Piłki rehabilitacyjne. Dlaczego warto wykorzystać je do ćwiczeń w domu?


Piłki rehabilitacyjne. Dlaczego warto wykorzystać je do ćwiczeń w domu?


Piłki rehabilitacyjne są przyrządami wykorzystywanymi w rehabilitacji jak i również w ćwiczeniach ogólnorozwojowych. Chodź istnieją na rynku od kilkudziesięciu lat to tak naprawdę, dopiero od niedawna goszczą w klubach fitness i w naszych domach. Między innymi, dzięki modzie na fitness i zdrowemu stylowi życia, który propagują trenerzy personalni i znani sportowcy.


Wzrasta świadomość społeczeństwa i coraz więcej osób chce żyć zdrowiej i zachować dobrą kondycję fizyczną. Wybierając spośród różnych aktywności fizycznych możemy spróbować również zestawy ćwiczeń z piłką rehabilitacyjną, ktora pozwala na wzmocnienie mięśni, redukcję wagi oraz doskonałą zabawę np. dla dzieci.

Rodzaje piłek rehabilitacyjnych jakie mogą Państwo spotkać w sklepach.

– piłki o gładkiej strukturze, polecane m.in. do treningów ogólnorozwojowych oraz siedzenia
– piłki z masującymi kolcami, doskonłe dla rozluźnienia mieśni i głębokiego relaksu
– piłki z uchwytem tzw. piłki do skakania dla dzieci i dorosłych
– piłki z rogami – idealne dla dzieci podczas zabawy, również do skakania

Piłka ARmedical z wypustkami, idealna do masażu całego ciała

Do czego mogą służyć piłki rehabilitacyjne?

– piłki stosowane są w sporcie i rehabilitacji
– doskonale sprawdzają się w ćwiczeniach równoważnych i ogólnorozwojowych 
– pomagają wzmocnić mięśnie grzbietu, kończyn dolnych górnych, brzucha, pleców
– wspomagają mobilność kręgosłupa
– doskonałe do wykorzystania w zabawie przez dzieci i dorosłych np. do skakania
– pomagają korygować wady postawy 
– stanowią urozmaicenie ćwiczeń w domu, w szkołach oraz klubach fitness itp.
– idealnie nadają się dla kobiet w ciąży przy rozluźnianiu oraz wzmacnianiu mięśni

Piłka rehabilitacyjna doskonale wzmania mięśnie całego ciała


Zastosowanie piłki rehabilitacyjnej dla dzieci i dorosłych

Piłki rehabilitacyjne polecane są przez rehabilitantów, fizjoterapeutów czy trenerów personalnych w ćwiczeniach ogólnorozwojowych jak i również rozciągających. Okazuje się, że w rehabilitacji piłka może zdziałać bardzo dużo. Powszechnie wykorzystuje się piłki rehabilitacyjne w schorzeniach kręgosłupa, polecana jest bardzo często w korygowaniu wad postawy u dzieci i osób dorosłych. Można ją wykorzystywać w leczeniu skoliozy tzw. bocznego skrzywienia kręgosłupa. Systematyczne ćwiczenia z piłką, indywidualnie dobrane przez specjalistę pomagają w dużym stopniu poprawić wygląd sylwetki. Zastosowanie piłek pozwala również na doskonałe wzmocnienie mięśni grzbietu i mobilności kręgosłupa.


Piłki mogą być wykorzystywane w treningach ogólnorozwojowych dla polepszenia ogólnej kondycji organizmu oraz w ćwiczeniach na redukcję wagi. Pomocne bywają w ćwiczeniach równowagi, szczególnie przez seniorów i osoby, u których została zaburzona koordynacja ruchowa z różnych powodów np. po przebytych urazach, operacjach również z powodu wad wrodzonych. Piłka idealnie nadaje się również do siedzenia zastępując krzesło czy fotel. Siedząc na piłce można wzmocnić mięśnie bez konieczności dużego wysiłku oraz wymusić zachowanie prawidłowej postawy kręgosłupa.

