Asortyment dla służb ratowniczych i indywidualnych użytkowników


Służby ratownicze w Polsce to jednostki, które służą pomocą obywatelom na lądzie w powietrzu i wodzie. Zazwyczaj ratownictwo kojarzymy z karetkami pogotowia bo to one najczęściej są wzywane jako pierwsza pomoc. Jednak służb ratunkowych jest bardzo wiele, z którymi nie mamy na co dzień styczności chociażby takie jak TOPR -Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie, GOPR -Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, straż pożarna, policja, służby morskie, transportowe. Każda z tych jednostek ma na celu ochronę naszego życia i zdrowia. Poszczególne służby wzywa się w określonych wypadkach. Na lądzie najczęściej jest to pogotowie, straż pożarna, policja. Wypadkami wodnymi zazwyczaj zajmują grupy wodne WOPR, w górach TOPR lub GOPR. Wszystkie jednostki wyposażone są w odpowiedni asortyment pozwalający na ratowanie życia. Każda z grup dysponuje sprzętem ratowniczym, który przystosowany jest do warunków ich pracy, inaczej to wygląda na lądzie, inaczej w wodzie czy terenie górski.

Górskie jednostki ratunkowe na wyposażeniu będą miały zazwyczaj specjalne zestawy ratownicze, w których nie może zabraknąć noszy, uprzęży, śpiworów, kapturów termicznych, pasów pajęczynowych, koców termicznych itp. WOPR i inne jednostki wodne oprócz podstawowego sprzętu medycznego muszą przede wszystkim dysponować kamizelkami ratunkowymi, kołami ratowniczymi, szelkami ratowniczymi, kołowrotami tutaj również znajdziemy pasy ratownicze, żerdzie, bojki , rzutki siatkowe, rękawowe itp. Pogotowie ratunkowe zazwyczaj ma torby medyczne z odpowiednim asortymentem, nosze i sprzęt znajdujący się w karetkach. Straż pożarna również posiada specjalistyczne narzędzia ratownicze, które pomocne są przy gaszeniu pożaru, w wypadkach komunikacyjnych w przypadku cięcia samochodu, oprócz tego również sprzęt do udzielania pierwszej pomocy. Jednak są wspólne sprzęty ratownicze z których korzystają wszystkie jednostki a także użytkownicy prywatni do takich zazwyczaj należą noże ratownicze, latarki, apteczki pierwszej pomocy, młotki bezpieczeństwa, szyny do szybkiego unieruchamiania kończyn, kołnierze ortopedyczne, maski do sztucznego oddychania. Jest to podstawowy sprzęt ratowniczy, który jest niezbędny na lądzie, w powietrzu i wodzie.

Maseczka ratownicza do resuscytacji

Noże ratownicze tutaj mamy bardzo duży wybór, jeżeli chodzi o jednostki ratunkowe. Mogą to być noże specjalnie dedykowane dla konkretnych jednostek jak straż, pożarna, pogotowie ratownicze, jednostki wojskowe. Każdy z tych noży zazwyczaj posiada podstawowe funkcje jak np. możliwość cięcia pasów bezpieczeństwa, zbijak do szyb. Niektóre mają również inne opcje jak np. krzesiwo do rozniecania ognia, latarkę, są to zazwyczaj noże wojskowe, również nazywane biwakowymi. Ten rodzaj noży może być przydatny dla każdego z nas zwłaszcza osób, które podróżują samochodami. W przypadku wypadku komunikacyjnego można w szybki sposób przeciąć pasy bezpieczeństwa i się uwolnić. Noże przydatne także dla osób, które lubią podróże biwakowe, wyprawy górskie. Oprócz noży dla zwykłych użytkowników przydatnym elementem ratunkowym mogą być tak zwane karty ratownicze – karty survival, które są niewielkich rozmiarów i posiadają kilka opcji jak np. możliwość cięcia pasów bezpieczeństwa, czy inne funkcje np. otwieracza do konserw, mocowania linki, miernik itp. 

