Stetoskop – cena, funkcje, rodzaje i zastosowanie


Do czego służy stetoskop medyczny i jak należy go stosować? Jakie są ceny poszczególnych modeli i różnice między nimi. Dzisiejszy wpis ma na celu wskazanie odpowiedzi na powyższe pytania.

Rodzaje stetoskopów
Tak zwane słuchawki lekarskie można podzielić na podstawowe dwie grupy, wśród których znajdzie się: stetoskop jednogłowicowy (z jedną, pojedynczą głowicą) i stetoskop dwugłowicowy (z głowicą podwójną). Chodzi w tym wypadku o jeden zasadniczy element tego wyrobu, czyli głowicę, którą przykładamy do badanej powierzchni, najczęściej po prostu skóry pacjenta. Istnieją tak zwane głowice pojedyncze, czyli najczęściej stosowane, klasyczne oraz głowice podwójne, dzielące się zazwyczaj na mniejszą lub większą membranę. Wybór membrany umożliwia dostosowanie stetoskopu do wieku lub wymiarów pacjenta, dzięki mniejszej głowicy możemy wygodniej i dokładniej zbadać dziecko.

Istnieje również podział stetoskopów ze względu na ich bezpośrednią funkcję. Jest to jednak klasyfikacja niekoniecznie precyzyjna, ponieważ nierzadko dany wyrób może być stosowany zamiennie, do różnych grup pacjentów. Popularne określenia konkretnych modeli to:

  • stetoskop lekarskie
  • stetoskop internistyczny
  • stetoskop kardiologiczny
  • stetoskop do słuchania płodu – położniczy, akuszerski
stetoskop dwugłowicowy
Tani stetoskop dwugłowicowy

Istnieją producenci drogich stetoskopów, którzy faktycznie wytwarzają swoje produkty pod ściśle określone wymagania konkretnej specjalizacji medycznej. Dla większości użytkowników, takich jak: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni stetoskopy pozostają narzędziami uniwersalnymi.

Stetoskop cena
Jaka jest cena standardowego stetoskopu? W naszym sklepie tani stetoskop można kupić już poniżej 20 zł. Jest to niedrogi stetoskop ekonomiczny, który doskonale się sprawdzi w podstawowej diagnostyce i nada się doskonale jako słuchawki do mierzenia ciśnienia. Droższe modele to stetoskop dwugłowicowy, w cenie dwudziestu kilku złotych. Stetoskop rappaport kosztuje poniżej trzydziestu złotych, zaś stetoskop lekarski internistyczny można nabyć za 69 zł. Nasz sklep medyczny oferuje tani sprzęt medyczny, oczywiście istnieją drogie stetoskopy znanych i cenionych marek. Wówczas, kupując stetoskop cena, którą przyjdzie nam zapłacić może okazać się zbliżona do kilkuset złotych.

Słuchawki do słuchania tętna płodu
Istnieje obecnie spore zainteresowanie tematem osłuchiwania tętna płodu. Dla wielu przyszłych mam słuchawki do słuchania tętna płodu, czyli mówiąc najogólniej osłuchiwania brzucha ciężarnej kobiety, stanowią źródło inspiracji ale również problemów. Najczęściej bowiem wysłuchiwanie pierwszych dźwięków nienarodzonego dziecka nie jest czynnością prostą. Lekarze uczą się osłuchiwania pacjentów latami, a do perfekcji dochodzą niemalże przez całe życie. W związku z tym osłuchiwanie brzucha ciężarnej kobiety, a tym samym słuchanie tętna płodu jest czynnością niełatwą i wymaga odpowiedniej wprawy. Często wystarczy jedynie odrobina szczęścia, jednak nie możemy dać się ponieść zdenerwowaniu lub frustracji w przypadku braku zakładanego efektu.

Dobry stetoskop dla lekarza, ratownika medycznego
Wiele osób potrzebuje tak zwanych dedykowanych rozwiązań, czyli produkty opracowanego specjalnie dla potrzeb konkretnego zastosowania lub grupy zawodowej. W związku z tym zdarza się, że osoby szukają stetoskop dla ratownika medycznego, lekarza czy pielęgniarki. Można kupić np. stetoskop internistyczny, jednak nie jest oczywiście wcale powiedziane, że nie spełni on swojej funkcji w rękach kardiologa lub lekarza innej specjalizacji. Wybór tego typu produktów jest szeroki, podobnie jak wachlarz jego zastosowań.

Różowy stetoskop z pojedynczą głowicą

Jak używać stetoskopu – krótka instrukcja
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Mowa w tym wypadku o dwóch ryzykach, względem osoby badającej (osłuchującej) i względem osoby badane. Osoba badająca powinna zwrócić uwagę na fakt, że zbyt intensywne przeniesienie dźwięku może negatywnie wpłynąć na słuch. Należy unikać wszelkich przypadkowych uderzeń głowicą o różne powierzchnie i elementy. Drugim zagrożeniem jest przeniesienie materiału zakaźnego pomiędzy jednym pacjentem, a kolejnymi. W związku z tym warto za każdym razem dezynfekować głowicę stetoskopu, wykorzystując np. uniwersalne chusteczki dezynfekujące.

Badanie stetoskopem należy rozpocząć od odsłonięcia miejsca, które zamierzamy osłuchać. Następnie należy przyłożyć w to miejsce głowicę stetoskopu i umieścić tzw. oliwki stetoskopu w uszach. Warto zwrócić uwagę, że osłuchiwanie pacjentów nie jest czynnością łatwą i wymaga oczywiście odpowiedniej wprawy i wiedzy. Stetoskopem możemy osłuchiwać dźwięki płuc, serca, narządy jamy brzusznej, jak również z jego użyciem przeprowadzimy dokładny pomiar ciśnienia.

Stetoskop dla ratownika medycznego

Podsumowując, istnieje kilka rodzajów stetoskopów, jednak ich cel jest zawsze ten sam – przeniesienie i wzmocnienie dźwięku. Dobry stetoskop powinien bez zakłóceń przenosić dźwięk, jak również zapewniać bezpieczeństwo i odpowiedni komfort pracy.