Koncentrator tlenu – tlen do domu i w podróży, aparat tlenowy.


Dzisiejszy wpis dotyczy tlenoterapii, a dokładnie urządzenia o nietypowej nazwie: koncentrator tlenu. Podjęliśmy się gruntownego wyjaśnienia tego zagadnienia, ponieważ wiele osób ma z nim pewien problem. Brak jest jednoznacznych i konkretnych informacji związanych z np. domową tlenoterapią. W związku z tym, mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się w jakimś sensie pomocny i rozwieje sporo wątpliwości.

https://youtube.com/watch?v=EiYsr5dA0Cg

Czym jest koncentrator tlenu?
Koncentratory tlenu są urządzeniami medycznymi, stosowanymi na całym świecie od wielu lat. W naszym kraju stanowiły do niedawna swego rodzaju nowość, jednak ten okres chyba przeminął. Dzisiaj tego typu sprzęt można spotkać w domach, przychodniach, zakładach opiekuńczo leczniczych i wielu innych miejscach, nie zawsze związanych nawet z medycyną.

Mówiąc najogólniej, koncentrator tlenowy to urządzenie służące do dostarczania tlenu organizmowi, czyli prowadzenia tlenoterapii. Proces ten polega na uzupełnieniu deficytu wspomnianego pierwiastka w sytuacji, gdy człowiek sam nie jest w stanie tego zrobić sam. Zdrowy organizm bez problemu zapewnia sobie bowiem taką ilość tlenu, jaka jest mu potrzebna w danym momencie. Komplikacje pojawiają się wówczas, gdy nasze układy narządów lub poszczególne narządy… zawodzą.

Tlen jest niezbędny do życia, wiemy o tym wszyscy, praktycznie od najmłodszych lat. Istnieją jednak pewne schorzenia lub sytuacje, kiedy mamy do czynienia z jego niedoborem, czyli niedotlenieniem. Skutki niedotlenienia mogą być tragiczne, a uchronić przed nimi może nas wyłącznie wsparcie poprzez tlenoterapię. Dobre i certyfikowane koncentratory tlenu zapewniają właśnie dodatkowe źródło cennego tlenu, umożliwiając prowadzenie tlenoterapii w sposób komfortowy i bezpieczny.

W ostatnim czasie rozpowszechniło się pojęcie: koncentrat tlenu czy też koncentrat tlenowy. Wspomniane okreslenia są jednak mylnie stosowane i nie mają uzasadnienia względem stanu faktycznego. Urządzenia koncentrujące tlen w żadnym wypadku nie potrzebują wspomnianych koncentratów do swojej pracy, nie wymagają uzupełniania żadnych substancji itd.

Koncentrator tlenu Oterapia OLV-5

Jak działa koncentrator tlenu?
Zasada działania koncentratora tlenu jest stosunkowo prosta. Urządzenie pobiera tlen z otoczenia i poddaje go odpowiednim procesom m.in.: filtracji koncentracji oczyszczeniu nawilżeniu

Jak być może niektórzy pamiętają z lekcji fizyki, w otaczającym nas powietrzu średnia zawartość gazów wynosi: 78% azotu, 20% tlenu i w przybliżeniu 2% pozostałych. Skuteczny i sprawny aparat tlenowy powoduje nie tylko odwrócenie tych proporcji, ale praktycznie pozbywa się z dostarczanej mieszanki innych substancji niż tlen.

Przykładowo, oferowany w naszym sklepie koncentrator tlenu Oterapia OLV-5 dostarcza pacjentowi tlen w stężeniu przekraczającym nawet 93%! Jest to wynik doskonały, gwarantujący skuteczność i efektywność terapii. Urządzenie do produkcji tlenu OLV-5 jest efektem pracy całego zespołu inżynierów i innych specjalistów związanych z produkcją wyrobów medycznych, jednak samą zasadę jego pracy można łatwo zilustrować. W tym celu stworzyliśmy poniższą grafikę:

Schemat działania koncentratora tlenu (ilustracja)

Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na fakt, że zamieszczony przez nas schemat pracy koncentratora tlenu OLV-5 jest jedynie przedstawieniem mechanizmu działania tego urządzenia. Wewnątrz zachodzi szereg skomplikowanych procesów i reakcji, a liczne podzespoły są efektem wieloletnich doświadczeń i wiedzy producenta.

Kiedy stosowane są urządzenia do tlenoterapii?
Stosowanie urządzeń do tlenoterapii obejmuje zazwyczaj zakres medyczny i leczniczy, jednak warto wspomnieć, że koncentratory tlenu stosowane bywają również w innych dziedzinach (np. sporcie, kulturystyce czy kosmetologii). Nasz dział „Porad i artykułów” został stworzony jednak z myślą o chorobach i ich leczeniu, w związku z tym na tym się skupimy.

