Jaki rodzaj masażera domowego wybrać i do czego?


Masażery do domowego zastosowania?

Jaki rodzaj domowego masażera wybrać i do czego?

Na rynku istnieje bardzo duży wybór masażerów, wyróżnić możemy kilka rodzajów jak np. masażery elektryczne, ręczne, drewniane, piłki masujące, wałki itp. Różnią się od siebie budową, kształtem i materiałem wykonania. Masażery możemy stosować w rehabilitacji jako asortyment masującą – odprężający również do ogólnej poprawy funkcjonowania naszego stanu zdrowia czy wyglądu skóry. Czym kierować się przy wyborze masażera? Tutaj należy wziąć pod uwagę nasz stan zdrowia i zastanowić się do czego ma służyć takowe urządzenie. Czy do masażu rozluźniającego ciała czy mamy wskazania do rehabilitacji lub też chcemy popracować nad wyglądem naszego ciała np. ujędrnić skórę. My pokrótce postaramy się przybliżyć kilka najpopularniejszych przyrządów masujących, które mogą Państwo stosować wszechstronnie, podzieliliśmy je na 3 kategorie, a mianowicie: masażery drewniane, masażery stosowane po i przed treningiem oraz małe piłeczki masujące.

Masażery wykonane z drewna

Zacznijmy od masażerów drewnianych, które istniały już od wieków jednak dopiero dzisiaj zyskują na popularności ze względu na wykorzystanie w nich naturalnego materiału jakim jest drewno. Drewno jest ekologiczne i co ważne bezpieczne dla naszej skóry nie zawiera toksycznych substancji i składników. Masażery drewniane mają różnego rodzaju konstrukcję najczęściej wyposażone są w kolce, mogą mieć rączki – uchwyty. Ten rodzaj masażerów w zależności od konstrukcji można stosować do całego ciała lub stóp do tego celu zostały przeznaczone drewniane masażery rolkowe. Zbudowane zazwyczaj z pojedynczych rolek w różnej ilości opierające się na zasadzie ruchu stóp, tym samym wywołujące efekt rozluźniający i leczniczy.

Masaż stóp tego rodzaju asortymentem masującym przynosi szereg korzyści zdrowotnych między innymi pozwala pobudzić receptory znajdujące się na stopach. Receptory podczas nacisku działają impulsowo pozwalają pobudzić intensywniejszy przepływ krwi w danym organie wewnętrznym. Co z kolei rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając przy tym przemianę materii, podnosząc odporność organizmu, sprawność fizyczną i umysłową.

Drewniane przyrządy do masażu również dedykowane są do celów rehabilitacyjnych, doskonale sprawdzą się w takich dolegliwościach jak choroby reumatoidalne, zwyrodnieniowe stawów kończyn dolnych, choroby obwodowego układu nerwowego oraz krwionośnego. Masaż za pomocą drewnianych przyrządów możemy stosować profilaktycznie zapobiegając tworzeniu się różnego rodzaju chorób. Oprócz działania rehabilitacyjnego masażer doskonale pozwala rozluźnić spięte mięśnie, więc idealnie sprawdzi się dla osób mocno zestresowanych. Tym masażerem możemy również podziałać na skórę ujędrniając ją i pozbyć się cellulitu. Zastosowanie drewnianych masażerów zależy od efektu jaki chcemy uzyskać w przypadku rehabilitacji jego użycie należy konsultować ze specjalistą.

Masażery drewniane wyróżnić możemy:

  • masażer jednorolkowe, kilkurolkowe
  • masażery drewniane wałki pojedyńcze, podwójne itp.
Masażery z drewna

Masażery przed i po treningowe 

Masażery tzw. rollery, podłużne, duoballe stosowane przed i po treningu. Masażery tego typu dedykowane są dla osób aktywnych fizycznie, które przed treningiem wymagają rozluźnienia mięśni w celu uniknięcia kontuzji z kolei po treningu również dla efektu relaksacyjnego. Do tego celu coraz częściej stosuje się przyrządy wykonane z specjalistycznych tworzyw jakimi są pianki odporne na uszkodzenia bardzo dobrze przystosowujące się do ciała. Masażery rollery posiadają zróżnicowaną konstrukcję od zwykłych wałków masujących tzw. rollerów po wałki w kształcie piłek czy pojedyncze piłeczki przeznaczone do masażu punktowego.

