Nietrzymanie moczu i kału jaki rodzaj wkładek, pieluch czy pieluchomajtek stosować?


Nietrzymanie moczu i kału czym jest?

Nietrzymanie moczu może występować osobno ale również wraz z nietrzymaniem kału. Jeżeli mówimy o nietrzymaniu moczu to najczęściej ten problem kojarzymy z kobietami, ponieważ ich liczba znacznie przewyższa liczbę mężczyzn dotkniętych podobnym problemem. Najczęściej nietrzymanie moczu dotyka kobiety nawet już w młodym wieku, co może być związane z przebytymi porodami osłabiającymi mięśnie kegla, mięśnie dna miednicy, czy mięśni okalających cewkę moczową, czy innymi chorobami w obrębie układu moczowego. Na nietrzymanie moczu często cierpią także kobiety w menopauzie jak i również w wieku starczym. Jeżeli chodzi o mężczyzn to oprócz chorób, zabiegów operacyjnych, infekcji, które mogą się przyczynić do nietrzymania moczu, czynnikiem może być wiek i przerost gruczołu krokowego. Temat nietrzymania moczu jest bardzo powszechny jednak dla wielu osób wstydliwy, znacznie częściej dla Panów niż Pań. Jednak jest to jednostka chorobowa, która powinna być traktowana jak każda inna choroba i nie powinna być powodem wstydu. Jej objawy należy zgłosić lekarzowi i podjąć odpowiednie leczenie. Tym bardziej, że dzisiaj istnieje bardzo wiele metod leczenia nietrzymania moczu a na rynku mamy bardzo duży wybór produktów higienicznych dla kobiet i mężczyzn, które pozwalają nam na normalne funkcjonowanie. Nietrzymanie moczu może mieć różną postać od ciężkiej do lżejszej lub jedynie kropelkowej.

Bielizna chłonna dla osób aktywnych fizycznie 

Każdy rodzaj inkontynencji moczowej jak i również kałowej wymaga porady u specjalisty i odpowiedniego leczenia. W przypadku nietrzymania kału problem jest bardziej złożony, ponieważ chory wymaga specjalistycznego zabezpieczenia w postaci pieluch czy pieluchomajtek, które powinny być szczelne a zarazem zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza. Nietrzymanie stolca zazwyczaj dotyka osoby w podeszłym wieku jednak zdarza się i w młodszym również ten problem może dotyczyć dzieci. Najczęstszą przyczyną nietrzymania kału są hemoroidy czy żylaki odbytu. Niekiedy nietrzymanie kału może występować od urodzenia ma to związek z nieprawidłową budową odbytu czy defektami w obrębie rdzenia kręgowego. Przyczyną nietrzymania stolca są zazwyczaj osłabione zwieracze lub też uszkodzenia nerwów odpowiadających z wypróżnianie się. Niekiedy problem z inkontynencją kałową pojawia się przy różnych schorzeniach i chorobach. Może to być między innymi cukrzyca, stwardnienie rozsiane, poród, urazy rdzenia kręgowego, przebyte operacje, urazy, zapalenie jelit np. Choroba Leśniowskiego – Crohna, wypadanie odbytnicy, zespół jelita drażliwego. Nietrzymanie kału może mieć także różną postać może występować sporadycznie, codziennie w mniejszej lub większej ilości. Tutaj bardzo ważne jest podjęcie leczenia i wybór odpowiednich produktów higienicznych, które będą stanowiły zabezpieczenie przed nieprzyjemnym zapachem i wydostawaniem się kału.

