Wczytuję dane...

punktor  W KILKU SŁOWACH...

Prezentowana opaska na oko to wyrób medyczny wielorakiego zastosowania. Tego typu opaski na oczy bywają stosowane np. w okresie rekonwalescencji po zabiegach dotyczących gałki ocznej. Jej zaletą jest mechaniczna (do pewnego stopnia) ochrona wskazanego oka, jak również zabezpieczenie go przed promieniami słonecznymi. Gumka zakładana na głowę, powoduje że opaska na oko nie zsuwa się i zachowuje włąściwe położenie. Przepaska na oko bywa stosowana również w celu łągodzenia skutków urazów oka, jak również wspomaga leczenie zeza u dzieci (jako opaska okulistyczna). Produkt określany bywa również jako obturator i jest to jego fachowe (medyczne) określenie.

punktor  GŁÓWNE ZALETY:

- certyfikowany wyrób medyczny
- kształt owalny, wymiary uniwersalne: 8 cm x 10 cm
- chroni oko przed światłem
- stosowana po zabiegach okulistycznych oraz w celu niwelowania skutków urazów
- wykorzystywana wspomagająco do leczenia zeza u najmłodszych pacjentów
- posiada gumkę stabilizującą położenie na głowie
- kolor: czarny

punktor  DODATKOWE INFORMACJE:

Opaska okulistyczna na oko (np. na zeza), tzw. obturator na oko - co to jest, po co, kiedy i jak się ją stosuje (instrukcja stosowania).

Oko jest to organ receptorowy, który u istot żywych odpowiada za widzenie. Można powiedzieć, że to jeden z najważniejszych i najbardziej potrzebnych narządów zmysłów do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Jak podają liczne materiały źródłowe, oczy dostarczają około 80% różnorodnych wiadomości o otaczającym nas świecie. Ciekawostką jest fakt, że do całego przebiegu analizy odebranych przez narząd wzroku impulsów, zaangażowanych jest pond 10 % ogółu komórek przewodzących nerwy w mózgu. Taki proces powoduje, że ludzie nie tylko widzą, ale też rozumieją, to co dostrzegają. Należy pamiętać, iż oczy są bardzo wrażliwym organem człowieka. Znaczna część populacji społeczeństwa już od najmłodszych lat skarży się na różne choroby i dolegliwości związane z oczami. Coraz więcej dzieci rodzi się już z wrodzonymi wadami widzenia.

Do uszkodzenia gałki ocznej może dojść w wyniku doznanego urazu lub wypadku podczas wykonywania jakiś czynności, bójek, a także poprzez działanie tępymi lub ostrymi narzędziami. Jednakże należy podkreślić, że wiele chorób oczu jest po prostu dziedziczone od swoich rodziców lub krewnych. Bardzo dużo wad wzroku występuje i można już zauważyć u dzieci w młodym lub nawet niemowlęcym wieku. Oko dziecka jest bardzo delikatne i wrażliwe na działanie różnych czynników, w związku z tym należy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo swojego maluszka. Jednakże, jak podają badania statystyczne przeprowadzone wśród dzieci, najczęściej występującą chorobą oczu jest zez. Nieleczony może doprowadzić do niedowidzenia oraz różnowzroczności (anizometropii).

U wielu noworodków zezowanie jest sytuacją dość naturalną, gdyż wzrok zaczyna właściwie się wyostrzać i funkcjonować dopiero gdy oczy dziecka prawidłowo się rozwiną. Należy jednak bacznie obserwować zmiany zachodzące w gałce ocznej maluszka. Kiedy zauważymy u pół rocznego dziecka niepokojące symptomy, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza okulisty i wykonać odpowiednie badania. Podjęcie odpowiednio wczesnej interwencji, może nawet całkowicie wyleczyć wadę wzroku. Główną przyczyną powstania zeza jest niedowidzenie, inaczej nazywane leniwym okiem. Schorzenie to poprzez uciekające oczko powoduje trudności z widzeniem, a tym samym przyczynia się u przedszkolaka do pogorszenia w nauce. Choroba ta, powstaje w wyniku zanikania bodźców wzrokowych w korze mózgowej oraz pozbawienia zdolności odruchowej ułożenia w takiej pozycji oka, by widziany obraz padał na środek plamki siatkówki. Zeza trzeba zwalczać odpowiednią terapią, gdyż nie leczony może doprowadzić nawet do niedowidzenia. Leczenie niedowidzenia najszybciej i najskuteczniej przebiega u dzieci w wieku od 8 do 10 lat. Jednakże, należy zaznaczyć, że im dziecko jest młodsze tym łatwiej można uzyskać poprawę widzenia. Zbyt późno rozpoczęta kuracja może nie dać już oczekiwanych efektów i dysfunkcja wzroku pozostanie na zawsze. To, jak długo potrzeba czasu na wyleczenie niedowidzenia, zależy od przyczyny tej choroby. Zazwyczaj trwa to kilka lat.