Aparaty do tlenoterapii stosowane bywają w celu łagodzenia objawów i poprawy jakości życia osób dotkniętych rozmaitymi zespołami chorobowymi, czy też znajdujących się w różnego rodzaju niekorzystnych stanach. Postanowiliśmy wymienić w tym miejscu sytuacje, w których ogólnie tlenoterapia jest stosowana.

Lekki i cichy koncentrator tlenu Oterapia OLV-C1

Ogólne wskazania do tlenoterapii:


1. Choroby układu krążenia:

 • niewydolność krążenia 
 • dusznica bolesna 
 • bóle w klatce piersiowej pochodzenia sercowego 
 • niedociśnienie i nadciśnienie tętnicze 
 • nietolerancja lub bardzo niska tolerancja wysiłku 
 • choroby tętnic 
 • zwłóknienie mięśnia sercowego itp. 

2. Choroby obejmujące układ oddechowy:

 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP)
 • astma oskrzelowa 
 • zwłóknienie płuc 
 • rak płuc 
 • dysplazja oskrzelowo-płucna 
 • mukowiscydoza 

3. Schorzenia onkologiczne:

 • w celu poprawy jakości życia 
 • w celu wzmocnienia organizmu 
 • w celu poprawy jakości leczenia (terapii) 

4. Pozostałe schorzenia i zespoły chorobowe:

 • niewydolność nerek 
 • zatrucia lekami 
 • anemie 
 • stłuszczenie i marskość wątroby 
 • niektóre zaburzenia neurologiczne 

5. Pomocniczo:

 • w rehabilitacji i powrocie do zdrowia po zabiegach 
 • w okresie menopauzy 
 • w bólach menstruacyjnych 
 • w zaburzeniach zdrowia psychicznego i kondycji psychicznej (np. w depresji, przewlekłym stresie lub wyczerpaniu) 
 • w alergiach i reakcjach anafilaktycznych


Tlenoterapia bywa stosowana również nie tyle z powodu zdiagnozowanych schorzeń, co w reakcji na występujące objawy, takie jak:

 • przewlekłe zmęczenie i bezsenność
 • stale utrzymujący się stres
 • stan po nadmiernym stosowaniu alkoholu (tzw. kac)
 • problemy z regeneracją i koncentracją
 • migrenowe bóle głowy i klasterowe bóle głowy (KBG)


Warto w tym miejscu wspomnieć o mniej oczywistych sytuacjach, w których tlenoterapia bywa stosowana, czyli w celu: spowolnienia procesów starzenia, podniesienia wydolności organizmu, regeneracji po wysiłku, poprawy sprawności umysłowej, zwiększenia szybkości gojenia się ran, przyspieszenie poprawy stanu zdrowia itd.

Oczywiście wszelkie terapie lecznicze powinny być uzasadnione, zaś związane z nimi wątpliwości lub obawy najlepiej skonsultować z naszym lekarzem rodzinnym lub prowadzącym.

Koncentrator tlenu, a butla z tlenem – jaka jest różnica?
Oczywiście w tym miejscy nie zamierzamy dokonywać żadnych technicznych porównań, nie zajmujemy się bowiem dystrybucją tlenu w butlach, lecz jedynie zapewniamy ich wygodne i bezpieczne zamienniki – aparaty do tlenoterapii. Można jednak wskazać pewne ogólne różnice, które być może pozwolą na wyjaśnienie pewnych wątpliwości.

Przenośny koncentrator tlenu Oterapia OLV-B1

Butle z tlenem się kończą (wyczerpują), a koncentratory tlenowe – nie.
Jest to chyba istota tego porównania. Każdą butlę zawierającą tlen medyczny należy gdzieś nabyć, co niestety zdecydowanie nie jest łatwym zadaniem, gdyż tego typu zestaw to lek, a jego dystrybucja jest ściśle ograniczona i regulowana. Koncentrator tlenu sam generuje tlen na odpowiednim dla pacjenta (użytkownika) poziomie i jego stężenie nigdy nie przekracza 99%. Butlę z tlenem trzeba po jej wykorzystaniu zawieźć do dystrybutora i wymienić ją na nową (nabitą). Warto zwrócić również uwagę na ryzyko wyczerpania się butli lub jej niekontrolowane opróżnienie.

Warto w tym miejscu napisać jedno zdane o rewolucyjnym urządzeniu, jakim jest przenośny aparat tlenowy Oterapia OLV-B1. Jest to koncentrator tlenu na baterie, którego możliwości potrafią naprawdę zaskoczyć, gdyż dostarcza on tlen o czystości równej 90%. Urządzenie można zabrać ze sobą niemalże w każde miejsce i jest zawsze błyskawicznie gotowe do użycia.

