Uchwyty na ścianę, nakładki toaletowe – pomoce dla osób starszych.


Przyrządy pomocnicze dla osób z niepełnosprawnościami mają na celu ułatwienie osobom z pewnymi dysfunkcjami, ograniczeniami ruchowymi pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Niepełnosprawność nie dotyczy tylko osób, które mają trwałe schorzenia czy uszkodzenia ciała powodujące ograniczenia w poruszaniu się. Niepełnosprawność dotyczy także wszystkich osób, które przy funkcjonowaniu wymagają opieki osób trzecich czy muszą korzystać ze specjalnego asortymentu pomocniczego. Bardzo często są to również osoby w podeszłym wieku, których koordynacja jest zaburzona poprzez różne choroby. Osoby po różnych chorobach, złamaniach nawet tych najmniejszych również wymagają zamontowania pomocniczego sprzętu w domu czy mieszkaniu. Niekiedy także tego typu asortyment może posłużyć osobom zdrowym asekuracyjnie i dla bezpieczeństwa powinien znajdować się w każdym domu jak np. uchwyty pod prysznic. Ponieważ nawet osobie zdrowej może zdarzyć się poślizgnięcie, a taki uchwyt może pomóc nam w podtrzymaniu się i uniknięciu upadku.

Uchwyt naścienny na przyssawki

Uchwyty ścienne jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do montowania na ścianach. I tutaj wyróżnić możemy dwa rodzaje uchwytów. Przeznaczone do montażu z wierceniem ścian jak i również na przyssawkę. Dla kogo uchwyty z przyssawką, sprawdzą się w pomieszczeniach gdzie nie możemy lub też nie chcemy wiercić dziur w ścianie. Również tam gdzie nie ma na to miejsca. I co ważne ten rodzaj uchwytu możemy przenosić w każdej chwili w inne wybrane miejsce. Uchwyty tego typu posiadają specjalną mocną przyssawkę, która bardzo stabilnie i trwale utrzymuje się na ścianie. Taki typem jest np. francuskie uchwyty z przyssawką Herdegen, który posiada przyssawki z sygnalizacją prawidłowego montażu. Jest to solidny uchwyt, który został przeznaczony na konkretną wagę tutaj również występują różne wielkości tak aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Pamiętajmy aby uchwyty szczególnie te z przyssawką kupować w sprawdzonych sklepach i zwracać uwagę na przyssawki czy są mocne żeby nie okazało się, że mogą odkleić się od ściany a osoba niepełnosprawna może upaść i zrobić sobie krzywdę. Dla osób, które mogą pozwolić sobie na niewielkie wiercenie w ścianie i chcą mieć uchwyty zamontowane na stałe, polecamy uchwyty metalowe. Bardzo dobrze tego typu uchwyty sprawdzają się pod prysznicem w celu przytrzymania się podczas mycia czy w wannie ułatwiają wychodzenie z niej. Można je również montować przy umywalkach i toalecie. Bardzo często osoba niepełnosprawna ma taki uchwyt zamontowany na stałe we własnym pokoju przy łóżku co pozwala jej na łatwiejsze wstawanie. Uchwyty metalowe zazwyczaj są przeznaczone na duże obciążenie wagowe, dlatego sprawdzą się nawet dla osób z nadwagą. Są to uchwyty bardzo łatwe w montażu, zazwyczaj wymagają jedynie wywiercenia niewielkich otworów w ścianie, które po demontażu można w łatwy sposób zakleić i zamalować. Większość uchwytów metalowych ma specjalne podkładki, kołki i śruby co ułatwia ich montaż i nie trzeba tego typu asortymentu kupować osobno. Przy wyborze tego rodzaju uchwytów zwróćmy uwagę na wagę pacjenta na jaką uchwyty zostały przeznaczone i czym jest pokryta warstwa wierzchnia. Ważne aby był to trwały materiał, który nie ulega korozji.

Mocny uchwyt łazienkowy metalowy

Nakładki Sedesowe na muszlę klozetową 

Innym pomocniczym asortymentem, który może się sprawdzić dla osób z niepełnosprawnościami zwłaszcza po złamaniach kończyn dolnych, operacjach biodra jest nakładka na sedes. Nakładki na sedes mają na celu jego podwyższenie tak aby osobie niepełnosprawnej łatwiej było siadać i wstawać w czynnościach fizjologicznych. Nakładka wyglądem przypomina deskę klozetową , ma różne rozmiary w zależności od tego jaką wysokość chcemy uzyskać. Tutaj należy brać pod uwagę wzrost pacjenta im wyższy tym warto wybierać wyższe nakładki sedesowe. Nakładkę w łatwy sposób można zamontować i w razie potrzeby zdemontować w szybki sposób. Nakładki najczęściej występują w kolorze białym podobnym do tradycyjnych toalet. Tworzywo z jakiego są wykonane jest łatwo zmywalne i łatwe w utrzymaniu czystości. Na nakładki można również stosować toiletki w celu zwiększenia higieny. Toiletki są asortymentem higienicznym stosowanym jako nakładki na deskę klozetową w celu ograniczenia styczności ciała z deską klozetową chroniąc nas przed zanieczyszczeniami, bakteriami i wirusami. Po czynnościach fizjologicznych toaletka zostaje spłukana bez konieczności jej dotykania. Z kolei dla osób, które z różnych przyczyn zdrowotnych nie mogą i nie są w tanie korzystać z twardej muszli klozetowej dobrym rozwiązaniem mogą okazać się przenośne toalety tapicerowane. Ich obicie jest miękki i pozwala na wygodne siedzenie bez ucisku. Toalety tego typu przypominają wyglądem krzesło mają specjalistyczny pojemnik na nieczystości najczęściej odpinany, aby łatwiej było go opróżnić i wyczyścić.

Nakładka podwyższająca na sedes

Jeżeli wspominamy o tego typu asortymencie medycznym, który ma na celu ułatwienie funkcjonowania osobom niepełnosprawnym to warto również wspomnieć o specjalistycznych stolikach dla osób niepełnosprawnych, które pozwalają na wykonywanie różnych czynności przy łóżkowych jak np. karmienie, mycie. Chory może przy taki stoliku czytać, uczyć się itp. Stoliki mają specjalną konstrukcję, która bardzo dobrze dopasowuje się do łóżka i co najważniejsze nie zajmuje dużej ilości miejsca. Innym pomocniczym asortymentem dla osób z różnymi niepełnosprawnościami są krzesełka, taborety, ławeczki nawannowe, które mają na celu ułatwić korzystanie z łazienki ale także kuchni. O tego typu asortymencie pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu pod tym linkiem mogą Państwo o tym poczytać i wybrać coś dla siebie.

Wyżej wymieniony asortyment pomocniczy to specjalistyczny sprzęt dedykowany dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności w mniejszej i większej postaci. Taki rodzaj asortymentu ma na celu ułatwić choremu i jego opiekunom codzienne funkcjonowanie w do mu i poza domem. Wymieniliśmy tylko kilka rodzai asortymentu medycznego pomocniczego, oprócz tego pomocne mogą być kule ortopedyczne, laski inwalidzkie, podpórki, wózki inwalidzkie ale także asortyment higieniczny jak miski do mycia głowy, bidety, baseny czy kosmetyki z użyciem wody jak i również bez.

Podkładka higieniczna na toaletę