Wczytuję dane...

Kąpiel chorego w łóżku - jak myć niepełnosprawnego pacjenta leżącego?

przejdz

Z uwagi na stan zdrowia naszego podopiecznego zmuszeni będziemy niekiedy do wykonania kąpieli w łóżku, odbyć może się to min. w sytuacjach:
- gdy nasz podopieczny pozostać musi w łóżku w wyniku np. leczenia ostrej niewydolności krążenia
- gdy na rozległych powierzchniach ciała znajdują się opatrunki gipsowe - i/lub gdy chory jest po zabiegu zespolenia kończyn, w konsekwencji czego nie może obciążać pourazowych części ciała i nie przemieści się samodzielnie do łazienki
- chory ma zastosowane wyciągi bezpośrednie
- także w sytuacjach gdy toaletę musi wykonać jedna osoba bez wsparcia osób trzecich (np. gdy pacjent nie jest w stanie pomóc nam przemieścić się na wózek, taboret ect.)
myjki higieniczne z mydłem
Wygodne jednorazowe myjki higieniczne z mydłem (rękawice do mycia pacjentów)


Co należy przygotować przed przystąpieniem do kąpieli?
Analogicznie, jak w przypadku opisywanej jakiś czas temu kąpieli chorego pod prysznicem warto przygotować wszystkie niezbędne przyrządy jeszcze przed przystąpieniem do rozpoczęcia kąpieli. Usprawni to nasze działania i pozwoli zapobiec dezorganizacji skracając czas omawianej czynności.

Przyrządy umożliwiające sprawną kąpiel pacjenta w łóżku to min.:
- miednica z wodą o temperaturze 43-46 stopni Celsjusza,
- podkłady higieniczne,
- dwa ręczniki, mydło
- myjki
- dzbanek z ciepłą wodą
- basen sanitarny
Pamiętajmy o przygotowaniu pomieszczenia! Temperatura pokoju, w którym odbywać się będzie kąpiel powinna wahać się pomiędzy 22-26 stopni Celsjusza

W jakiej kolejności powinna przebiegać kąpiel?
Kąpiel powinniśmy rozpocząć od umycia choremu zębów, następnie twarzy z wykorzystaniem myjki higienicznej bez zawartości mydła (ewentualnie można po prostu dokładnie przepłukać wodą twarz chorego, gdy użyjemy myjki higieniczne z mydłem). Kolejno powinniśmy umyć kończyny górne, klatkę piersiową i brzuch, kończyny dolne, plecy i pośladki, a na końcu okolicę krocza.
Mycie krocza chorego zdecydowanie usprawnia plastikowy bidet sanitarny na WC (sedes) dostępny w naszym sklepie medycznym. Można ewentualnie wykorzystać basen sanitarny – umieszczając go pod pacjentem w sposób opisany w jednym z wcześniejszych artykułów. Po podłożeniu basenu toaletę należy wykonać poprzez polanie okolicy krocza ciepłą wodą z dzbanka, w taki sam sposób jak przy użyciu prysznica.

Pamiętajmy zawsze o tym, że jeśli nasz podopieczny jest w stanie wykonać jakąkolwiek z czynności higienicznych nawet w pozycji leżącej nie powinniśmy mu tego uniemożliwiać! Nawet u osób w podeszłym wieku czy chorych po urazach umycie rąk, osuszenie twarzy lub jakiejkolwiek części ciała, będzie również cenną formą aktywności fizycznej i psychicznej.

W jaki sposób wykonać kąpiel w łóżku by nie zamoczyć łóżka chorego?
Kąpiel powinna się odbywać przy użyciu produktu określanego jako myjki higieniczne. Pozwoli nam to wystarczająco nawilżyć skórę chorego i użyć wystarczającej ilości wody. Ponadto każdą z kończyn powinniśmy zabezpieczyć ręcznikiem (jedynie w chwili mycia danej kończyny), dla pewności można wykorzystać także podkłady higieniczne jednorazowego użytku.
bidet sanitarny na WC
Plastikowy bidet sanitarny nakładany na WC (sedes) do podmywania pacjentów


Co jeśli dojdzie do zamoczenia bielizny pościelowej w czasie kąpieli chorego w łóżku?
Jeśli z jakichkolwiek powodów nie udało nam się wykonać toalety ciała pacjenta w łóżku bez zmoczenia bielizny pościelowej, musimy pamiętać o tym by po wykonaniu kąpieli dokładnie osuszyć ciało chorego i zmienić bieliznę pościelową. Mokra pościel u pacjentów stale przebywających w łóżku może sprzyjać powstaniu infekcji czy odleżyn.

Istnieje również specjalna dmuchana miska do mycia głowy pacjenta w łóżku z prysznicem lub bez prysznica – jest to doskonałe rozwiązanie dla opiekunów pacjentów z ograniczoną sprawnością ruchową. Specjalna wanienka do mycia włosów chorego umożliwia wykonanie tej czynności w sposób bezpieczny i wygodny, zarówno dla osoby pielęgnującej, jak i pacjenta. Instrukcja wykonywania tej czynności oraz dokładny opis produktu, znajdziecie Państwu klikając w poniższy odnośnik: http://medyczny-rzeszow.pl/p/134/1005/miska-do-mycia-glowy-dmuchana-wanienka-do-mycia-pacjentow-baseny-kaczki-gruszki-do-lewatywy-nerki-bidety.html
Dmuchana miska do mycia głowy i włosów chorego
Dmuchana miska do mycia głowy i włosów chorego

Dziękujemy za przeczytanie niniejszego tekstu. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w przypadku jakichkolwiek wątpliwości i uwag. Zachęcamy do korzystania z działu kontakt!