Ssaki elektryczne – do czego służą i kiedy je stosujemy?


Ssak to urządzenie medyczne przeznaczone jak sama nazwa wskazuje do odsysania. Za pomocą ssaka można odsysania wydzieliny różnego pochodzenia między innymi flegmę, ślinę, krew, limfę itp. Zalegającą flegma zazwyczaj odsysa się u pacjentów którzy mają problem z samodzielnym odkrztuszaniem wynikającym miedzy innymi z nieprawidłowej pracy układu oddechowego. Jak i również wad wrodzonych dróg oddechowych ale również u pacjentów przebywających w śpiączce. Z kolei takie wydzieliny jak krew i limfa odsysa się za pomocą ssaka po różnorodnych zabiegach czy operacjach. Ssaki medyczne są urządzeniami przeznaczonymi do użytkowania w profesjonalnych warunkach ale również i domowych. Urządzenia zazwyczaj można spotkać na salach szpitalnych także przychodniach lekarskich. Korzystają z nich Domy Opieki, hospicja oraz użytkownicy prywatni w domach. Zastosowanie ssaka nie jest skomplikowane jednak dla użytkowników prywatnych którzy wymagają użytkowania urządzenia potrzebne jest przeszkolenie przez personel medyczny aby cała czynność odbywała się w prawidłowy i bezpieczny sposób.

Ssak elektryczny przenośny YUWELL 7E-C

Działanie ssaka medycznego

Ssak działa na zasadzie podciśnienia, dzięki niemu istnieje możliwość odsysania wydzieliny do specjalnego zbiornika. Zbiorniki posiadają szczelną obudowę tak aby zabezpieczyć wydzielinę przed wyciekaniem. Większość elektrycznych ssaków posiada moc regulacji, którą możemy wybrać samodzielnie zazwyczaj za pomocą pokrętła. Dzięki temu możemy samodzielnie regulować siłę ssania dostosowując ją do rodzaju wydzielin oraz miejsca z jakiego ma być odsysana.

Jak używać ssak medyczny?

Ssak jak już wspomnieliśmy nie jest trudny w obsłudze. Jednak początkowo może budzić w niektórych obawy co do jego stosowania. Tutaj należy z dokładnością zapoznać się z instrukcją obsługi. I pamiętajmy aby zastosowanie ssaka skonsultować z lekarzem lub innym personelem medycznym obsługującym taki sprzęt. Personel powinien udzielić nam krótkiego instruktażu odnośnie podłączenia wszystkich elementów ssaka oraz prawidłowego odsysania a także zakresu mocy z jakiej możemy korzystać. Gdyż nieumiejętne podłączenie i odsysanie może być niebezpieczne dla chorego dlatego profesjonalna wiedza w tym zakresie jest niezbędna. Stosując ssak w warunkach domowych powinniśmy przygotować stabilne miejsce gdzie taki sprzęt możemy postawić. Ważne aby ssak stał na stabilnym i równym podłożu co zapewnia prawidłowe działanie urządzenia. Również pojemnik powinien być odpowiednio ułożony najczęściej w pozycji poziomej. Pojemnik na nieczystości powinien być opróżniany po każdej czynności odsysania i dokładnie myty oraz dezynfekowany w odpowiedni sposób. Zbiorniki na wydzieliny są wielokrotnego zastosowania. Z tym, że powinny być użytkowane tylko i wyłącznie przez jedną osobę. Przy użytkowaniu sprzętu bardzo istotna jest odpowiednia regulacja siły ssania. Najbezpieczniej jest zapytać lekarza, pielęgniarki jaką moc powinno się zastosować biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta. Również siłę zasysania dobiera się w zależności od schorzenia. Tutaj także pod uwagę bierze się rodzaj wydzieliny czy jest rzadka czy gęsta oraz jej ilość. Istotny tutaj jest także wiek pacjenta oraz inne jednostki chorobowe. Ssak do domowego użytkowania ma zazwyczaj słabszą moc niż te przeznaczone do profesjonalnego zastosowania. Tutaj też nie bez znaczenia jest cena są one również tańsze. Dlatego zawsze zwracajmy uwagę na moc jaką oferuje urządzenie. Oczywiście aby ssak działał prawidłowo należy systematycznie dbać o wymianę filtrów. Zazwyczaj powinny być zmieniane co 2 lub 3 miesięcy. Każdy producent określa w instrukcji stosowania jak często należy takowe filtry wymienić.

Włoski ssak medyczny Aspiret

Rodzaje ssaków ręczne, elektryczne, przenośne i stacjonarne

Mówiąc o ssakach koniecznie musimy wspomnieć o ich rodzajach a mianowicie ssaki ręczne, elektryczne stacjonarne, przenośne. Ssaki ręczne to rodzaj ssaków, które wykorzystujemy tylko i wyłącznie przy pomocy dłoni. Ten rodzaj ssaków posiada specjalną konstrukcję, która działa na zasadzie przycisku za pomocą którego można odsysać wydzieliny. Model ręczny sprawdzi się raczej przy niewymagających wydzielinach np. przy odsysaniu flegmy i wydzielin z dróg oddechowych. Jest on polecany do zastosowania w zespołach wyjazdowych ratunkowych. Gdyż umożliwia szybkie działanie bez podłączania do sieci. Zazwyczaj moc takiego urządzenia max. osiąga do 450 mmHg. Może być także stosowany w warunkach domowych dla pacjentów z niewymagającymi dużej mocy odsysania wydzielin. Ssaki elektryczne przenośne to z nich korzysta najwięcej pacjentów wymagających opieki domowej. Opcja przenoszenia pozwala na wygodę dzięki temu chory pacjent nie musi przebywać tylko i wyłącznie w jednym miejscu, może zabrać taki ssak w podróż. Taki rodzaj ssaka w zależności od modelu może być zasilany za pomocą 3 źródeł np. zasilanie sieciowe, akumulatorowe czy bateryjne. To doskonała opcją kiedy zabraknie prądu lub kiedy chcemy korzystać z urządzenia na wyjazdach. Ssaki elektryczne stacjonarne to zazwyczaj ssaki wykorzystywane w warunkach szpitalnych. Zazwyczaj są to cięższe modele nie nadające się do przenoszenia. Więc najlepiej ustawić go na stałe przy łóżku pacjenta. Ssaki typowo medyczne do profesjonalnego zastosowania też mają większą moc jeżeli chodzi o odsysanie wydzielin. Również ich cena jest zwykle większa niż w przypadku ssaków ręcznych czy stacjonarnych.

Ssak do ręcznego odsysania wydzielin

Na co zwrócić uwagę przed zakupem ssaków medycznych

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę stan zdrowia pacjenta oraz rodzaj wydzielin jakie mają być odsysane. Tak aby ssak bez problemu poradził sobie z odsysanie i był komfortowy dla samego pacjenta. Również moc siły ssania jest tu bardzo istotna oraz przepływ, te parametry powinny być dopasowane do pacjenta. Warto zwrócić uwagę na rodzaj zasilania czy jest sieciowe, akumulatorowe bateryjne a może urządzenie ma wszystkie opcje. Warto również sprawdzić pojemność zbiornika na wydzieliny oraz długość drenu. Oprócz tego zwróćmy uwagę na filtry jak często trzeba je wymieniać czy są ogólnodostępne aby nie mieć potem problemu z zakupem. Także sprawdźmy końcówki jakie mamy w zestawie, tak aby były dopasowane do potrzeb pacjenta ewentualnie czy można je bez problemu dokupić.