Masażery tego typu oprócz zastosowania w treningu pozwalają również na ćwiczenia rehabilitacyjne dla osób mających bóle kręgosłupa, szyjnego, lędźwiowego, odcinka piersiowego. Bardzo często tego typu masażery stosowane są przez fizjoterapeutów dla osób cierpiących na dyskopatię oaz zespoły napięć nerwowych. Stosowanie tego rodzaju wałków, piłeczek pozwala skutecznie rozbić mięśnie w splotach mięśniowych, punktach spustowych oraz powięziach pozytywnie wpływając na cały organizm. Tego rodzaju wałki rolujące pozwalają na dogłębne rozluźnienie mięśni dlatego idealnie sprawdzą się dla osób prowadzących stresujący tryb życia. Polecane również dla osób ćwiczących oraz osób, które prowadzą siedzący tryb życia aby rozluźnić mięśnie. Ich stosowanie także może pomóc w walce z cellulitem skutecznie rozbijając złogi. Zazwyczaj tego rodzaju masażery wykonane są z specjalistycznej pianki bezpiecznej dla człowieka, odpornej na brud i pot.

Poniżej kilka modeli:

  • masażery podłużne wałki
  • masażery tzw. duoball złożone z piłeczek
  • masażery piłeczki
Masażery w postaci piłek masujących z wypustkami 

Masażery piłeczki z wypustkami tzw. jeżyki są to masażery w postaci niewielkich piłeczek w kilku rozmiarach, które można dopasować do własnych potrzeb. Piłeczki tego typu można stosować na każdą część ciała. Najczęściej jednak wykorzystywane w rehabilitacji dłoni. Bardzo dobre dla osób, które mają problemy z koordynacją ruchową dłoni, zanikiem mięśni. Polecane także w masażu relaksacyjnym całego ciała. Piłeczki można stosować w rozluźnieniu mięśni łydek, ud, stóp czy kręgosłupa dlatego nadają się także do zastosowania po treningu i przed. Kolce na powierzchni pozwalają pobudzić receptory na całym ciele co również wpływa na polepszenie funkcjonowania całego organizmu. Piłeczka doskonale sprawdzą się jako przyrząd odstresowujący dla osób, które prowadzą bardzo stresujący tryb życia. Piłeczki wykonane zostały z bezpiecznych materiałów przyjaznych dla skóry człowieka i środowiska. Są to bardzo dobre piłeczki masujące niewątpliwie ich zaletą jest niewielki rozmiar więc zawsze można mieć je przy sobie np. w pracy czy podróży, aby móc pozwolić sobie na chwilę relaksu. 

Masażery piłeczki:

  • piłeczki gładkie 
  • piłeczki z wypustkami
Piłki jeżyki z wypustkami – kolczatki

Tutaj zamieściliśmy kilka propozycji masażerów, które możemy stosować samodzielnie w warunkach domowych, pracy czy podróży. Są to niedrogie masażery, na które może pozwolić sobie każdy z nas. Masażery tego typu można stosować wszechstronnie w rehabilitacji, ćwiczeniach, jako przyrządy relaksacyjne, czy zdrowotne. W zależności od tego jakiego efektu oczekujemy taki rodzaj masażera powinniśmy wybrać. Ważne jest również aby wybrać bezpieczny asortyment z sprawdzonych sklepów, najlepiej medycznych bo tylko wtedy mamy pewność, że sprzęt jest bezpieczny i nie zawiera niebezpiecznych związków toksycznych jak niektóre tanie masażery ogólnie dostępne na rynku. Mamy nadzieję, że nasz wpis pozwoli Państwu podjąć odpowiednią decyzję jeżeli chodzi o zakup dobrego masażera do ciała.