Dezynfekcja powierzchni – czym najlepiej odkażać podłogi i blaty?


Na co dzień mamy styczność z wieloma powierzchniami zarówno w domu jak i pracy czy miejscach publicznych. Codziennie dotykamy kilkanaście razy dziennie, klamek, blatów, uchwytów, kranów, włączników światła czy innych przedmiotów i powierzchni. Zazwyczaj tego rodzaju elementów nie dotyka tylko jedna osoba a nawet kilkanaście np. w pracy czy kilkadziesiąt w miejscach publicznych. Każdy z nas przenosi na dłoniach różnego rodzaju zanieczyszczenia i drobnoustroje, które mogą wywoływać różne stany chorobowe.

Dziś nie tylko mówimy o tym w kontekście obecnej pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 ale ogólnie nawet po pandemii powinniśmy zawsze pamiętać aby dokładnie myć dłonie i dezynfekować powierzchnie znajdujące się wokół nas. Zwłaszcza kiedy wspólnie z nich korzysta kilka lub kilkanaście osób. Światowa Organizacja Zdrowia a także Amerykańskie Centrum Kontroli Prewencji Chorób zaleca aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 codziennie czyścić i dezynfekować przedmioty powszechnie użytkowane każdego dnia takie jak stoły, biurka, klamki, uchwyty, włączniki światła, krany, umywalki, toalety. Dlatego środki do dezynfekcji powierzchni są przydatne zarówno w domu jak i miejscach użytku publicznego.

Pianka do dezynfekcji bez alkoholu 

Czym dezynfekować powierzchnie i przedmioty?

Do dezynfekcji powierzchni i przedmiotów możemy stosować różnego rodzaju środki wybór dzisiaj tego rodzaju asortymentu jest ogromny. Jednak zawsze należy wziąć pod uwagę jaki rodzaj materiału chcemy zdezynfekować. Ponieważ możemy wyróżnić środki do dezynfekcji na bazie alkoholu jak i również takie, które tego alkoholu w składzie nie mają. Alkoholowe preparaty nadają się do zastosowania na powierzchnie odporne na działanie alkoholu, na niektóre mogą działać odbarwiająco. Również przy wyborze środków dezynfekujących zwróćmy uwagę czy preparat nie zawiera aldehydu i fenoli to także substancje mogące odbarwiać niektóre powierzchnie. Preparaty bez alkoholu są bezpieczne dla większości powierzchni o ile nie zawierają innych składników odbarwiających. Dlatego warto o tym pamiętać przy dezynfekcji.

Spray do mycia i dezynfekcji powierzchni na wirusy, bakterie, grzyby, prątki

Preparaty do dezynfekcji mogą mieć różną postać są to między innymi koncentraty, żele, aerozole czy pianki. To jaki środek wybierzemy w dużej mierze będzie zależało od tego jaki rodzaj powierzchni czy przedmiotów mamy zdezynfekować. Koncentraty są najczęściej stosowane w miejscach gdzie są duże powierzchnie oraz większa ilość przedmiotów do dezynfekcji czyli najczęściej jednostki szpitalne, placówki opiekuńcze, duże zakłady pracy i inne publiczne placówki. Koncentrat jest przeznaczony do rozcieńczania w odpowiednich proporcjach podanych zazwyczaj na karcie informacyjnej przez producenta. Opcja koncentratu jest bardzo wygodna i opłacalna zwłaszcza przy zastosowaniu na wielkoformatowe powierzchnie. Oprócz koncentratów mamy pianki spray, które zazwyczaj stosujemy do dezynfekcji w warunkach domowych. Czy chusteczki doskonała forma kiedy chcemy szybko zdezynfekować jakąś powierzchnię czy mniejsze przedmioty. Warto również zwrócić uwagę na to czy nasz preparat jest do powierzchni czy również skóry lub różnego rodzaju przedmiotów. Wiele płynów dezynfekujących powierzchnie pozwala także na skuteczne mycie i dezynfekcję przedmiotów, które mają kontakt bezpośredni z żywnością. Szczególnie przydatne w zakładach przetwórstwa spożywczego. Również ma to znaczenie w jednostkach medycznych gdzie jednym środkiem można zdezynfekować powierzchnie oraz instrumenty medyczne. Niektóre jak wspomnieliśmy nadają się także do dezynfekcji skóry najczęściej dłoni.

Koncentrat do mycia i dezynfekcji narzędzi chirurgicznych

Jak dezynfekować powierzchnie?

To w jaki sposób będziemy dezynfekować powierzchnie zależy od miejsca. Inną dezynfekcję przeprowadzimy w domu a inną w warunkach medycznych. W warunkach medycznych jak szpitale, gabinety lekarskie, stomatologiczne procedura jest ściśle określona i należy postępować według wytycznych. Jeżeli chodzi o ogólną dezynfekcję w tym także domową. To Najpierw powinniśmy dokładnie wymyć przedmioty jeżeli są zabrudzone należy wcześniej pozbyć się takiego zabrudzenia. Niektóre preparaty dezynfekujące zawierają w składzie również substancje myjące jednak nie wszystkie. Dlatego warto wiedzieć, że istnieją również specjalistyczne środki myjące posiadające w składzie składniki pozwalające na szybsze i łatwiejsze mycie zabrudzonych powierzchni. Na przykład warto wybierać preparaty dobrze rozpuszczające zabrudzenia szczególnie te trudne do usunięcia zaschnięte o właściwościach antystatycznych odpychające brud . Dopiero po dokładnym wymyciu należy przystąpić do czynności dezynfekujących. Czas działania preparatu dezynfekującego na powierzchni ma różne działanie w zależności od spektrum na jakie ma działać. Inny czas może być w przypadku skutecznego zabijania wirusów, bakterii, grzybów, prątków itp. Z takimi informacjami należy zapoznać się przed dezynfekcją i ściśle przestrzegać wytycznych producenta.

Bezpieczna dezynfekcja

Pamiętajmy aby przy dezynfekcji zastosować wszelkie środki ostrożności zatem pamiętajmy aby stosować jednorazowe rękawiczki, niekiedy maseczki w przypadku gdy płyn jest bardzo drażniący. Należy także pamiętać aby przewietrzyć pomieszczenie po dezynfekcji o ile to możliwie. Rękawiczki powinniśmy stosować jednorazowo po czynnościach dezynfekujących należy je wyrzucić i dokładnie umyć dłonie. Nasz wpis ma charakter informacyjny, który ma na celu poinformować o zastosowaniu różnych form dezynfekcji. Niemniej jednak pamiętajmy aby zawsze przed zakupem poczytać informacje o produkcie o tym na jakie powierzchnie może być stosowany, jakie zawiera substancje czynne. Wybierajmy sprawdzone preparaty do dezynfekcji i postępujmy według ściśle określonych zasad aby nasza dezynfekcja była bezpieczna.

Chusteczki do dezynfekcji powierzchni i przedmiotów