Nawilżacz powietrza – wpływ na zdrowie i skórę. Jaki wybrać do domu i biura?


Zapewne większość z nas słyszała o czymś takim jak nawilżacz powietrza jednak nieliczni posiadają takie urządzenie w domu. Czym są nawilżacze powietrza i po co w ogóle je stosować? Nawilżacze powietrza jak sama nazwa wskazuje nawilżają powietrze. Tylko po co nawilżać powietrze i komu jest to potrzebne? I tutaj można wymienić szereg korzyści z nawilżania powietrza, które mają dobroczynne działanie na nasze zdrowie. Większość osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego jak wysuszone powietrze może negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie tym samopoczucie i stan skóry. Większość osób w ogóle nie ma pojęcia jaka temperatura panuje w ich w domu, jaka jest odpowiednia dotyczy to również wilgotności. W wielu domach mamy zbyt suche powietrze jednak nie zdajemy sobie z tego sprawy. Najgorzej jest jesienną i zimową porą kiedy to powietrze jest dodatkowo wysuszane przez ogrzewanie. Niemniej jednak sytuacja w niektórych domach i mieszkaniach wygląda podobnie porą wiosenną i letnią zwłaszcza gdy jest zbyt sucho na dworze. Również suche powietrze bardzo często mamy w pracy najczęściej osoby pracujące w niewielkich pomieszczeniach biurowych. Niekiedy zdarza się nawet, że w biurze nie ma okien aby móc przewietrzyć. Stąd też bardzo często wiele osób cierpi na zespól suchego oko, który może być powodowany zbyt suchym powietrzem oraz potęgowany wielogodzinną pracą przy komputerze.

Jak zatem sprawdzić odpowiednią wilgotność powietrza?

Wilgotność powietrza w domu czy mieszkaniu i biurze można zmierzyć za pomocą specjalnego urządzenia jakim jest higrometr. Higrometr jest niedrogim sprzętem można takowy zakupić już za około 10 zł, bardziej zaawansowane modele są droższe. Higrometr podobnie jak termometr powinien znaleźć się w każdym domu tak abyśmy mogli ocenić poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Warto zauważyć, że nowoczesne modele nawilżaczy powietrza mają już takowy higrometr wbudowany i nie trzeba dodatkowo kupować go osobno. Pamiętajmy, że zarówno zbyt suche jak i zbyt wilgotne powietrze w domu będzie wpływało niekorzystnie na stan naszego zdrowia. Określa się, że optymalna wilgotność dla człowieka powinna wynosić od 40 do 60 procent przy temperaturze od 20 do 22 stopni Celsjusza a mniejszej w miejscu gdzie śpimy około 18. Powietrze w otoczeniu nie może być ani zbyt wilgotne ani też zbyt suche. Zbyt duża wilgotność w pomieszczeniu będzie sprzyjała powstawaniu grzybów, pleśni, i rozwoju innych drobnoustrojów. A w przypadku naszego zdrowia może powodować alergie na pleśń, grzyby oraz problemy z oddychaniem. Z kolei zbyt suche powietrze może również oprócz złego samopoczucia powodować niszczenie drewnianych elementów poprzez rozklejanie się materiału, zbyt duże stężenie kurzu i innych drobnoustrojów w powietrzu. A więc musimy pamiętać o tym, aby warunki w jakich funkcjonujemy były optymalne.

Nawilżacz powietrza z funkcją oczyszczania

Co może powodować zbyt suche powietrze?

Jak wspomnieliśmy suche powietrze dla naszego zdrowia może być bardzo szkodliwe z czego początkowo większość z nas nie zdaje sobie sprawy. Jednym z objawów może być sucha swędząca skóra, jej zaczerwienienie, które często kojarzymy np. z alergią. Suche powietrze może również powodować szereg infekcji górnych dróg oddechowych. Objawiających się zazwyczaj suchym kaszlem, katarem, kichaniem, drapaniem w gardle, chrypką czy nawet oddychaniem przez nos oraz problemami z zatokami. Przesuszone powietrze to również problem z wysuszeniem śluzówek oczu, które mogą piec, szczypać. Bardzo często wiele osób ma takie objawy, które często wiąże z alergią a niekoniecznie suchym powietrzem w otoczeniu. A często zamiast barania specjalnych leków czy sterydów warto może najpierw byłoby zmierzyć wilgotność powietrza w otoczeniu i spojrzeć na problem z innej perspektywy. Kiedy np. okaże się, że w pomieszczeniu panują nieodpowiednie warunki np. jest zbyt sucho, warto rozważyć zakup nawilżacza powietrza. Z kolei jeżeli okaże się, że jednak w pomieszczeniu jest duża wilgoć być może będzie trzeba zdecydować się na osuszanie. W tym celu można stosować specjalne pochłaniacze wilgoci bądź osuszacze powietrza. A jeżeli problem jest bardziej złożony to niestety w grę wchodzą specjalne firmy zajmujące się profesjonalnym osuszaniem budynków za pomocą różnych rozwiązań czasami nawet zmianą izolacji cieplnej.

