powyższe informacje powinny wyjaśnić Państwu w sposób ogólny jaki termometr wybrać i czym się kierować dokonując wyboru. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o kupnie urządzenia do pomiaru temperatury, poniżej zamieszczamy zaś ranking termometrów elektronicznych 2019 r. Tak jak wspomnieliśmy na wstępie – jest to nasza ocena i streszczenie naszych doświadczeń, nie zaś oficjalne i wiążące zestawienie szczegółowych testów lub analiz technicznych.

RANKING TERMOMETRÓW
(aby poznać szczegóły danego modelu należy kliknąć na jego nazwę)

MIEJSCE W RANKINGU:NAZWA (MODEL URZĄDZENIA):GŁÓWNE ZALETY, FUNKCJE I CIEKAWE INFORMACJE:GŁÓWNE WADY I BRAKI:
1.Termometr Visiofocus Smartperfekcyjna precyzja pomiarutermometr sam rejestruje zmiany temperatury (kalibruje się względem temperatury otoczenia)posiada czujnik odległości termometru od mierzonej powierzchni (nie ma ryzyka przyłożenia zbyt blisko lub zbyt daleko)wbudowany super bezpieczny projektor temperaturymożliwość błyskawicznego i bezpiecznego pomiaru temperatury z powieki (najdokładniejsza i niezawodna forma badania)niewielkie wymiarymożliwość badania temp. ciała, obiektu, dowolnej powierzchni i przedmiotu (jedzenia, wody do kąpieli)błyskawiczny pomiar – poniżej 1 sekundy!możliwość badania w trybie ciągłym (nieustannym) – termometr wskazuje temperaturę powierzchni, na którą jest nakierowany100% włoska produkcja i najwyższej jakości podzespołyprodukty znany i ceniony na całym świeciestworzony zarówno dla profesjonalistów (lekarzy, pracowników służby zdrowia), jak i do użytku domowegożywotność (wg. producenta): 10 latwbudowany wyświetlacz LCD z kolorowym podświetleniempamięć ostatnich 9 wyników (mogłoby być więcej)
2.Termometr Thermofocus 01500A3thermofocusmiejsce produkcji: Włochypierwszy termometr bezdotykowy na świecieposiada funkcję kalibracji względem temperatury otoczenia (automatycznej i ręcznej)wbudowany czujnik odległościczas pomiaru: 1 sekundażywotność określana na 10 lat10 000 pomiarów na jednym komplecie bateriimożliwość bezpiecznego pomiaru na powiece i okufunkcja badania temperatury otoczenia, posiłku i przedmiotówdokładność pomiaru na czole: 0,2 ℃bardzo szeroki zakres pomiarupamięć ostatnich pomiarów brak sygnalizacji dźwiękowej wysokiej temperatury (jest ona wyświetlana na wyświetlaczu)mało wygodne wykonanie pomiaru „sobie samemu”
3.Termometr Visiofocusvisiofocuswszystkie zalety modelu Thermofocus 01500A3 oraz dodatkowo:wbudowany projektor temperatury (wyświetla wynik na badanym ciele lub powierzchni)sygnalizacja kolorystyczna wyniku (zmiana koloru podświetlenia wyświetlacza)możliwość pomiaru w trybie ciągłym (termometr stale cały czas skanuje temperaturę zbliżonego ciała lub obiektu)eleganckie i solidne etui  jw. oraz:dość wysoka cena zakupu
4.Termometr Microlife NC 150microlifekolorystyczna i dźwiękowa sygnalizacja gorączki5 lat gwarancjidostępny pomiar temperatury: ciała, obiektu i otoczeniabrak kalibracji względem temperatury otoczeniabrak czujnika odległości 
5.Termometr Microlife IFR 100termometr do uchatermometr dotykowymożliwość wykonywania pomiaru zarówno w uchu, jak i na skronijw. oraz:ryzyko przeniesienia materiału zakaźnego przy pomocy głowicy termometru (wymaga dezynfekcji)
6.Termometr Hi-Tech Medical KT-50PROtermometr Hi-TechTermometr bezdotykowyszybki pomiar (producent deklaruje, że w 0,5 sekundy)pamięć 64 wynikówprzeciętna jakość wykonania i użytych materiałówbrak czujnika odległościbrak kalibracji względem temperatury otoczeniawymiana baterii wymaga użycia niewielkiego śrubokręta (dołączony do zestawu)termometr z pudełkiem zajmuje bardzo dużo miejsca
ranking


Mamy nadzieję, że niniejszy ranking termometrów okazał się dla Państwa w jakimś stopniu pomocny. Postaraliśmy się stworzyć ten krótki poradnik w celu odpowiedzi na pytania: jaki termometr kupić i jaki termometr bezdotykowy polecamy. Oczywiście nie sposób zebrać wszystkich termometrów elektronicznych w jednym miejscu, my wybraliśmy te, które naszym zdaniem są warte uwagi. W razie wszelkich niejasności lub dodatkowych pytań z Państwa strony, zachęcamy do kontaktu.