Nóż dla strażaka 

Latarki pozwalają nam na uzyskanie źródła światła, najczęściej używane w ciemności, do podświetlenia itp. Latarkę zazwyczaj większość z nas ma w domu, powinna być także w samochodzie, ponieważ może się przydać w przypadku zepsucia samochodu np. w nocy. Latarki są także podstawowym elementem wyposażenia większości jednostek ratowniczych. Zazwyczaj są to specjalistyczne latarki ratownicze mające na wyposażeniu młotek, nóż, funkcję SOS.

Maseczki do sztucznego oddychania. Tutaj jest bardzo duży wybór od specjalistycznych maseczek do sztucznego oddychania jak np. maseczki do resuscytacji CPR, które zazwyczaj mają na wyposażeniu służby ratunkowe, po zwykłe ustniki np. m 2 pozwalające na wykonanie sztucznego oddychania. Zwykłe ustniki polecane są dla prywatnych użytkowników pozwalają na udzielenie pomocy każdemu. Warto mieć taki ustnik w apteczce medycznej zwłaszcza w samochodzie. Może być przydatna podczas wypadków komunikacyjnych dla nas lub innych poszkodowanych. Co istotne korzystanie z maseczki – ustnika do sztucznego oddychania ogranicza występowanie zakażeń krzyżowych.

Kołnierze ortopedyczne Ambu Redi Ace

Kołnierze ortopedyczne to kołnierze, które są dedykowane dla profesjonalnych służb medycznych. Najczęściej stosowane kołnierze w ratownictwie medycznym z szybką możliwości założenia i rozłożenia, które pozwalają na monitorowanie tętna. Z możliwością regulacji w różnych stopniach, niewidoczne dla promieni rendgenowskich jak np. kołnierze Ambu Redi Ace.

Resuscytatory jest to rodzaj medycznych sprzętów pozwalających na wykonywanie wentylacji oddechowej u pacjentów, których stan zdrowia wymaga zastąpienia lub wspomagania funkcji oddechowej. Ten rodzaj asortymentu jest przeznaczony dla profesjonalnego środowiska wykorzystywany w jednostkach medycznych ale również karetkach pogotowia. 

Szyny usztywniające jest to specjalistyczny asortyment także przeznaczony dla profesjonalnego zastosowania. Mogą to być duże szyny typu Kramera te zazwyczaj mają zespoły pogotowia ratunkowego. Innym rodzajem są szyny typu splint, zajmujące bardzo mało miejsca dlatego polecane do zabrania w trudne tereny np. wysokie góry, odpowiednie dla jednostek TOPR, GOPR, itp. służbach ratunkowych pracujące w trudnych warunkach. Szyny tego typu stanowią doraźne usztywnienie.

Młotek bezpieczeństwa do tłuczenia szyb

Apteczki pierwszej pomocy to apteczki, które powinien mieć każdy z nas na wyposażeniu nie tylko jednostki ratownicze. Apteczki powinniśmy mieć w domu, mogą być przydatne podczas niewielkich urazów w doraźnym zabezpieczeniu złamań skręceń. Podobnie w samochodach powinniśmy mieć apteczki na stanie pomimo tego, że nie są one obowiązkowe. Na drodze jest bardzo duże prawdopodobieństwo wypadków komunikacyjnych, więc nigdy nie wiadomo kiedy apteczka może być nam przydatna. Ważne aby wybierać specjalne apteczki przeznaczone typowo do samochodu, ponieważ mają podstawowe wyposażenie, które może być pomocne przy przy wypadkach, ważnym elementem jest tutaj także maseczka do resuscytacji – ustniki. Jeżeli chodzi o wybór apteczek to tutaj wielu producentów mam propozycje różnego rodzaju apteczek dedykowanych do użytku domowego, w jednostkach publicznych, szkołach, urzędach, zakładach pracy, dla środków komunikacyjnych jak samochody, autobusy, również dla jednośladów motocykli, rowerów. A także apteczki turystyczne, szkolne itp.

Sprzęt ratowniczy to nie tylko sprzęt, z którego korzystają specjalistyczne służby ratownicze niekiedy również może być przydatny dla zwykłych użytkowników w domu, samochodzie na wycieczkach. Zawsze warto mieć tego typu asortyment pod ręką, ponieważ może być okazać się potrzebny a w niektórych sytuacjach uratuje nam życie. 

Apteczka turystyczna