Podkłady wielorazowe – ciekawa alternatywa.


Higiena medyczna to jedna z podstaw opieki nad pacjentem. W przeszłości pisaliśmy o niemalże rewolucyjnych zmianach, jakie przyniosły z sobą podkłady jednorazowe. Dzięki nim w wygodny sposób możemy kontrolować wycieki różnego rodzaju wydzielin i płynów fizjologicznych. Dziś postanawiamy przez moment przyjrzeć się ich bardziej wytrzymałym odpowiednikom. Opiszemy w kilku słowach czym jest podkład wielorazowy z bawełny i jakie są jego zalety oraz czym różni się od podkładów jednorazowych z celulozy. 

Duży podkład wielorazowy na łóżko

Podkłady wielokrotnego użycia – rozmiary
Podstawowa zaleta, jaką podkład wielorazowy na łóżko powinien posiadać, to wytrzymałość. Tego typu ochrona łóżka, kozetek, foteli i w zasadzie każdej dowolnej powierzchni, może przynieść sporo korzyści. Istnieje dość wygodny podział wszystkich podkładów wielorazowych pod względem rozmiaru. Znaleźć można zarówno małe podkłady na krzesło lub fotelik, jak i duże podkłady wielorazowe na łóżko dorosłego pacjenta.

Dostępne wymiary to:

  • 60 cm x 120 cm
  • 80 cm x 160 cm
  • 70 cm x 140 cm
  • 90 cm x 200 cm
  • 160 cm x 200 cmCzy podkłady bawełniane są nieprzemakalne?
Wszystkie podkłady wielokrotnego użytku dostępne w naszym sklepie są wodoodporne. Jest to podstawowa cecha, jaką powinien posiadać dobry podkład na materac. Zarówno dzieci, jak i osoby starsze dotknięte różnego rodzaju schorzeniami, wymagają dodatkowej ochrony. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych podkładów medycznych, możemy uniknąć zalania fotela, materaca i innych domowych powierzchni.

Jakie cechy powinien posiadać dobry podkład do prania?
Przede wszystkim liczy się jakość materiału. Ważne, aby była to bawełna frotte, która jest przyjemna w dotyku, a jednocześnie dobrze tolerowana przez ludzką skórę. Dobry podkład do prania wyposażony jest również w specjalne gumki umożliwiające zaczepienie go o rogi materaca lub np. poduszki fotela. Spodnia wyściółka musi być oczywiście z nieprzenikalnej dla płynów membrany, na przykład z poliuretanu.

Mały podkład bawełniany 60 cm x 120 cm

Podkłady jednorazowe, a wielorazowe – jaka jest różnica?
Oczywiście nie trzeba specjalnie się zastanawiać, aby stwierdzić, że podkład wielorazowy używany jest wielokrotnie, zaś higieniczne podkłady jednorazowe po użyciu lądują w koszu. Warto jednak zauważyć, że właśnie w tym miejscu pojawia się ciekawy wniosek. Mianowicie podkłady wielokrotnego użytku na łóżko są znacznie bardziej ekologiczne. Ilość odpadów generowanych przez gospodarstwa domowe jest niestety coraz większa. Podkłady wielorazowe umożliwiają pranie ich w pralce, są wygodne w stosowaniu i pomagają dbać o naszą planetę. Zdecydowanie na korzyść podkładów bawełnianych przemawia ich niższy koszt, w perspektywie opieki długoterminowej.

Podsumowując: podkłady bawełniane są bardzo ciekawą alternatywą dla jednorazowych podkładów celulozowych. Można je prać w pralce, są wygodne w użyciu i stanowią zdecydowaną oszczędność dla domowego budżetu.