Taśmy do kinesiotapingu (kinetyczne) – kinesiotaping


Niniejszy artykuł powstał wyłącznie w celach informacyjnych – nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie kinesioterapii, dzielimy się jedynie posiadaną i zdobytą wiedzą. Wszelkie czynności medyczne i rehabilitacyjne warto konsultować zawsze bezpośrednio z odpowiednim personelem.

Ciało ludzkie składa się między innymi z kości, stawów oraz mięśni. Ten ostatni element oprócz tego, że jest potrzebny do poruszania się, dźwigania czy przemieszczania, to również odpowiada za krążenie żylne i limfatyczne. I właśnie z tego powodu wszelkie zaburzenia i nieprawidłowości funkcji mięśni mogą powodować różne objawy i symptomy całego organizmu. Wymaga to wówczas przez chorego lub kontuzjowanego zasięgnięcia porady lekarskiej lub podjęcie specjalistycznego leczenia. Według badań najbardziej narażone ciała na kontuzje mają sportowcy, zawodnicy tj. m.in. lekkoatleci, pływacy. Wówczas fizjoterapeuci lub ortopedzi zalecają i zakładają na obolałe miejsce na ciele kontuzjowanego taśmy do kinesiotapingu. Okazuje się, że niejednokrotnie spowodowały powrót do sprawności niejednego sportowca, przywracając mu tym samym szansę na wystąpienie w zawodach. Ciekawostką jest, iż po 30 latach używania taśm, kinesiotaping jest stosowany nie tylko w medycynie sportowej, kiedy dochodzi do kontuzji lub przeciążenia mięśni, ale także coraz częściej w ortopedii, rehabilitacji, reumatologii, neurologii, pediatrii, ginekologii, a nawet w onkologii. Bardzo często taśmy są wykorzystywane również przy dysfunkcjach układu mięśniowo–stawowego oraz w celu wzmocnienia mięśni czworogłowych w trakcie wykonywanych ćwiczeń. Dlatego w tym miejscu należało by przybliżyć metodę kinesiotapingu, a w związku z tym odpowiedzieć na poniższe pytania.

Co to jest kinesiotaping i na czym polega? W jakim celu się go stosuje? Dla kogo kinesiotaping jest przeznaczony? Co to są taśmy do kinesiotapingu, jakie posiadają właściwości oraz jak i kiedy ich używać?

Zapewne dla większości ludzi takie określenie czy stosowanie tej metody jest słyszalne po raz pierwszy i być może nigdy nie miało się z nią do tej pory do czynienia. Jednakże, zapewne niejednokrotnie każdy z nas podczas oglądania różnych sportów, zawodów czy konkursów w telewizji widział kolorowe plastry przyklejone na ciała u zawodników. I to właśnie były taśmy do kinesiotapingu.

Dobrej jakości taśmy do kinesiotapingu Rea Tape.

Metoda kinesiotapingu została opracowana i znana już na początku lat 70. u.b. w. przez japońskiego doktora KenzoKase. Jednakże największą sławę zdobyły w latach 90 i stały się nieodłącznym elementem świata związanego ze sportem. Obecnie wywołują wśród ludzi wielki podziw i zachwyt na całym świecie. Sama nazwa kinesiotaping jest to połączenie słów kinezjologia tj. kinesiology – nauka o ruchu oraz taping z j, ang. oznacza oklejanie taśmą. Słowo kinesiotaping jest najczęściej wiązane z hasłami: plastrowanie dynamiczne, oklejanie dynamiczne. Jest to metoda terapeutyczna, polegająca na oklejaniu różnych bolących lub kontuzjowanych części ciała specjalnymi, elastycznymi oraz kolorowymi taśmami/plastrami. Ponadto kinesiotaping to również technika, którą coraz częściej wykorzystuje się do pobudzania zarówno mięśni jak i ścięgien różnych prac i obowiązków. Mowa tutaj o podejmowanych czynnościach w celu poprawienia biomechaniki, zapobiegnięcia przeciążeniom i kontuzjom, a także wspomożenia sprawności ruchu w stawach. Dodatkowo kinesiotaping stanowi połączenie medycyny klasycznej z naturalnymi zabiegami leczenia organizmu ludzkiego. W związku z czym może być stosowany również jako terapia wspomagająca kurację różnych schorzeń. Należy w tym miejscu również podkreślić, iż jest to pewnego rodzaju narzędzie rehabilitacyjne, które ma za zadanie wspomagać w profilaktyce oraz leczeniu dolegliwości mięśniowo–szkieletowe.

Kinesiotaping może być zarówno samodzielną terapią, jak i pewnego rodzaju uzupełnieniem w leczeniu oraz rehabilitacji. Decyzję o tym, jak zostanie wykorzystana ta metoda, podejmuje lekarz lub fizjoterapeuta po indywidualnym zapoznaniu się z przypadkiem oraz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Jednakże, kinesiotaping początkowo ze względu na ostrożność i bezpieczeństwo jest stosowany równolegle wraz z innymi przepisanymi zabiegami. Technika kinesiotapingu, ze względu na swoje właściwości oddziałuje bezpośrednio na skórę tj. na receptory bólu, układ limfatyczny oraz mięśnie i stawy. Może być ona także stosowana w korekcji wad postawy zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jeżeli taśma zostanie prawidłowo przyklejona, to może przyczynić się do skorygowania niewłaściwego układu stawu. Niestety ze względu na ruch oraz obecny w organizmie ludzkim proces samoleczenia stosowanie tej metody wymaga niekiedy bardzo dużo czasu.

