Ławki na wannę i inny sprzęt do kąpieli osób niepełnosprawnych.


Higiena osobista jest bardzo istotna dla każdego z nas.  Mówiąc o higienie mamy na myśli poranną toaletę, czy codzienne branie kąpieli lub prysznica. Zazwyczaj jest to standardowa czynność, którą każdy z nas wykonuje z automatu. Większość zdrowych osób nie zastanawia się jak wejść pod prysznic czy do wanny po prostu idzie i bierze kąpiel. Kiedy jesteśmy zdrowi i możemy sami funkcjonować nie ma z tym żadnego problemu. Kłopot pojawia się wówczas kiedy my lub ktoś z naszych krewnych ma znaczne ograniczenia fizyczne stałe lub czasowe, zazwyczaj spowodowane różnego rodzaju jednostkami chorobowymi. Często również problem dotyczy osób starszych z racji wieku ich koordynacja ruchowa może być bardzo zaburzona co również stanowi utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu i myciu się.

Ławeczka na wannę z uchwytem

Dlatego obecnie na rynku możemy spotkać szeroką bazę produktów i sprzętów pomocniczych do kąpieli dla osób z ograniczeniami ruchowymi które przydatne są w codziennym życiu. Może to być sprzęt ortopedyczny jak np. wózki inwalidzkie, kule ortopedyczne, chodziki, podpórki, specjalne poduszki, materace. Ale coraz częściej możemy również spotkać udogodnień dla chorego właśnie wykorzystywane przy codziennym myciu jak np. krzesła prysznicowe, taborety, czy ławeczki na wannę, których będzie dziś dotyczył nasz wpis. Jednak nie moglibyśmy nie wspomnieć tutaj o produktach pomocniczych w myciu pacjentów obłożnie chorych np. bez użycia wody. Jak np. czepki, szampony, balsamy, rękawice podfoliowane czy chusteczki nawilżane. Warto wiedzieć, że taki asortyment również istnieje i może nam pomóc w higienie chorego co nie znaczy, że nie może korzystać z niego osoba zdrowa. Zwłaszcza tego typu asortyment przydatny jest dla osób w podróży, pod namiotem czy biwakowych.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie ławki na wannę?

A przechodzą do ławek nawannowych to tutaj pewnie wiele osób takie ławeczki kojarzy jako dodatek na wannę w postaci drewnianej deski, mogącej stanowić uzupełnienie czy „dizajn” naszej łazienki. Jednak my mamy na myśli ławki na wannę przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Wiele osób bardzo często zadaje nam pytanie jaką ławę wybrać czym się kierować przy zakupie? Dlatego postanowiliśmy w kilku słowach zawrzeć najważniejsze elementy jakie wziąć pod uwagę przy zakupie ławeczki na wannę. Przede wszystkim decydując się na zakup ławki jak i również innego asortymentu pomocniczego weźmy pod uwagę stan zdrowia chorego. Ważne jest to czy nasz podopieczny będzie korzystał z łazienki sam czy z pomocą innej osoby. Dla osoby z niepełnosprawnościami zawsze wybierajmy dobrej jakości sprzęt, który kupimy w sklepie medycznym. Ponieważ tylko wtedy mamy gwarancję, że jest to sprawdzony asortyment, który zapewni nam bezpieczeństwo. A więc na wannę w zależności jaki mamy rozmiar tak powinniśmy wybierać ławeczkę. Na początku zmierzy szerokość naszej wanny większość standardowych wanien ma podobne rozmiary a ławeczki przynajmniej te dla osób niepełnosprawnych mają regulację. Dlatego też najlepiej wybierać ławeczki regulowane, ponieważ zawsze możemy dostosować je do wymiarów naszej wanny. Istotną kwestią jest tutaj również tworzywo z jakiego została wykonana taka ławeczka. Powinno być trwałe i odporne na mycie wodą jak i również detergentami. W konstrukcji muszą znaleźć się otwory odpływowe albo jeżeli jest to ławeczka deseczkowa szczeliny pomiędzy, którymi spływa woda.

Kształt ławeczki to już kwestia indywidualna, ponieważ są ławeczki przypominające prostokąt, niektóre bardziej kwadrat jeszcze inne są na rogach są owalne. Więc tutaj mamy dużą dowolność niektóre model ławeczek służą także jako siedzisko. Dlatego kiedy zależy nam również aby móc usiąść na takiej ławce w wannie to powinniśmy szukać takich pełniących funkcję siedziska. Mocowanie do wanny to również bardzo istotna rzecz. Tutaj możemy wyróżnić regulowane mocowanie poprzez docisk do wanny za pomocą specjalnych pokręteł znajdujących się w ławeczce, nie wymagających użycia żadnych dodatkowych sprzętów aby przytwierdzić taką ławkę do wanny. Mogą być również ławeczki zawieszane na wannę na tzw. uchwytach takie zazwyczaj również służą do siedzenia. Dla osób które wymagają dodatkowego wsparcia dobrym wyborem będą ławeczki z uchwytami, dzięki którym łatwiej jest choremu wstawać i siadać. Ważne również aby ławeczka posiadała antypoślizgowe elementy które stanowią dodatkowe bezpieczeństwo. Ławki mogą być także składane taka opcja sprawdzi się dla osób, które raz na jakiś czas biorą kąpiel a częściej korzystają z prysznica. I jedna z ważniejszych rzeczy, którą w sumie powinniśmy wymienić na samym początku to obciążenie wagowe pacjenta. Zawsze sprawdźmy jaki ciężar może wytrzymać nasza ławeczka jest to bardzo istotne kiedy ławka jest również siedziskiem dla nas, lub kiedy się jej przytrzymujemy podczas wstawania. Są to najważniejsze cechy na jakie warto zwrócić uwagę kupując ławeczkę dla chorego.

