Sól fizjologiczna do inhalacji i pielęgnacji skóry.


Sól fizjologiczna w inhalacji i nebulizacji

Sól fizjologiczna nadaje się do wszechstronnego zastosowania. Sól fizjologiczna – Na Cl jest to roztwór chlorku sodu, który zawiera jony sodowe i chlorkowe. Roztwór soli fizjologicznej najczęściej stosowany jest do inhalacji lub nebulizacji. Przy różnych dolegliwościach układu oddechowego najczęściej mając, kaszel, katar, zatkane zatoki. Sól fizjologiczna bardzo dobrze oczyszcza i nawilża drogi oddechowe. W nebulizacji sól stosujemy z wykorzystaniem urządzeń inhalujących z nebulizatorami. Dzięki temu lek w szybki i dokładny sposób trafia do dróg oddechowych. A mając specjalistyczny nebulizator z dodatkowymi rozpylaczami możemy sami zdecydować jaki odcinek dróg oddechowych poddajemy nebulizacji. Również dobrej jakości nebulizatory pozwalają nam ograniczyć ilość dawki leku czy innego roztworu leczniczego, zapewniając skuteczniejszą nebulizację.

Sól fizjologiczna w ampułkach Gilbert NaCl 0,9%

Z soli jak już wspomnieliśmy wyżej możemy wykonywać nebulizacje i inhalacje. Inhalacje wykorzystuje się bardzo często przy już powstałych dolegliwościach układu oddechowego ale również można je stosować profilaktycznie aby zapobiegać różnego rodzaju chorobom oddechowym. Inhalacje pomagają w leczeniu wielu powszechnych chorób oddechowych jak astma, zapalenie gardła, pomocne są przy katarze czy kaszlu. Pomagają nam pozbyć się zalegających wydzielin tym samym przyspieszają efekt leczniczy. Inhalacje i nebulizacje za pomocą soli fizjologicznych są bardzo powszechne, skuteczne i co najważniejsze tanie. Sól fizjologiczna jest bezpiecznym środkiem jednak pamiętajmy zawsze aby każdy proces leczniczy skonsultować z lekarzem. Zwłaszcza jeżeli mamy różnego rodzaju choroby jak np. ropne zapalenie zatok, zmiany nowotworowe, krwotoki z górnych dróg oddechowych, choroby niewydolnościowe itp. Nasz sklep medyczny posiada w swojej ofercie również inne akcesoria do inhalacji. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Roztwór soli w oczyszczaniu skóry i przemywaniu oczu

Sól fizjologiczna ma bezpieczny skład dlatego też polecana jest do oczyszczania i przemywania skóry dla dzieci i osób dorosłych. Jej zastosowanie nie wywołuje podrażnień. Bardzo dobrze sprawdza się dla osób ze skłonnościami alergicznymi nie zmienia również pH skóry. Może być stosowana przy przemywaniu okolic oczu u malutkich dzieci, oczyszczaniu twarzy. Bardzo często stosowana zamiast toników do twarzy. Wiele osób stosuje ją także zamiast płynów do demakijaży, bardzo dobrze oczyszcza twarz i pozwala także przygotować skórę do dalszych zabiegów. Sól fizjologiczna oprócz wyżej wymienionego zastosowania służy jako roztwór nawadniający przy odwodnieniu organizmu, stosowana bywa także jako uzupełnienie elektrolitów, najczęściej w postaci kroplówek podawana w szpitalach. Mowa w tym wypadku jednak o specjalistycznych produktach, które mogą być stosowane przez odpowiedni personel medyczny.

Sól fizjologiczna jest również polecana do zastosowania zamiast kropli do oczu, bardzo często wykorzystywana prze osoby z tzw. zespołem suchego oka. Pozwala na nawilżenie oczu i pozbycie się dyskomfortu jaki towarzyszy suchości oka. Polecana także dla osób, które długo pracują przed komputerem, w klimatyzowanych pomieszczeniach, co również przyczynia się do suchości oka. Pomocna bywa w oczyszczaniu oczu po dostaniu się do nich zanieczyszczeń czy ciał obcych. Warto w tym wypadku jednak zasięgnąć opinii okulisty.

Urządzenie do inhalacji i nebulizacji

Sól fizjologiczna bardzo dobrze sprawdza się w przypadku przemywania niewielkich ran i skaleczeń. Po ich przemyciu i osuszeniu należy zastosować środek odkażający. Przy pielęgnacji rany należy używać jałowych gazików. Pamiętajmy aby ampułkę z solą zużyć w ciągu 24 godzin w przypadku ran, ponieważ istnieje możliwość ryzyka rozwoju bakterii.

Jak widać sól fizjologiczna ma szerokie zastosowanie zarówno w warunkach medycznych jak i kosmetycznych. Jej skład sprawia, że jest bezpieczna zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych. Dodatkowo sól jest tania i ogólnie dostępna w aptekach, sklepach medycznych, drogeriach aptecznych. Na rynku obecnie mamy sól fizjologiczną występującą pod różnymi nazwami dostępną w różnych pojemnościach najwygodniejsza jest sól w ampułkach, również jest najbardziej higieniczna. Ponieważ zazwyczaj jedną ampułkę możemy wykorzystać w całości nie zostawiając jej na dłużej aby nie rozwinęły się w niej bakterie. Pamiętajmy również aby jedna ampułka była przeznaczona do użytku dla jednej osoby.