Z kolei z nawilżaniem zbyt suchego powietrza w domu poradzimy sobie wykorzystując dobry nawilżacz powietrza. Nawilżacz jest prostym urządzeniem, które w znaczny sposób poprawi jakość naszego powietrza w pomieszczeniu. Bez większych wymagań i trudności może z niego korzystać każdy z nas. Wystarczy zakupić taki sprzęt a do pojemniczka wlać wodę podłączyć i cieszyć się świeżym i dobrze nawilżonym powietrzem.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Depan 

Jaki nawilżacz wybrać i co brać pod uwagę przed zakupem?

Warto wybierać dobrej jakości sprawdzone sprzęty, które pozwolą nam na skuteczne nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Dla osób, które nie posiadają w domu higrometru i nie chcą wydawać na takie urządzenie dodatkowych pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem okazuje się zakup nawilżacza powietrza z już wbudowanym higrometrem. Takie urządzenie z higrometrem pozwala nam na kontrolę wilgotności powietrza. Kolejną istotną rzeczą jaką powinien mieć dobry nawilżacz jest funkcja informująca nas o konieczności napełnienia zbiornika z wodą w przypadku kiedy ta woda została zużyta. Ponieważ większość z nas zapomina o systematycznym uzupełnianiu poziomu wody a bez tego urządzenie nie działa prawidłowo.

Przy doborze nawilżacza zorientujmy się jakie ma tryby działania tak aby każdy mógł dopasować urządzenie do własnych potrzeb. Jeżeli np. chcemy stosować nawilżacz nocą to warto szukać takiego urządzenia, które ma odpowiedni tryb nocny. Oprócz tego weźmy również pod uwagę czy nasz model posiada dodatkowo funkcje jak np. oczyszczanie powietrza. Dzięki temu zapewnimy sobie nie tylko optymalne nawilżenie ale również oczyszczenie. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza kiedy w domu przebywają małe dzieci, astmatycy czy alergicy wówczas taka funkcja jest niezastąpiona.

Weźmy także pod uwagę to czy urządzenie jest energooszczędne aby nie generować dużych kosztów. Ale ważne jest także to na jaką powierzchnię roboczą został przeznaczony nawilżacz powietrza. Jeżeli inwestujemy pieniądze w lepszy sprzęt na lata to również szukajmy w urządzeniu takiej funkcji jak jonizacja powietrza. Dzięki temu zyskamy jeszcze świeższe i bardziej rześkie powietrze w otoczeniu. Niektóre modele posiadają także opcję aromaterapii pozwalających na zastosowanie olejków eterycznych. Pamiętajmy aby tylko i wyłącznie w aromaterapii wykorzystywać olejki naturalnego pochodzenia.

Oprócz tego warto sprawdzić jaki poziom hałasu generuje urządzenie, zazwyczaj większość modeli jest bardzo cicha. Niemniej jednak warto zwrócić na to uwagę w przypadku posiadania małych dzieci dla, których hałas ma duże znaczenie.

Wymieniliśmy kilka najistotniejszych cech naszym zdaniem, które powinien mieć dobry nawilżacz powietrza. Reasumując nasz dzisiejszy wpis warto w każdym domu czy mieszkaniu i biurze sprawdzić poziom wilgotności powietrza. W przypadku kiedy jest zbyt suche powinniśmy je nawilżyć przy pomocy nawilżaczy powietrza a zbyt wilgotne osuszyć. Warto wiedzieć, że suche powietrze może powodować szereg dolegliwości zdrowotnych, których bardzo często nie wiążemy ze stanem powietrza w pomieszczeniu. A poprawiając jego jakość poprzez nawilżenie i oczyszczenie można pozbyć się przykrych dolegliwości zdrowotnych. Między innymi problemów z suchością skóry, oczu, nieżytów nosa, zapalenia zatok. W przypadków alergików czy astmatyków bardzo często przy zastosowaniu nawilżaczy powietrza z funkcją oczyszczania powietrza zmniejszają się reakcje alergiczne. Tak więc naprawdę w wielu przypadkach taki nawilżacz powietrza może pomóc poprawić jakość powietrza jakim oddychamy oraz wpłynąć pozytywnie na stan zdrowia. Jeżeli nie mamy żadnych przeciwwskazań od lekarza to rodzaj takiego urządzenia jest bezpieczny praktycznie dla każdego z nas.

Dobry i wydajny oczyszczacz powietrza