W leczeniu niedowidzenia u dziecka, lekarz okulista poprzez zleconą terapię dąży do uzyskania prostego ustawienia oczu. Pierwszym podjętym krokiem jest przepisanie choremu atropiny, w celu zmniejszenia ostrości widzenia w zdrowym oku. Jednak bardzo często, powstaje konieczność zakupu odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych, a nawet zaklejanie oka plastrem. W leczeniu niedowidzenia stosuje się również niekiedy metodę penalizacji. Polega ona na osłabieniu ostrości wzroku zdrowego oka, poprzez zaaplikowanie w okularach niewłaściwych szkieł dla tego oka, a następnie zakropleniu do niego atropiny. Najczęściej zalecana u dzieci w wieku przedszkolnym. Niekiedy lekarz okulista proponuje także ćwiczenia ortoptyczne, polegające na ćwiczeniu mięśnia oka w specjalistycznych poradniach okulistycznych. Niekiedy, jeśli przyczyną zeza u dziecka jest uszkodzenie nerwu wzrokowego konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego.

Ciekawostką jest, iż obecnie istnieje nowa, innowacyjna technika leczenia zeza, jest to obturacja. Polega ona na zasłanianiu u dziecka zdrowego oka. Zaleca się, aby tę terapię początkowo rozpocząć od zaklejania oka na kilkanaście minut dziennie, po czym każdego dnia stopniowo wydłużać ilość godzin. Jeśli stopień niedowidzenia jest duży, należy zastosować kurację na cały dzień i wówczas jest to zasłanianie całkowite oka, z kolei jeżeli wada wzroku jest niewielka to wystarczy zaklejać gałkę oczną na kilka godzin dziennie i jest to wtedy tzw. obturacja częściowa. Do zasłaniania oka stosowane są albo hypoalergiczne plastry aplikowane na powiekę, albo miękki obturator (opaska na oko) mocowany do okularów. Należy jednak w tym miejscu, bardzo wyraźnie podkreślić, iż przy leczeniu zeza tego typu metodami, trzeba nieustannie sprawdzać ostrość wzroku, by nie doprowadzić do powtórnego niedowidzenia zasłanianego oka. Ważne jest, aby w młodszym wieku dziecka, kontrole były w miarę często przeprowadzane. Ponadto, aby dziecko lepiej znosiło leczenie, może być ono urozmaicone ćwiczeniami pleopatycznymi. Mają one formę zabawy, odbywającej się przy użyciu specjalistycznych aparatów i przyrządów tj. eutyskop, koordynator, wizuskop, które wpływają na poprawę odruchów fizjologicznych. Takie podjęte działania mają na celu skrócenie czasu rehabilitacji, pod warunkiem, że jest ona stosowana co najmniej przez około miesiąc czasu, regularnie po 30 minut dziennie.

Obturacja, jest to jak zostało wspomniane powyżej, jest to nowoczesna metoda leczenia niedowidzenia za pomocą niezbędnego do tego obturatora. Dlatego w tym miejscu, należałoby odpowiedzieć na nasuwające się bardzo istotne pytania: Co to jest obturator? W jakim celu i jak się go stosuje? Otóż obturator inaczej mówiąc jest to ochronna opaska okulistyczna, zakładana na oko dziecka. Ma ona na celu chronić gałkę oczną przed uszkodzeniami, urazami i podrażnieniami. Jest również stosowana w czasie rekonwalescencji po przeprowadzonych zabiegach okulistycznych, a także nadaje się ochrony oczu przed promieniami słonecznymi lub światłem. Jednakże, najczęściej okuliści zalecają jej używanie najmłodszym pacjentom, u których występują wady wzroku tj. niedowidzenie, zez lub podwójne widzenie. Obturator, to certyfikowany wyrób medyczny, wykonany w kształcie owalnym z sylikonu, co ułatwia przyczepność do okularów oraz utrzymanie go w czystości. Ponadto, dodatkowo wyposażony jest w miękką i łagodną gumę zakładaną na głowę, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do szkieł okularów oraz nie zsuwa się z głowy. Nowoczesny obturator ma wiele pozytywnych cech i właściwości, dzięki czemu dzieci nie wzbraniają się przed jego noszeniem.

Napisz opinię
2017-07-25 13:21:28 - 

Opaka na oko spełniła moje oczekiwania - jest miękka i solidnie wykonana. Realizacja błyskawiczna, polecam.