Okłady żelowe zimno-ciepło na różne dolegliwości.


Większość z nas przy różnych dolegliwościach bólowych sięga bez zastanowienia po leki przeciwbólowe. Jesteśmy przyzwyczajeni, że jak coś boli to najlepiej od razu wziąć tabletkę, która uśmierzy ból. Stąd też w Polsce z roku na roku przybywa osób uzależnionych od leków tzw. lekomanów. Uzależnienie od leków nazywane bywa lekomanią lub też lekozależnością tak określa się stan, który powoduje przez długi czas stosowanie leków o właściwościach uzależniających. Co w konsekwencji wpływa na czynności psychiczne i somatyczne powodujące zmiany w zachowaniu człowieka. Wydawać by się mogło, że do uzależnienia prowadzą zazwyczaj leki tylko i wyłącznie posiadające w składzie substancje uzależniające przepisywane na receptę i brane w większej ilości niż jest nam zalecana. Niestety nie tylko ten rodzaj leków działa uzależniając. Bardzo łatwo w uzależnienie mogą popaść osoby stosujące również leki wydawane bez recepty. Najczęściej zaliczamy do nich leki uspokajające nasenne, leki przeciwbólowe czy dopingujące oraz euforyzujące. Jak widać ten obszar jeżeli chodzi o leki uzależniające jest bardzo duży i łatwo przekroczyć granicę. Problem jest taki, że większość osób nie zauważa początkowego uzależnienia. Zazwyczaj zaczyna interweniować kiedy jego zachowanie się zmienia lub dostrzegają to bliscy.

Kompres na głowę 

Niekiedy przedawkowanie leków może prowadzić do ciężkich chorób czy nawet zgonu. Dlatego jeżeli zauważymy u siebie niepokojące zmiany czy u naszych bliskich powinniśmy natychmiast zareagować. Do myślenia powinno nam dać już przyjmowanie zbyt często leków i ich większe dawkowanie niż zalecane przez lekarza czy producenta. Dlatego tak ważne jest aby nie przesadzać z zażywaniem leków w każdej nawet najmniejszej dolegliwości bólowej, ponieważ bardzo często przyzwyczajamy organizm do środków przeciwbólowych, które potem nie działają w małej dawce i sami ją sobie zwiększamy a stąd już niedaleka droga do uzależnienia. Wiele osób zażywa leki przeciwbólowe w bólach głowy a bardzo często przyczyną bólu głowy jest zwykłe odwodnienie. I czasami wystarczy nawodnić organizm aby ból przeszedł samoistnie. Wiadomo, że kiedy meczą nas uporczywe bóle bardzo często się powtarzające to powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Jednak wiele dolegliwości bólowych możemy próbować leczyć w naturalny sposób chociażby wykorzystując terapię zimnem lub ciepłem. Ciekawostką może okazać się fakt, że rozwiązaniem problemu nierzadko bywają opatrunki specjalistyczne.

Leczenie zimnem i ciepłem

Terapia leczenia dolegliwości bólowych zimnem i ciepłem jest znana od wieków. Kiedyś nie było dostępu do tak dużej ilości leków jaką mamy obecnie. Dlatego ludzie sięgali po medycynę naturalną opierającą się między innymi na ziołach czy terapii zimno – cieplnej. Dzisiaj nie jest to żadna nowość, ponieważ bardzo wielu specjalistów przy niektórych dolegliwościach bólowych zaleca tego typu rozwiązania. Oczywiście leczenie ciepłem jak i zimnem ma również przeciwwskazania dlatego w przypadku różnych jednostek chorobowych powinniśmy skonsultować terapię ze specjalistą. W leczeniu ciepłem i zimnem niegdyś wykorzystywano zwykły lód owijany w bawełniane ściereczki, szklane butelki z zimną wodą. Jeżeli chodzi o terapię ciepłem to bardzo często rozgrzewano sól czy kamienie zamykając je potem w czystej chuście czy ręczniku i przykładano do bolących miejsc. Dziś na szczęście mamy wygodniejszą opcję jaką są specjalistyczne kompresy tzw. okłady chłodzące i grzejące.