Jak używać aparat do tlenoterapii?
Urządzenia do tlenoterapii dostępne w naszym sklepie medycznym są wyjątkowo łatwe w obsłudze i wygodne w użytkowaniu. Wiele osób ma obawy związane z korzystaniem ze sprzętu, który jest dla nich nowy. Koncentratory tlenu firmy Oterapia nie stanowią w tym wypadku problemu. Poniżej zamieszczamy krótką (ogólną) instrukcję obsługi użycia wspomnianych urządzeń.

Koncentrator tlenu firmy Oterapia – instrukcja użycia.
1. Po wyjęciu urządzenia z opakowania, sprawdzamy jego stan (czy nie zostało uszkodzone w czasie transportu) i podłączamy do źródła zasilania. 2. Uzupełniamy zbiorniczek nawilżacza (plastikową buteleczkę) wodą destylowaną, dostępną w każdym hipermarkecie, sklepie motoryzacyjnym, aptece itp. 3. Po osiągnięciu przez sprzęt temperatury pokojowej, włączamy go. 4. Ustawiamy żądany przepływ tlenu, który ma być dostarczany przez urządzenie, w granicach od 0,5 l/min. do 5l/min. 5. Zakładamy cewnik tlenowy lub maseczkę tlenową i rozpoczynamy tlenoterapię. Jak widać, z urządzenia korzysta się w sposób bardzo prosty i wygodny. Maszyna do produkcji (dostarczania tlenu) Oterapia nie wymaga żadnego specjalistycznego przeszkolenia ani uzupełniania jakimikolwiek czynnikami lub wkładami. Woda destylowana wlewana do nawilżacza pozwala na nawilżenie dostarczanego tlenu, co poprawia komfort tlenoterapii i ogranicza ryzyko wystąpienia suchości błon śluzowych.

Eksploatacja – części wymienne.
Oferowane przez nas urządzenia, jeśli korzysta się z nich w sposób zgodny z instrukcją obsługi, okazują się praktycznie bezawaryjne, a ich obsługa została ograniczona do absolutnego minimum. Prócz wymiany raz na jakiś czas wody destylowanej w nawilżaczu i samego nawilżacza (koszt ok 10 zł), istotnym jest dbanie o filtry. Stacjonarne urządzenie do podawania tlenu w domu i placówkach medycznych, czyli model OLV-5 posiada dwa filtry, zaś mobilne urządzenie do tlenoterapii OLV-B1 posiada jeden filtr. Troska o filtry może być rozumiana na dwa sposoby:

1. W miarę regularnie, mniej więcej raz na tydzień w przypadku modelu OLV-5 należy wyjąć filtry i usunąć z nich widoczne zabrudzenia (jeśli takie się pojawią). Filtry dostępne są bez użycia jakichkolwiek narzędzi lub siły – z zewnętrznej części obudowy należy wysunąć gąbkę (filtr nr 1) i wykręcić plastikowy bloczek (filtr nr 2).

2. Aparat dostarczający tlen należy używać w miejscu: suchym i wolnym od dymu (w tym dymu nikotynowego). W związku z tym, kondensator tlenowy nie powinien pracować w łazience lub np. zawilgoconej piwnicy czy garażu. Nadmierna wilgoć i dym nie służą filtrom, podzespołom mechanicznym, czynnikom chemicznym i elementom elektronicznym.

Warto wspomnieć również w tym miejscu o tym, żeby unikać nadmiernych wstrząsów (szczególnie, gdy urządzenie jest włączone), gdyż może dojść do uszkodzenia sprężarki (kompresora). Aparat tlenowy musi mieć stały dopływ powietrza i możliwość wentylacji swoich podzespołów. Zatkanie filtrów wlotowych może doprowadzić do przegrzania się elementów wewnątrz urządzenia.

Domowy koncentrator tlenu.
Tak naprawdę, nie ma jasnego kryterium, określającego w ten sposób urządzenie do tlenoterapii, jednak jest ono powszechnie używane przez pacjentów i ich rodziny oraz przez lekarzy, a nawet dystrybutorów sprzętu medycznego. Bardziej trafne wydaje się określenie stacjonarny koncentrator tlenu. Tego typu urządzenia, jak np. model Oterapia OLV-5 dostępny w naszym sklepie, służą pacjentowi właśnie stacjonarnie, w określonym miejscu zamieszkania, przebywania lub leczenia. Aparat do tlenoterapii OLV-5, dzięki temu, że nie ograniczają go wymiary urządzenia mobilnego i został stworzony w oparciu o najnowocześniejsze sprawdzone rozwiązania inżynieryjne, posiada niepowtarzalne parametry pracy.

