Książka o ratownictwie medycznym, pracy w szpitalu oraz… o Chorwacji.


Dzisiejszy wpis dotyczy książki, której autor jest bezpośrednio związany z niniejszym działem. Tematyka zdrowia zawsze była w tym miejscu szeroko omawiana, dlatego powieść o pracy w środowisku medycznym również znalazła u nas swój kąt.

Książka o ratowniku medycznym.

I nie tylko! Nauka gry na perkusji nosi bowiem znamiona powieści szkatułkowej. Znaczna część fabuły bezpośrednio związana jest właśnie z pracą ratowników medycznych, salowych oraz szeroko pojętego personelu szpitala, lecz są to jedynie elementy całości domkniętej na kartach powieści.


Poznajemy losy pacjentów i kulisy wyjazdów karetek, lecz to nie wszystko. Autor przenosi nas w świat walki o byt materialny, wskazuje problemy ludzi zmagających się z brakiem perspektyw. Pozycja opisywana w tym krótkim artykule to zarówno książka o ratownictwie medycznym, jak i o mężczyźnie zamkniętym przez życie we wnętrzu ciasnego pokoju. Bohater wynajmuje w bloku z wielkiej płyty kawałek mieszkania, w którym zaczyna snuć wizje o przełamaniu złej passy.

Powieść antymotywacyjna, czyli jaka?

Autor stara się w pewnym sensie znaleźć wyjaśnienie dla intensywnego rozkwitu biznesu motywacyjnego, który niewątpliwie następuje w ostatnich latach. Dyskretnie wskazuje również ryzyka towarzyszące działaniom wymuszanych przez rozwój mediów społecznościowych. Czy nasze prawo do bycia nieobecnym w sieci, w ogóle istnieje? Czy naprawdę każdy z nas może odnieść sukces? Jak duży wpływ mamy na nasze własne życie, a więc między innymi budowane relacje towarzyskie? Jak w prosty sposób zmienić swój stan posiadania? Nieustannie kierowane są do nas zapewnienia, jakoby szczęście było dostępne niemal na wyciągnięcie ręki, że w zasadzie wystarczy jedynie, abyśmy mocno uwierzyli we własne siły i wszystko się uda. Nauka gry na perkusji stanowi próbę polemiki z popularną modą na motywację bezdyskusyjną, nierzadko stanowiącą jednostronny przekaz, odporny na głos drugiej strony.


Autor prowadzi również blog o książkach, w którym porusza kwestie związane z twórczością literacką, jak również stara się w dość oryginalny sposób przekazywać własny punkt postrzegania świata.