Komory inhalacyjne do czego stosować czy mogą z nich korzystać dzieci?


Komory inhalacyjne do czego stosować czy mogą z nich korzystać dzieci? Pomimo coraz większej popularności związanych z zastosowaniem tub do inhalacji wciąż niewiele osób wie o ich istnieniu. Są to również osoby korzystające z na co dzień z inhalatorów ciśnieniowych dozujących, do których tuby zostały dedykowane. Tuby mają za zadanie ułatwić korzystanie z inhalatorów ale to nie jedyna ich zaleta. Zastosowanie tego rodzaju pozwala również ograniczyć straty leku czy pozbyć się suchości w ustach. Komory inhalacyjne to rodzaj pomocniczego asortymentu stosowanego wraz z inhalatorami ciśnieniowymi dozującymi pMD, także nadają się do użytku z inhalatorami ciśnieniowymi dozującymi wyzwalanymi wdechem Pmdi BA, niekiedy z inhalatorami proszkowymi DPI. Tuby inaczej nazywane jako komory do inhalacji zostały przeznaczone na różne przedziały wiekowe, dlatego mogą z nich korzystać już nawet niemowlaki. Tuby zostały przeznaczone również dla większych dzieci, nastolatków czy osób dorosłych. Istnieje możliwość wyboru tuby z maska lub ustnikiem, tutaj wybór będzie podyktowany indywidualnymi potrzebami dla dziecka czy osoby dorosłej.

Dlaczego warto stosować tuby?

 Zastosowanie tuby pozwala na bezpośrednie dostarczenie substancji leczniczej do dróg oddechowych pacjenta. Również ma znaczenie podczas aplikacji dawki przy wykorzystaniu tuby dawka jest mniejsza ale daje lepszy efekt leczniczy bo dociera głębiej i bezpośrednio do dróg oddechowych, również pozwala na większą oszczędność finansową. Stosując zwykłe inhalatory dawka leku nie jest wykorzystywana do końca, ponieważ osadza się w jamie ustnej i gardłowej. Niestety przy długotrwałym stosowaniu inhalatorów tego typu pojawia się w ustach suchość, nieprzyjemny posmak po leku, również wpływa to na podrażnienia jamy ustnej w konsekwencji objawiającymi się grzybicami, chrypką, dlatego też z tą myślą powstały tuby do inhalowania.

Tanie komory do inhalacji Rossmax

Zalety stosowania tub inhalacyjnych:

– komfort i wygoda
– ograniczenie strat leków
– lepsza podaż leku z inhalatora, mniejsza dawka dostarczona do płuc w lepszej jakości
– ogranicza osiadanie się leku w jamie ustnej i gardłowej zapobiegając tym samy podrażnieniom, tworzeniu się stanów zapalnych, ogranicza występowanie grzybic, chrypki itp. 
– ułatwia aplikację leku pozwalając na skoordynowanie wziewu z wdechem szczególnie istotne dla malutkich dzieci i osób w podeszłym wieku 

Dlaczego z komory inhalacyjnej powinny korzystać dzieci i osoby w podeszłym wieku? 

Komora inhalacyjna jest przeznaczona niemalże dla każdego, zazwyczaj tuby oznaczone są kolorystycznie i pisze na nich przedział wieku dla jakich osób zostały przeznaczone. Więc każdy kto wymaga inhalacji przy użyciu inhalatorów dozujących może z nich korzystać. A w szczególności powinno stosować się je u dzieci, ponieważ nie potrafią zazwyczaj samodzielnie skoordynować wdechu z wziewem, przez co inhalacja nie jest wykonana prawidłowo a dawka leku zostaje zmarnowana, podobnie jest u osób w podeszłym wieku, które również mają problemy z koordynacją oddechową. Wtedy zastosowanie komory inhalacyjnej jest bardzo dużym ułatwieniem.

Zastosowanie komory inhalacyjnej zapewnia łatwiejszą aplikację leku poprzez zatrzymanie dawki aerozolu w komorze na kilka sekund dzięki temu pacjent może wziąć spokojny wziew nawet do kilku wdechów. Tuba jest wręcz niezastąpiona dla niemowląt, ponieważ tak małe dziecko nie rozumie na czym polega proces inhalacji i trudno jest od niego wymagać jakiejkolwiek reakcji. Dlatego tuba pozwala na bezpieczną aplikację leku pozwalając dziecku na swobodne oddychania, aż do momentu trafienia leku do dróg oddechowych. Inhalacja u niemowląt powinna być przeprowadzana bardzo powoli, kiedy dziecko jest spokojne. Na początku należy stopniowo oswajać i przyzwyczajać dziecko z procesem inhalacji.

Tuba z ustnikiem przeznaczona dla dzieci od 5 roku życia

Tuba z maską czy ustnikiem?

Na rynku pojawia się coraz więcej tego rodzaju asortymentu jakimi są tuby inhalacyjne. Wyróżnić możemy tuby do inhalowania z maską lub ustnikiem. Zastanawiając się nad zakupem tuby na pewno będziemy mieć dylemat jaka czy z maską czy z ustnikiem.

Tuby z ustnikiem są zazwyczaj przystosowane dla dzieci powyżej 5 roku życia, ponieważ mniejsze dziecko nie jest bardzo często w stanie prawidłowo utrzymać ustnik w ustach. Dlatego jeżeli będziemy decydować się na zakup tuby a mamy mniejsze niż 5 letnie dziecko koniecznością będzie wybór tuby z maską. Ustnik to dobra alternatywa dla dzieci i osób dorosłych, które z różnych przyczyn nie mogą zakładać masek, np. u osób bardzo wrażliwych mogących powodować podrażnienia pomimo że jest to medyczne tworzywo. Pomocne będą również w przypadkach kiedy na twarzy występują rany, istniejące już podrażnienia, i zastosowanie maseczki byłoby zbyt bolesne. Również sprawdzą się dla osób, które nie lubią stosować masek, wykazują strach jak mają założyć coś na twarz. Ustnik jest o tyle wygodny, że bardzo szybko wykonuje się nim inhalacje w każdych warunkach.

Komory inhalacyjne z maskami na pewno sprawdzą się u najmniejszych dzieci poniżej 5 roku życia w tym niemowląt i tak jak pisaliśmy wcześniej osób starszych, które mają problem z koordynacją wziewu. W tym przypadku założenie maski zapewnia szczelność i ułatwia aplikację leku do końca. Maska pozwala na wolną i dokładną inhalację z możliwością wzięcia kilku wdechów. Komory z maseczkami są różne jedna mają zwykłe maseczki drugie specjalistyczne głębsze, szczelnie przylegające do twarzy z zaworami.

Tutaj wybór należy do Państwa i będzie podyktowany indywidualnymi potrzebami. Na rynku istnieje coraz więcej tego typu asortymentu pomocniczego jak komory z maską czy ustnikiem. Wybór na pewno będzie także podyktowany ceną. Mamy komory droższe i tańsze. Droższe modele są zazwyczaj lepsze mają lepsze maseczki i specjalne systemy pozwalające na wykonanie wygodnej inhalacji. Jak np.  wskaźnik Flow-Vu® pozwalający kontrolować czy inhalacja przebiega poprawnie – w bardzo prosty sposób pomaga liczyć wykonywane wdechy zastosowany w komorach inhalacyjnych typu AeroChamber plus Flov -vu. Komory kupimy już od kilkudziesięciu do kilkuset złotych przy czym warto wybrać asortyment dobrej jakości, ponieważ posłuży nam na długie lata.

Komora inhalacyjna dla niemowląt