Maski ochronne chirurgiczne, maseczki FFP2, FFP3 w walce z bakteriami, wirusami i zanieczyszczeniami.


Maski ochronne na twarz to jak sama nazwa wskazuje rodzaj masek przeznaczonych do ochrony. Obecnie istnieje bardzo szeroki wybór masek, które sprawują funkcję ochronną. Jednak warto wiedzieć jakie mamy rodzaje masek i którą wybrać aby była bezpieczna oraz jak nosić maskę. Niegdyś maski kojarzone były w większości z personelem medycznym, osobami, które pracują w szkodliwych warunkach np. z pyłami. Od czasu pandemii koronawirusa maska stała się dla nas codziennością i nieodłącznym elementem, który musimy nosić na co dzień w miejscach użytku publicznego i na ulicach. Nie wiadomo także jak długo będziemy musieli nosić takie maski, obecnie minął ponad rok i nadal są wymagane. Może być również tak, że jeszcze przez długi czas w związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem i jego mutacjami będziemy musieli nosić maski ochronne. Dlatego warto wiedzieć jakie mamy rodzaje masek ochronnych i które chronią nas najlepiej. Maseczek ochronnych można wymienić znacznie więcej jednak my skupimy się na trzech powszechnie stosowanych modelach, które obecnie są rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia.

Maseczka chirurgiczna jednorazowa 

Oprócz nich są jeszcze maski bawełniane, które także nadają się do użytku, spełniając funkcję ochronną. Jednak z racji materiału, nie są tak skuteczne jak chirurgiczne czy FFP2 i FFP3. Materiał w maskach bawełnianych posiada zbyt przepuszczalną strukturę, która po prostu nie jest przeszkodą dla wirusów i bakterii. Dlatego wybierając maski bawełniane powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj materiału i ilość jego warstw, im więcej tym lepiej. Ważny w tym jak i również innych przypadkach jest zachowany dystans i ogólna higiena. A najlepiej wybierać specjalistyczne maski chirurgiczne oraz FFP2 I FFP3, które są obecnie rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia.

Jak nosić maseczki chirurgiczne?

Obok masek materiałowych możemy wyróżnić specjalistyczne maseczki chirurgiczne. Do nie dawana tylko i wyłącznie stosowane przez lekarzy i pielęgniarki w ochronie przed wirusami i bakteriami. Dzisiaj widok tego rodzaju maseczek nie dziwi nikogo a na ulicach stał się codziennością. Maski tego typu zalecane są w ochroni przed bakteriami, wirusem i jego odmianami. Ale tutaj musimy pamiętać, że ten rodzaj maseczki jest skuteczny tylko wtedy, kiedy zmieniamy maskę systematycznie. Czyli średnio powinno się ją wymieniać co 20 minut, dopuszcza się nawet pół godziny lub też wcześniej kiedy maska jest bardzo wilgotna. Tylko wtedy noszenie takiej maski ma sens i spełnia funkcję ochronną. Niestety tutaj bardzo wiele osób nie przestrzega higieny i ten rodzaj maski nosi znacznie dłużej oraz stosuje ją wielorazowo. To powszechny błąd, który popełnia większość osób, musząc liczyć się przy tym, że ochrona ich i najbliższych jest w takim przypadku na bardzo niskim poziomie. A dodatkowo długotrwałe noszenie zawilgoconej maski może przyczyniać się do rozwoju zarodników, pleśni atakując drogi oddechowe, zwłaszcza osób z obniżoną odpornością. Dlatego pamiętajmy aby chronić siebie i innych maskę zmieniajmy co pół godziny. Istotne jest również tutaj ściąganie i zakładanie maski. W tym celu najlepiej przed aplikacja wymyć dłonie, wyciągnąć maseczkę nałożyć ją na twarz dopasować za pomocą drucika w górnej części, maska powinna przylegać do twarzy, gumki nakładamy na uszy. Ściąganie maseczki jest również istotne należy w tym celu chwycić za gumki i ściągnąć maskę nie dotykając twarzy po czym wyrzucić do kosza.