Stacjonarne urządzenie do podawania tlenu stosowane może być w mieszkaniu, domu, przychodni, domu pomocy społecznej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w pracy itd. Polecane jest osobom potrzebującym tlenoterapii najwyższej jakości, prowadzonej w określonym pomieszczeniu. Warto w tym momencie dodać, że istnieje (dostępny również w naszym sklepie) specjalne długi przewód tlenowy, który umożliwia swobodne przemieszczanie się podczas tlenoterapii w obrębie przekraczającym nawet siedem i pół metra!

Przenośne urządzenie do tlenoterapii.
Mobilny aparat tlenowy, model Oterapia OLV-B1 to urządzenie do podawania tlenu na baterie, z możliwością zasilania również z gniazdka samochodowego (zapalniczki samochodowej) oraz gniazdka standardowego (elektrycznego, domowego). Przenośny generator tlenu daje możliwość korzystania z tlenoterapii wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna. Ciekawostką może okazać się również jego ponadprzeciętna skuteczność, bowiem generuje ono tlen o czystości aż 90%! Dobry przenośny koncentrator tlenu można stosować w dowolnej konfiguracji, np. pracując, w drodze do pracy (na zasilaniu bateryjnym) i podczas podróży (zasilając go z gniazdem 12V).

OLV-B1 firmy Oterapia jest lekki i niewielki, posiada ponadto solidny wózek transportowy, wygodny i poręczny uchwyt do przenoszenia oraz płynną regulację przepływu tlenu. W zestawie znajduje się również bateria, ładowarka i adapter zasilający oraz komplet wszystkich akcesoriów.

Wynajem koncentratorów tlenu.
Wiele osób potrzebujących tlen do domu dla chorego lub zwyczajnie pragnących korzystać z tlenoterapii, bierze pod uwagę wariant polegający na wypożyczeniu koncentratora tlenowego. Nasz wpis nie ma na celu odradzanie tego typu praktyki, jednak uznaliśmy, że warto w tym miejscu wymienić nasze doświadczenia związane z tym tematem. W przeszłości nasz sklep medyczny świadczył usługi, które pozwalały nas zidentyfikować jako wypożyczalnia aparatów tlenowych. Zrezygnowaliśmy jednak z tego, z prostej przyczyny – nie chcieliśmy brać odpowiedzialności, za dostarczanie ludziom rozwiązań niekompletnych lub zupełnie nieefektywnych.

Używany koncentrator tlenu z biegiem czasu traci swoje parametry techniczne, a w szczególności diametralnie spada czystość dostarczanego przez niego tlenu. Najważniejszy parametr urządzenia, czyli ilość generowanego przez nie tlenu, znajduje się zazwyczaj poniżej 90% (niestety często zdecydowanie poniżej tej wartości). Oznacza to, że tlenoterapia staje się nieefektywna, a użytkownik (pacjent) nie otrzymuje tego, co otrzymać powinien. Na rynku dostępne są używane aparaty tlenowe, które najlepsze lata niestety mają już za sobą i wysłużyły się gdzieś w domach lub szpitalach, w krajach Europy Zachodniej. Taki sprzęt (analogicznie np. do samochodów) znajduje u nas „drugie życie”. Dzieje się tak dlatego, że wiele osób nie stać na jednorazowy zakup nowego i solidnego urządzenia do tlenoterapii. Niestety, wypożyczanie sprzętu, którego większość podzespołów jest już zużyta, a czynnik chemiczny zwyczajnie stracił swoje właściwości, okazuje się nie najlepszym rozwiązaniem.

Koncentrator tlenowy na baterie OLV-B1

Koncentrator tlenu na raty.
W związku ze wspomnianą wyżej kwestią, jak również faktem, że wiele osób woli rozkładać większe wydatki na wygodne płatności w ratach, umożliwiliśmy naszym klientom taką formę zakupu oferowanych przez nas urządzeń. Celem skorzystania z zakupu na raty, wystarczy kliknąć w odpowiednią rubrykę podczas dokonywania zakupu (w trakcie jego realizacji). Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości lub pytania w tym zakresie, prosimy o skorzystanie z działu kontakt, napisanie do nas wiadomości lub po prostu zatelefonowanie. Służymy naszym wsparciem, wiedzą i pomocą.

Czy koncentratory tlenu są refundowane z NFZ?
Niestety – nie, koncentratory tlenowe (aparaty do tlenoterapii) nie są wpisane na listę wyrobów refundowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Istnieje jednak możliwość ubiegania się o wsparcie finansowania (dofinansowanie) ze środków PCPR (Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie).

Dziękujemy za uwagę! Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pozwolił Państwu zapoznać się z tematyką koncentratorów tlenowych i rozwiał pewne wątpliwości, wskazując np. jak szybko i wygodnie uzyskać tlen do domu chorego, na czym polega tlenoterapia w domu lub podczas spaceru i podróży (z wykorzystując przenośne urządzenie do tlenoterapii na baterie).