Okład na zimno i ciepło w pokrowcu

Tego rodzaju okłady mogą być stosowane w terapii zimnem lub ciepłem również istnieją okłady, które można wykorzystywać wszechstronnie na ciepło i na zimno. Okłady tego typu zawierają w środku specjalistyczną substancję najczęściej jest to rodzaj żelu, który doskonale zatrzymuje zimno lub ciepło na dłużej. Dzięki temu kompresu nie musimy cały czas schładzać czy ocieplać a jego działanie może być intensywne nawet do kilku godzin. Warto kupować sprawdzone kompresy, które są bezpieczne dla naszego zdrowia. Co ciekawe istnieją kompresy nie tylko dla dorosłych ale również dla dzieci. Niektóre z nich zwłaszcza dla najmniejszych pociech mają kolorową strukturę czy kolorowe grafiki. Dla dzieci są to zazwyczaj kompresy na zimno przydatne w niewielkich stłuczeniach, skaleczeniach czy bólach np. zębów. Dla osób dorosłych kompresy mogą mieć zróżnicowany rozmiar i kształt. Zazwyczaj większość kompresów posiada kształt prostokątny lub kwadratowy. Jednak istnieją specjalistyczne okłady dedykowane na konkretną część ciała jak np. głowa, kolano czy plecy z specjalnym mocowaniem. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór jeżeli chodzi o kompresy również znajdziemy okłady w tzw. polarku i wiele innych. Pamiętajmy jedno wybierajmy zawsze sprawdzony asortyment medyczny tylko wtedy mamy gwarancję bezpieczeństwa.

Terapia zimnem

Kompresy w terapii zimnem wykorzystywane są w różnych dolegliwościach bólowych oraz w obniżaniu zbyt wysokiej temperatury ciała. W przypadku zastosowania kompresu na zimno doskonale sprawdzają się w pojawiających się obrzękach, zwichnięciach. Mogą być także używane przy łagodzeniu dolegliwości bólowych zębów, głowy, przynoszą uśmierzenie w czasie poparzeń i ukąszeń owadów. Niekiedy bywają także stosowane podczas krwotoków. Kompresy – okłady na zimno zazwyczaj oziębia się za pomocą zamrażalnika czy zimnej wody. Tutaj każdy producent określa w jaki sposób użytkować kompres i tych wytycznych należy zawsze przestrzegać.

Okład na zimno na jakie schorzenia:

– stany zapalne, obrzęki różnego rodzaju
– bóle zębów skaleczenia, otarcia, ukąszenia
– krwotoki z nosa
– w zbijaniu gorączki

Terapia ciepłem

Jeżeli chodzi o terapię ciepłem to podobnie jak zimnem powinna być ona skonsultowana z lekarzem zwłaszcza kiedy cierpimy na różne choroby. Okłady na ciepło można stosować w wielu dolegliwościach bólowych działają rozkurczowo, pozwalają także pobudzić przepływ krwi. Kompresy tego typu przez wiele osób są wykorzystywane w bólach reumatycznych oraz bólach mięśni. Wiele osób tego rodzaju kompresy stosuje przy rwie kulszowej i okazują się być bardzo pomocne. Kobiety podczas bolesnych menstruacji łagodzą dolegliwości właśnie za pomocą takich kompresów. Również pomagają przy bezsenności w takim celu należy rozgrzać organizm co działa bardzo odprężająco, pomóc mogą także dla osób zestresowanych. Jak widać ich zastosowanie jest wszechstronne i może w wielu przypadkach zastąpić leki przeciwbólowe.


Kompres żelowy dla dzieci – żółwik

Okład na ciepło na jakie schorzenia:

– zapalenie ścięgien, zmiany reumatyczne
– bóle zatokowe
– bóle menstruacyjne na przykurcze i zimne dłonie
– przy bezsenności

Kompresy na zimno i ciepło są tanim asortymentem, który można stosować przez długi czas. Z kompresów może korzystać cała rodzina pamiętajmy jednak o zachowaniu odpowiedniej higieny. Tak więc zakup takiego rodzaju kompresu jest jednorazowy dużo tańszy niż środki przeciwbólowe, które cały czas się zużywają. I co najważniejsze nie są obojętne dla naszego zdrowia a w wielu przypadkach prowadzą do uzależnień, z których ciężko jest potem wyjść, podobnie jak z każdego innego nałogu. Dlatego sięgając po kolejne proszki przeciwbólowe zastanówmy się czy nie warto wypróbować naturalnych metod leczenia, które nie mają skutków ubocznych. A dopiero wtedy kiedy nie zadziałają sięgnąć po tradycyjne leki z apteki.