Produkty na nietrzymanie moczu i kału

Niekiedy nietrzymanie moczu i kału może występować współistniejącą. Nietrzymanie moczu i kału to problem, który zazwyczaj dotyczy osoby chorej, pacjentów po przebytych zabiegach, operacjach czy osoby w podeszłym wieku. Problem inkontynencji moczowej i kałowej jest bardzo kłopotliwy i dla wielu osób wstydliwy. Jeżeli chodzi o nietrzymanie moczu czy kału to tutaj możemy wyróżnić kilka stopni i od tego też zależy jaki rodzaj produktu będzie nam potrzebny. A mianowicie ciężką postać inkontynencji, gdzie moczu i kału może być duża ilość, średniej, której też jest dużo ale znacznie mniej niż przy ciężkim stopniu. Również inkontynencję lekką tutaj pojawia się mała ilość moczu, czasami może także pojawić się kał. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby.

 Pieluchomajtki z irygatorem wilgoci pozwalającym sprawdzić napełnienie 

Dla osób, które mają ciężką postać inkontynencji najlepsze będą specjalistyczne pieluchy, które stanowią doskonałe zabezpieczenie przed przeciekaniem, pochłaniają nieprzyjemny zapach a niektóre modele jak np. Super Seni posiadają specjalny system pozwalający na ocenę wilgoci – tzw. indykator wilgoci. Dzięki temu przy pacjencie leżącym nie ma konieczności zdejmowania pieluchy aby zobaczyć czy jest ona napełniona. To bardzo wygodna funkcja dla samego chorego jak i osób, które się nim opiekują. Specjalistyczne pieluchy posiadają również wygodny system zdejmowania napełnionej pieluchy, który pozwala na szybkie ściąganie za pomocą rozerwalnych szwów. Jest to bardzo przydatne w sytuacji osoby chorej leżącej, która nie może samodzielnie zdjąć pieluchy. 

Osoby, które dotyka nietrzymanie moczu ale nadal są aktywne fizycznie i zawodowo będą zadowolone z wyboru bielizny chłonnej, która doskonale utrzymuje się na ciele, pozwalając na wykonywanie różnych aktywności. Dzięki temu osoba dotknięta inkontynencją nie musi rezygnować z dotychczasowego życia domowego i zawodowego. Bielizna tego typu najczęściej imituje zwykłą bieliznę jaką nosimy na co dzień.

Z kolei w lekkiej postaci nietrzymania moczu określanego jako kropelkowe. Warto wybrać wkładki higieniczne, tzw. wkładki urologiczne, które także absorbują nieprzyjemny zapach, są bezszelestne i doskonale dopasowują się do ciała. Specjalistyczne wkładki na nietrzymanie moczu są dostępne dla kobiet i mężczyzn, ponieważ ich również może dotyczyć ten problem. Wkładki damskie i męskie różnią się od siebie konstrukcją. Inaczej wyglądają damskie a inaczej męskie, każda z nich została zaprojektowana tak aby pozwoliła na jak najlepsze dopasowanie się do anatomicznej budowy ciała obu płci. 

Krem ochronny do ciała odpowiedni dla pacjentów pieluchowanych

Ważne jest aby każdy objaw nietrzymania moczu i kału był konsultowany ze specjalistą w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Niestety wiele osób uważa to za bardzo wstydliwe schorzenie i obawia się konsultacji z lekarzem. A warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach leczenie daje bardzo dobre rezultaty i pozwala na normalne funkcjonowanie. Leczenie nietrzymania moczu czy kału dobierane jest indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. Dzisiaj na rynku istnieje bardzo duży wybór produktów higienicznych na nietrzymanie moczu i kału. Jak wkładki, podpaski, pieluchy, pieluchomajtki czy pampersy. Ten rodzaj produktów zazwyczaj posiada zróżnicowaną chłonność w zależności od postaci inkontynencji moczowej i kałowej. Oprócz tego dla osób, które są leżące i wymagają pomocy ze strony opiekuna w przebieraniu pieluch przydatne mogą okazać się podkłady higieniczne zabezpieczające łóżka przed zabrudzeniem, jednorazowe czy wielorazowe prześcieradła. W przypadku występowania inkontynencji moczowej i kałowej bardzo często pojawia się nieprzyjemny zapach co również można neutralizować specjalnymi neutralizatorami zapachu które nie maskują a pochłaniają nieprzyjemną woń.