Wczytuję dane...

APTECZKI, SPRZĘT RATOWNICZY

Ratownictwo medyczne to dziedzina niezwykle istotna, przeżywająca w ostatnich latach zdecydowany rozkwit. Ratownictwem nazwać można nie tylko działania prowadzone przez profesjonalistów, członków Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego (ratowników medycznych, lekarzy itp.). Tak naprawdę ratownikiem może być każdy z nas – człowiek pragnący nieść pomoc. Należy jednak pamiętać, że w obliczu zagrożeń życia lub zdrowia, warto posiadać stosowny sprzęt ratowniczy, czyli niezbędne narzędzia które umożliwią nam podjęcie odpowiednich czynności.

Podstawowym skojarzeniem z hasłem „pierwsza pomoc” zazwyczaj jest... apteczka pierwszej pomocy. To bezwzględne minimum, zamknięte wewnątrz opakowania, tworzące zestaw umożliwiający podstawowe działania na miejscu zdarzenia. Nasze działy, prócz produktów, takich jak: apteczka pierwszej pomocy (apteczka samochodowa, apteczka domowa, apteczka rowerowa, apteczka dla dzieci, apteczka do zakładu pracy – firmy), posiadają specjalistyczny sprzęt ratowniczy, zawierający takie produkty, jak np.: koc ratunkowy (folia NRC), młotek do szyb, nóż do pasów, latarka ratunkowa, szyny Kramera, szyny na palec czy chociażby maseczka do resuscytacji lub nożyczki ratownicze.

Warto nieść pomoc i nie bać się działania w imieniu ochrony czyjegoś życia lub zdrowia. Niezależnie od tego, czy sytuacja wymaga od nas działań na tzw. ulicy (w miejscach publicznych), czy stan nagły dotyczy kogoś z naszego otoczenia, satysfakcja z udzielonej pomocy zawsze będzie ogromna. Należy jednak mieć za każdym razem świadomość zagrożeń, jakie kontakt z drugim człowiekiem może nieść z sobą, w związku z powyższym podstawowa zasada wszelkich działań ratowniczych pozostaje niezmienna od wielu lat – dbamy najpierw o bezpieczeństwo własne, następnie o stan poszkodowanego. To od nas zależy, jaki będzie skład naszej apteczki pierwszej pomocy i czym będziemy dysponować w sytuacji krytycznej.