Ponadto działanie kinesiotapingu polega również na unormowaniu napięcia mięśniowego w miejscu przyklejenia taśmy, powodując tym samym powiększenie możliwości ruchowych mięśni, a tym samym ich siły. Aplikowanie pasków sprawia, że skóra jest delikatnie naciągnięta, w związku z czym powiększa się wytworzona przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Jest to jeden z głównych celów kinesiotapingu. Oprócz tego, poprzez usprawnienie krążenia krwi i chłonki ma się przyczynić do stopniowego likwidowania obrzęków limfatycznych, redukować zatory tkankowe i stany zapalne oraz spełnić funkcję drenażu limfatycznego pod skórą. Jednakże głównym powodem ich wyprodukowania było dążenie do uśmierzenia i ograniczenia bólu poszkodowanego w miejscu doznanej przez niego kontuzji.

Obecnie nie ma ograniczeń co do wieku pacjentów, przez których ma być stosowana. Ogólnie rzecz biorąc medycyna wskazuje dużo więcej zalet niż przeciwskazań do używania plastrów do kinesiotapingu. Przeszkodą mogą być zaledwie zaawansowane lub rozległe choroby skóry. Jednakże o tym kiedy, czy, jak i przez kogo ma być stosowana decyduje fizjoterapeuta lub lekarz. Ciekawostką jest fakt, że kinesiotaping może być także używany przez kobiety w ciąży, które odczuwają dolegliwości bólowe kręgosłupa. Z kolei dużą zaletą tej metody jest ograniczenie lub całkowite zlikwidowanie bólu poprzez pobudzenie naturalnego znieczulenia, które znajduje się w wewnątrz organizmu ludzkiego. Plastry do kinezjotapingu mają na celu zadziałanie na tzw. zakończenia Ruffiniego, które odpowiadają za ból i czucie głębokie.

Aktualnie medycyna wymienia jakie są najczęstsze wskazania co do dynamicznego plastrowania ciała ludzkiego. Są to:
– różnorakie dolegliwości bólowe,
– pourazowe doznana – kontuzja lub wypadek,
– bóle zespołowe kręgosłupa (tj. ograniczenie ruchu, zablokowanie możliwości wykonywania ruchu, ostry, promieniujący ból kończyn, zawroty głowy),
– reumatyczne,
– pooperacyjne,
– nadwyrężenie i napięcie mięśni (odciągają i normalizują napięcie),
– wszelakie problemy z krążeniem (są rodzajem drenażu limfatycznego tj. wspomagają odprowadzanie limfy oraz poprawiają krążenie),
– powstające zmarszczki oraz cienie pod oczami, a także zmiany skórne,
– pojawiające się rozstępy w trakcie ciąży,
– patologie wiązadeł rzepki lub przyparcie rzepki,
– zapalenie ścięgien i ich przeszczepów,
– zapalenie ciaśni nadgarstka,
– częściowe niedowłady kończyn górnych i dolnych spowodowane np. udarami mózgowymi,
– zastoje limfatyczne po operacjach lub po radioterapii, bóle krzyża,
– zapobieganie nadmiernym rozciąganiom,
– stymulacja mięśni osłabionych, – korekcja postawy ciała.

Kinesiotaping cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa medycznego. Ponadto posiada właściwości, które powodują, że ta metoda jest coraz częściej stosowana przez pacjentów. Przede wszystkim bardzo szybko redukuje ból, gdyż niekiedy od razu po nałożeniu na skórę. Jednakże do głównych jego zalet zalicza się:
– wysoką tolerancję wśród pacjentów,
– oddziaływanie przez całą dobę zgodnie z pracą organizmu,
– wpieranie procesów leczniczych oraz wydalniczych,
– możliwość stosowania przez osoby w różnym wieku,
– skuteczność zauważalna zaraz po aplikacji,
– nie stanowi przeciwwskazań do równoległego stosowania z innymi formami leczenia,
– możliwość używania przez długi okres czasu, nawet od kilku dni to kilku tygodni,
– nie powoduje reakcji alergicznych na skórze pacjenta, gdyż mają właściwości hipoalergiczne,
– jest względnie tani w używaniu przez dłuższy okres czasu, terapia trwa 24 godziny na dobę.