Maseczka wielorazowa FFP3 

Maski ochronne FFP2 chronią nawet do 95 procent

Maski FFP2 jest to rodzaj specjalistycznych maseczek, uznawane za jedne z lepszych w ochronie przed wirusami i bakteriami w tym koronawirusami. Chronią nas nawet do 95 procent to bardzo duża ochrona, dlatego warto między innymi obok masek chirurgicznych stosować maski FFP22. Taka maska nie musi być tak często zmieniana jak maseczka chirurgiczna. Tutaj zaleca się wymianę średnio co 8 godzin chyba, że tak jak w przypadku chirurgicznych maska jest bardzo wilgotna to częściej. Dlatego jest wygodniejsza i można w niej przepracować 8 godzinną zmianę. Maska tego typu powinna być złożona z kilku warstw specjalistycznego materiału najczęściej jest ich 5. Ten rodzaj maseczki ochronnej można również dopasować do twarzy za pomocą drucika w górnej części, sposób zakładania jest praktycznie taki sam jak masek chirurgicznych. Maska nie posiada żadnego filtra dlatego ciężej może się w niej oddychać niż np. w maseczce chirurgicznej. Ten rodzaj maseczki jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla wielu osób pracujących niż stosowanie maseczek chirurgicznych. Taka maska to koszt od 2 do 4 zł przy czym możemy w niej przepracować całą zmianę. Z kolei zakup maseczki chirurgicznej wiąże się ze zmianą co pół godziny na nową. Co przy 8 godzinnym trybie pracy wymagałoby zużycia 16 maseczek co w znacznym stopniu przewyższa koszty 1 maseczki FFP2 nawet kilkukrotnie. Dla tego o ile nie pracujemy w warunkach medycznych do pracy lepszym wyborem byłoby zakupienie maseczek FFP2 lub wielorazowej FFP3.

Wielorazowa maseczka na twarz FFP3 

Maska fpp3 to rodzaj maski najczęściej stosowanej przez osoby mające kontakt z pyłami różnego pochodzenia. Takie maski miały na celu chronić układ oddechowy przed pyłami, oparami i innymi niebezpiecznymi substancjami. Jednak ich struktura materiału okazała się bardzo dobra w ochronie przed bakteriami i wirusami w tym koronawirusem. Dodatkowo ten rodzaj maseczki posiada filtr, który w znacznym stopniu ułatwia nam oddychanie pozwalając na oczyszczenie wdychanego czystego powietrza. Maski tego typu chronią nas w 99 procentach przy odpowiednim noszeniu. Warto pamiętać, że są to maseczki wielorazowe jednak należy je również dokładnie dezynfekować aby móc nosić ponownie. Sposób czyszczenia i dezynfekcji zależy od producenta maski i jest opisany zwykłe na ulotce. Tutaj możemy również spotkać maski z wymiennymi filtrami, taki rodzaj maski będziemy mogli użytkować dłużej pod warunkiem, że wymienimy filtr. Jednak pamiętajmy, że maski FFP3 to maski, które chronią nas a niekoniecznie osoby z otoczenia. Ponieważ my przy noszeniu takiej maski wydychamy zanieczyszczone powietrze, które również zawierć może wirusy i bakterie. Tak więc taki rodzaj maski najlepiej stosować na zewnątrz z zachowaniem odpowiedniego dystansu. Maska FFP3 z filtrem pomocna będzie dla osób uprawiających sport, znacznie lepiej się w niej oddycha np. biegając. Każda z wymienionych masek jest bardzo pomocna w ochronie przed wirusami i bakteriami. Jednak najważniejsze jest to aby pamiętać o systematycznej zmianie maski na nową, w przypadku wielorazowych o dezynfekcji oraz sposobie zakładania i ściągania. Ale również pamiętajmy o odpowiedniej higienie dłoni oraz o zachowaniu odległości od drugiej osoby.

Maseczka na twarz FFP2 


Jak prawidłowo zaaplikować maskę na twarz?

  • wymyj dłonie i osusz
  • wyciągnij z opakowania maskę nałóż na twarz, gumki na uszy
  • dopasuj maskę w części nosowej za pomocą drucika czy blaszki jeżeli taką ma w konstrukcji
  • dociśnij do twarzy aby odpowiednio przylegała
  • zmień maskę kiedy jest wilgotna na nową
  • w tym celu ściągnij maskę chwytając za gumki aby nie dotykać twarzy
  • w przypadki kiedy na chwilę ściągamy maskę i chcemy ją ponownie założyć powinniśmy umieścić ją w woreczku strunowym
  • wyrzuć maseczkę do kosza lub innego odpowiedniego do tego celu pojemnika
  • wymyj i zdezynfekuj dłonie
  • maskę wyrzucamy do kosza lub specjalnie do tego przeznaczonego pojemnika