Gumowe gruszki i aspiratory – co wybrać? Oczyszczanie noska u dzieci.


Zatkany nosek u dziecka to przede wszystkim dyskomfort dla malucha ale i stres dla rodzica. Dorośli czy starsze dzieci nauczone są samodzielnie wydmuchiwać nos i posiadają taką zdolność. Jeżeli chodzi o dzieci a zwłaszcza te najmłodsze problem jest bardziej złożony. Taki kilku miesięczny maluch czy kilkulatek nie potrafi samodzielnie opróżnić noska. Zatkany nos jest uciążliwy zwłaszcza dla niemowląt, które przez pierwsze miesiące oddychają jedynie nosem, ponieważ nie potrafią jeszcze odpowiednio oddychać prze usta. Dzieci w czasie przeziębienia czy zatkanego nosa są najczęściej rozdrażnione, płaczliwe, nie mogą w nocy spać co również udziela się rodzicom. Zatkany nos nieodpowiednio oczyszczony może prowadzić do stanów zapalnych między innymi ucha środkowego oraz zakażeniu dróg oddechowych i innych jednostek chorobowych związanych z układem oddechowym. Dlatego z pomocą przychodzą zasilane na baterie elektryczne aspiratory oraz manualne gumowe gruszki. To asortyment, który poradzi sobie z zatkanym nosem maluszka.

Ręczne gruszki do opróżniania nosa

Gumowe gruszki do nosa to najpowszechniejsza metoda usuwania zanieczyszczeń nosa zarówno u starszych jak i młodszych użytkowników. Gruszka jest łatwa w zastosowaniu działa na zasadzie nacisku pozwalając pozbyć się nieczystości z nosa. Zaletą jest także jej niewielki rozmiar, dzięki czemu taką gruszkę możemy mieć zawsze pod ręką czy w podróży. Jednak nie zawsze gruszka jest skuteczna, zwłaszcza przy bardzo zatkanym nosku. Tutaj sprawdzić się mogą elektryczne aspiratory do nosa. Są to niewielkie urządzenia przeznaczone do odsysania wydzielin nosowych. Aspiratory elektryczne są bezpieczne dla dzieci i pozwalają w szybki sposób bezboleśnie opróżnić jamę nosową.

Mocny aspirator do nosa Braun

Jakie wyróżniamy aspiratory do nosa?

Tutaj oprócz gruszek ręcznych gumowych do opróżniania noska możemy wyróżnić aspiratory elektryczne oraz aspiratory ręczne podłączane do odkurzacza. Aspiratory elektryczne są szybkie i wygodne pod tym względem, że wystarczy do urządzenia włożyć baterię po czym przystąpić do czynności oczyszczających. Tutaj zazwyczaj w różnych modelach mamy funkcję pozwalającą nam na regulację poziomu odsysania, którą można indywidualnie dopasować dla dziecka. Taki aspirator zazwyczaj w zestawie ma końcówkę dedykowaną do oczyszczania rozrzedzonej wydzieliny ale też do gęstszej. Tak więc w zależności od tego jaki nasz maluch ma katar taką końcówkę użyjemy. Po czynnościach odsysania wydzieliny z nosa końcówki należy dokładnie wymyć i zdezynfekować podobnie jak gruszki.

Gumowa gruszka do nosa dla dzieci

Aspiratory ręczne to również chętnie wybierane przez niektórych rodziców aspiratory do nosa dla dziecka. Decydując się na zakup tego rodzaju asortymentu musimy mieć na stanie w domu odkurzacz, który w tym przypadku zapewnia nam siłę ssącą. Jest to niewielki rodzaj aspiratora zazwyczaj z stałą siłą ssania tak aby nie zrobić maluchowi krzywdy. Wspomnieć powinniśmy również dla informacji o aspiratorach na tzw. wdech. Działające na zasadzie wdech osoby dorosłej, jednak ten rodzaj aspiratora może powodować infekcje przenoszące z dziecka na osobę, która taki wdech inicjuje. Tak więc są to coraz rzadziej kupowane aspiratory do nosa dla dzieci.

Do wyboru mamy różnego rodzaju asortyment pozwalający na odsysanie wydzielin z nosa. Jedne sprawdzą się lepiej drugie mniej. Wybór zależy od rodzica, wiele osób przekonanych jest do gumowych gruszek i stosuje tylko taką metodę. Niektórzy rodzice małych dzieci z kolei przyzwyczaili się do ręcznych aspiratorów napędzanych odkurzaczem a jeszcze inni wybierają tylko elektryczne. Warto wiedzieć, że wybierając elektryczne modele mamy również wybór w typowo dziecięcym sprzęcie medycznym. Są to aspiratory dedykowane dla najmłodszych wykonane najczęściej na kształt zabawki jak np. pingwina w modelu aspiratora dla dzieci Pingo. Ale również niektóre mają efekty dźwiękowe także wymieniony Pingo może się takim poszczycić. Takie zabiegi są stosowane coraz częściej w asortymencie dla najmłodszych. Ma to na celu umilić czas dziecku i oswoić go z urządzeniem. Najczęściej dziecko otrzymując taki aspirato myśli, że to zabawka jest bardziej zainteresowane co wpływa na skuteczność procesu oczyszczania jamy nosowej.

Aspirator da dzieci na kształt Pingwina

O czym jeszcze należy pamiętać przy oczyszczaniu nosa dziecka?

Przede wszystkim bezpieczeństwo i higiena przy oczyszczaniu nosa jest najważniejsza. Ale pamiętajmy również o nawilżaniu śluzówki nosa u dzieci jak i również jest to istotne dla osób dorosłych. Zwłaszcza nawilżanie powietrza jest bardzo ważne w pomieszczeniach ogrzewanych. Suchość powietrza nie tylko obserwujemy gorącym latem ale przede wszystkim w sezonie grzewczy, najczęściej jesienno-zimowy, kiedy zaczynamy ogrzewać pomieszczenia. Zazwyczaj mamy tendencję do przegrzewania mieszkań co również skutkuje suchością powietrza. Skutki suchego powietrza odczuwamy nie tylko w postaci suchej jamy nosowej ale i ustnej oraz na skórze. Dlatego bardzo ważne dla naszego zdrowia jest optymalne utrzymywanie wilgotności w domu. Wilgotność można zmierzyć za pomocą urządzenia nazywanego higrometrem. Jeżeli nasza wilgotność w domu jest na nieodpowiednim poziomie i przewyższa suchość powietrza. Warto rozważyć zakup nawilżacz powietrza, który poprawi jakość naszego powietrza poprzez jego nawilżenie. Tym samym możemy zmniejszyć dolegliwości związane z niedrożnym nosem.

Ręczny aspirator do odkurzacza Nosko