Jak już wiadomo, kinesiotaping jest to technika, która polega na przyklejaniu na skórę plastrów. Są one inaczej nazywane taśmami lub paskami. Są one wykonane z bawełnianego materiału o charakterystycznym falowanym wzorze oraz dużej rozciągłości, gdyż mogą osiągać nawet do 140% początkowej wielkości. Ponadto swoją skuteczność w utrzymywaniu się na skórze zawdzięczają zastosowanemu klejowi akrylowemu o bardzo mocnej przyczepności. Należy podkreślić, iż bardzo dobrze przylegają do ciała, są wodoodporne, więc spokojnie można brać w nich kąpiel, a także ćwiczyć, a co najważniejsze nie powodują trudności w poruszaniu się. Nie zawierają żadnych maści, ani lekarstw. Ich działanie jest tylko wyłącznie mechaniczne. Plastry są dostępne w sprzedaży w różnej szerokości, niekiedy nawet w rolkach o długości 30 metrów. Grubość paska jest porównywalna do grubości skóry człowieka. Ciekawostką jest, że już po 10 minutach od przyklejenia taśmy stają się nie odczuwalne dla pacjenta. Z kolei po 20 – 30 minutach można rozpocząć treningi i ćwiczenia. Cena za taśmy do kinesiotapingu jest stosunkowo tania, gdyż za pięciometrową rolkę płaci się w granicach od 35 do 50 złotych. Ponadto, dzięki posiadanym właściwościom można je przycinać na różnorodne kształty, jednakże należy pamiętać, iż pomimo tego mają osobne zastosowanie.

W medycynie wyróżnia się 5 sposobów rozcinania taśm do kinesiotapingu:
– Y – polega na rozcięciu pasma tylko do połowy, przypomina literę Y. Ma najczęstsze zastosowanie w leczeniu urazów mięśni i więzadeł.
– I – wyglądem przypomina prosty pas plastra. Zalecany w szczególności u osób po zabiegach chirurgicznych, w miejscowych dolegliwościach bólowych oraz w metodzie funkcjonalnej.
– X – polega na takim rozcięciu by powstało skrzyżowanie dwóch taśm. Zazwyczaj wykorzystywane przy leczeniu mięśni o wielobrzuścowej budowie, a także przy oddziaływaniu jednocześnie na dwa stawy.
– Fan – ta metoda przycięcia odwzorowuje się na technice Y, jednakże koniec ma więcej rozgałęzień, bo ok. 4-5. Technika ta ma zastosowanie przy występowaniu obrzęków limfatycznych.
– Web – (inaczej nazywana jako „sieć”) – rozcięcie plastra wykonuje się w taki sposób, że na końcach są bazy, natomiast w środku taśma jest przecięta na kilka pasków. Są stosowane w szczególności przy różnego rodzaju obrzękach i stłuczeniach. Ponadto warto podkreślić, iż taśmy do kinesiotapingu są dostępne na rynku medycznym w różnych kolorach. Niektóre szkoły podają, że barwy „pasków” odpowiadają za miejsce, w którym mają być aplikowane. Są one w kolorze:
– niebieskim – pomaga w rozluźnianiu mięśni i stawów,
– różowym – powoduje zwiększenie mięśni napięciowych,
– cielistym
– czarnym

Gumy do ćwiczeń i rehabilitacji

Przed aplikacją taśm do kinesiotapingu, należy bardzo szczegółowo zapoznać się z instrukcją obsługi dostępną na opakowaniach. Taśmy przyniosą oczekiwany rezultat tylko wtedy, gdy zostaną one odpowiednio dobrane do pacjenta przez terapeutę. Fizjoterapeuta dokonuje wyboru techniki przyklejania, wskazuje w jakim miejscu ma być zaaplikowany oraz podpowiada jak powinno być przygotowane ciało do przyklejenia paska. Przede wszystkim przed zastosowaniem, skóra powinna być oczyszczona tj. sucha i pozbawiona dodatkowych kosmetyków tj. kremów, płynów, żeli czy maści. Powierzchnię skóry po wcześniejszym umyciu przy użyciu wody z mydłem, należy przetrzeć gazą namoczoną w alkoholu. Jeżeli okolica skóry, na której ma się znajdować taśma jest owłosiona, musi zostać ogolona. Ponadto kolejnym krokiem będzie ustalenie właściwego rozmiaru oraz odpowiednie przycięcie paska. Następnie należy z jednej strony taśmy usunąć jej spód i przykleić do skóry. Tak samo trzeba postąpić z drugim końcem. Należy pamiętać, iż nie wolno dotykać strony paska po usunięciu spodów, gdyż w przeciwnym razie może to spowodować późniejsze odklejanie się. Nie zalecane jest stosowanie taśm na skórę z zadrapaniami, otarciami, skaleczeniami czy oparzeniami słonecznymi. W celu usunięcia taśmy należy naciągnąć skórę, a następnie odciągnąć końcówkę paska. W celu ułatwienia ściągnięcia plastrów, można wziąć gorący prysznic lub wetrzeć olejek do ciała.

Ostatecznie należy zapamiętać, że pomimo tego, że taśmy do kinesiotopingu są bardzo skuteczne i łatwe w aplikacji, nie powinniśmy przesadzać z ich używaniem, ani stosować je bez wiedzy i konsultacji z lekarzem specjalistą. Przed użyciem warto wykonać kilka standardowych badań. Polecamy również taśmy do ćwiczeń ruchowych, które stanowią doskonałą formę rehabilitacji i poprawy stanu zdrowia naszego organizmu.