Jak walczyć z cellulitem? Czy masażery mogą pomóc pozbyć się pomarańczowej skórki?


Cellulit potocznie nazywany pomarańczową skórką. Jest to defekt kosmetyczny, który dotyczy kobiet niemalże w każdym wieku. Cellulit najczęściej powstaje pod skórą w miejscach, gdzie zostaje nagromadzona zbyt duża ilość tłuszczu lub wody. Tworzą się wtedy na skórze widoczne i nieregularne zgrubienia. Niestety cellulit nie wygląda estetycznie i bardzo wiele kobiet chciałoby się go pozbyć w tym celu stosuje różne suplementy diety, zdrowiej się odżywia i ćwiczy. Są to jak najbardziej pożądane praktyki, które wraz z odpowiednim masażem ciała pozwalają poprawić wygląd skóry i pozbycie się cellulitu.

Jakie rodzaje cellulitu możemy wyróżnić

 – cellulit tłuszczowy – inaczej nazywany bywa jako cellulit lipidowy, najczęściej można go spotkać u osób, które mają nadwagę i otyłość. Tworzy na skórze nieestetyczne dziurki i nierówności. Bardzo trudno się z nim uporać, na początku powinno się zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o skórę. Cellulit tłuszczowy zazwyczaj dotyka osoby, które prowadzą niezdrowy tryb życia. Związany jest zazwyczaj z nieprawidłowym odżywianiem, spożywaniem zbyt obfitej diety w tłuszcze, węglowodany, cukier również wiąże się z brakiem aktywności fizycznej.

– cellulit wodny – tutaj czynnikami sprzyjającymi jest również prowadzenie niezdrowego trybu życia, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta. Cellulit wodny może powodować także nieodpowiedni dobór stroju zbyt ciasne ubrania czy noszenie obuwia na wysokim obcasie, mogące powodować osłabienie krążenia podskórnego krwi i limfy. Sprzyjać temu rodzajowi cellulitu mogą także długie kąpiele w gorącej wodzie czy terapia hormonalna bardzo często antykoncepcyjna. W przypadku cellulitu wodnego dochodzi do zaburzenia mikrokrążenia krwi.  W następstwie zwiększa się przepuszczalność małych naczyń krwionośnych i limfatycznych co w konsekwencji powoduje pojawienie się obrzęków. Cellulit wodny może mieć także podłoże genetyczne, niekiedy związane z  zaburzeniami emocjonalnymi, przyczyną może być również przewlekły stres, depresje. Czynników, które mogą być odpowiedzialne za ten rodzaj cellulitu może być więcej. Cellulit wodny bardzo często pojawia się także u osób, które są szczupłe ale prowadzących siedzący tryb życia. 

Bańki pomocne w walce z cellulitem

Każdy z tych rodzajów cellulitu wygląda nieestetycznie na skórze i niestety nie jest łatwy do zwalczenia. Jednak wiedząc jaki rodzaj cellulitu mamy, w łatwiejszy sposób jest nam podjąć walkę z tym defektem estetycznym. W cellulicie wodnym pomóc może nam odpowiednia dieta eliminująca ostre przyprawy, sól, tłuszcze, węglowodany czy biały cukier. Swoją dietę powinniśmy wzbogacić o wartościowe produkty jakimi są owoce, warzywa, mikroelementy. Warto włączyć do diety gruboziarniste kasze, brązowy ryż, chude mięso czy morskie ryby, oczywiście wszystkie posiłki powinny mieć odpowiednią wartość kaloryczną, której nie należy przekraczać w ciągu dnia. Należy także pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu czyli piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie. Tutaj również należy zastosować odpowiednią aktywność fizyczną początkowo może to być najprostsza forma ruchu jak spacery, doskonale sprawdzi się jazda na rowerze, aerobik, pływanie, ćwiczenia w wodzie. Oprócz tego w walce z cellulitem pomagają różnego rodzaju przyrządy stosowane w masażu czy ćwiczeniach fizycznych. Mogą to być masażery z kolcami np. masażery drewniane, wałki masujące czy piłeczki. Jeżeli połączymy odpowiednią dietę, z treningiem i masażem ciała możemy liczyć na szybkie pozbycie się pomarańczowej skórki, nasze ciało odzyska zdrowy wygląd i jędrność a nam poprawi się samopoczucie.

Piłeczki jeżyki do masażu relaksacyjnego i antycellulitowego


Cellulit tłuszczowy podobnie jak cellulit wodny wymaga odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Tutaj na początku należy uporać się z nadprogramowymi kilogramami, więc należy zastosować dietę redukcyjną. W diecie powinniśmy ograniczyć ilość spożywanego tłuszczu, wyeliminować smażenie, żywność mającą w składzie konserwanty, produkty zwierające zbyt dużą ilość węglowodanów, słodyczy. W tym przypadku podobnie jak przy cellulicie wodnym zaleca się odpowiednie nawodnienie. Najlepiej dietę połączyć z odpowiednimi ćwiczeniami i masażem, do którego można stosować różnego rodzaju masażery. Bardzo dobrze z cellulitem radzą sobie bańki gumowe typu flimsy, które zasysają skórę pozwalając rozbić złogi cellulitu.

Masażer z drewna pozwalający na pozbycie się cellulitu

Masażery polecane do ćwiczeń na cellulit

Za pomocą masażerów ręcznych możemy wykonywać masaż każdej części ciała również tych problematycznych jak uda, brzuch czy ramiona. Masażery także można stosować w celu relaksacyjnym po ciężkim, męczącym dniu. Masaż cellulitowy można wykonywać na sucho lub też z dodatkiem olejku, balsamu. Wszystko zależy od tego jak nasza skóra jest wrażliwa i odporna na nacisk. Warto pamiętać aby masażu nie stosować na zmienioną chorobowo skórę i jeżeli z przyczyn zdrowotnych nie możemy takiego masażu wykonywać. Należy pamiętać, że podstawą walki z cellulitem wodnym czy tłuszczowym powinna być zdrowa zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, dodatkowo wspomagana masażem pozwoli odnieść nam bardzo dobre efekty pozbywając się pomarańczowej skórki.