Regulowana ławeczka nawannowa deseczkowa 

Pomocnicze uchwyty, szczotki, taborety w czasie kąpieli

A jeżeli jesteśmy już przy kąpieli i pomocniczym asortymencie dla osoby z ograniczeniami ruchowymi to warto również przy wannie czy prysznicu zamontować uchwyty ścienne. Taki uchwyty zapewni doskonałą asekurację wchodząc i wychodząc z wanny. Niekiedy zamocowanie takich uchwytów ogranicza korzystanie z pomocy opiekuna podczas korzystania z wanny. Uchwyty mamy zazwyczaj do wyboru metalowe wymagające wiercenia w ścianie otworu ale można także zakupić uchwyty na przyssawkę do zamontowania praktycznie w każdym miejscu bez wiercenia. Bardzo istotna jest pomoc choremu podczas czynności higienicznych, w których sam nie daje rady. Oprócz ławeczek nawannowych i uchwytów dla chorego pomocne mogą być również różnego rodzaju siedziska montowane przy wannie pod prysznicem. Także krzesełka z oparciem czy taborety, mogą ułatwić kąpiel osoby niepełnosprawnej. Warto wspomnieć także o specjalnych szczotkach do mycia, które pozwolą samodzielnie choremu umyć plecy czy inne części ciała. Tutaj wybór również mamy bardzo duży, ponieważ możemy zakupić szczotkę z możliwością masażera dodatkowo podczas mycia zapewnić sobie dogłębny masaż pleców. Oprócz tego dla osoby z ograniczeniami ruchowymi, która nie może się pochylać aby dokładnie wymyć stopy istnieją także specjalne szczotki do mycia stóp na przyssawki mocowane do brodzika czy wanny. Są to szczotki do których wkłada się stopy i pociera nimi a wypustki i włoski zapewniają efekt myjący. Coraz więcej osób zdrowych w starszym ale i młodszym wieku korzysta z takiej możliwości łatwego i wygodnego mycia stóp.

Szczotka do mycia stóp na przyssawki pod prysznic lub do wanny

Produkty do mycia bez wody

Jak wspomnieliśmy powyżej istnieje również asortyment myjący bez użycia wody. Tak są to produkty, które po zastosowaniu nie wymagają spłukiwania wodą. Bardzo często stosowane u osób obłożnie chorych, które nie są w stanie samodzielnie wstać z łóżka przez co ich pielęgnacja jest utrudniona. Niemniej jednaj z takiego asortymentu może korzystać każdy z nas kiedy nie mamy możliwości dostępu do wody ale również w czasie choroby. Czasami osoby które pomimo ograniczeń ruchowych są w stanie samodzielnie się wymyć czy przy pomocy opiekuna mają różne inne dolegliwości które uniemożliwiają im tą czynność. Dlatego zawsze warto pod ręką mieć taki rodzaj produktów. Są to np. emulsje czy balsamy do mycia, które aplikuje się na ciało wcierając przy pomocy specjalnych podfoliowanych myjek, rękawiczek można także za pomocą chusteczek a resztki usuwa się jednorazowym ręcznikiem. Zastosowanie takich kosmetyków pozwoli na odświeżenie się choremu bez konieczności brania kąpieli, kosmetyków nie spłukuje się wodą. Podobnie jest z szamponami, które stosuje się do mycia włosów bez wody. Zazwyczaj taki szampon wciera się w skórę głowy i włosy po czym należy odczekać kila minut i resztki usuną najlepiej papierowym ręcznikiem a następnie wysuszyć włosy suszarką. Po takim myciu włosy dzięki temu zyskują czystość i blask. Do wyboru dla osoby chorej mamy także możliwość mycia głowy przy pomocy czepków również bez użycia głowy. W tym przypadku czepek nakłada się na głowę wmasowując jego zawartość we włosy i podobnie jak z szamponem pozostałości najlepiej zebrać ręcznikiem a włosy wysuszyć.

Ławeczka na wannę – siedzisko

Obecnie na rynku pomocniczych produktów do mycia jest bardzo wiele warto się w takie zaopatrzyć, ponieważ w dużej mierze ułatwią nam dbanie o codzienną higienę chorego. Wystarczy jedynie trochę poczytać, poszukać w sklepach a na prawdę codzienna opieka nad osobą z niepełnosprawnościami wyda nam się łatwiejsza również będzie ułatwieniem dla samego chorego. Pamiętajmy, że osoba chora niepełnosprawna czasowo czy na też na stałe powinna być uczona jak największej samodzielności w zakresie własnej samoobsługi. W przypadku osoby z ograniczeniami ruchowymi, która pewne czynności może wykonywać samodzielnie warto jej na to pozwalać między inny właśnie dzięki zastosowaniu specjalistycznych pomocniczych produktów medycznych. Taka osoba znacznie lepiej wtedy funkcjonuje również ma to duży wpływ na polepszenie stanu zdrowia fizycznego jak i również psychicznego. Podsumowując nasz dzisiejszy wpis pamiętajmy aby zawsze wybierać dobrej jakości sprawdzony asortyment najlepiej zakupić go w medycznym sklepie. Dzięki temu mamy pewność, że jest to produkt przebadany zgodny z normami bezpieczeństwa.