Piłka z uchwytem – idealna do skakania

Piłki dla dzieci – piłki Hopper z uchwytem lub rogami

Ćwiczenia z piłką mogą być doskonałą formą aktywności fizycznej dla dzieci w każdym wieku. Piłki rehabilitacyjne pomagają nie tylko w korekcji wad postawy, ale również są rewelacyjnym urozmaiceniem aktywności fizycznej na lekcjach wychowania fizycznego jak i również w domu. Piłki pozwalają na doskonałą zabawę, a przy tym aktywność fizyczną. 
Piłki polecane dla dzieci to, te które posiadają uchwyty i rogi tzw. piłki z rogami idealne do skakania dla mniejszych i większych dzieci, również osób dorosłych. Dodatkowo piłki przez możliwość wykorzystania ich w zabawie, nie nudzą dzieci jak  np. zwykłe ćwiczenia fizyczne. Piłki również można stosować do siedzenia np. przy biurku, ponieważ ich konstrukcja wymusza zachowanie prawidłowego ułożenia kręgosłupa, zapobiegając powstawaniu wad postawy, zwałaszcza u dzieci w fazie rozwoju. 

Piłka z rogami, doskonała forma rozrywki dla dzieci


Piłki polecane dla kobiet w ciąży

Piłki do rehabilitacji są także bardzo dobre w ćwiczeniach dla kobiet ciężarnych, stają się coraz bardziej popularnymi przyrządami w szkołach rodzenia. Pozwalają na zredukowanie napięcia w dolnej części kręgosłupa. Ponadto piłki dla ciężarnych pomagają wzmocnić mięśnie nóg, pleców oraz miednicy, pozwalając odciążyć stawy przynosząc ulgę.
Wraz z rozwojem płodu, wzrasta „brzuszek” przyszłych mama, który bardzo często uniemożliwia zachowanie odpowiedniej pozycji ciała. Przez co, kobieta w ciąży narażona jest na obciążenie stawów, bóle kręgosłupa często również rwę kulszową. W takich dolegliwościach może pomóc, piłka rehabilitacyjna na, której można wygodnie usiąść pozwalając odciążyć i rozluźnić mięśnie, wymuszając zachowanie prawidłowej postawy kręgosłupa. Regularne ćwiczenia z piłką mogą również pomóc przejść mniej boleśnie poród.

Piłka rehabilitacyjna doskonała do ćwiczeń i siedzenia

Piłki rehabilitacyjne do zastosowania w domu?

Dzięki Internetowi i pojawieniu się takiej profesji jak „trener personalny”, każdy z nas może ćwiczyć z piłką w domu. Dziś istnieje wiele możliwości pozyskiwania wiedzy, jeżeli chodzi o zastosowanie piłek rehabilitacyjnych. 
Zestawy ćwiczeń można znaleźć na Internecie, udostępniane przez wykwalifikowanych trenerów, porady można również zaczerpnąć u fizjoterapeuty czy na zajęciach fitnessu. A jeżeli jesteśmy już przy fitnessie to piłki wykorzystywane są w zajęciach tzw. fitball. W tego typu fitnessie jako przyrządy stosuje się tylko i wyłącznie piłki, z którymi wykonuje się określone ćwiczenia, angażujące poszczególne partie mięśniowe.


Najczęściej piłkę dobiera się do wzrostu osoby ćwiczącej. Dzisiejszy rynek oferuje bardzo dużą różnorodnośc jeżeli chodzi o rozmiary. Piłkę rehabilitacyjną można również wykorzystywać do podobnych ćwiczeń z rodzaju swiss – ball, gym – ball są to odmiany popularnego fitball’u. 
Najpopularniejsze ćwiczenia z piłką w domu to ćwiczenia na brzuch, ramiona, nogi oraz plecy. Ćwiczenia z piłką można wykonywać prawie w każdej pozycji na siedząco, leżąco oraz stojąc. Istnieje bardzo wiele korzyści płynących z zastosowania piłek do ćwiczeń do, których należą z pewnością ogólne poprawienie kondycji, wzmocnienie mięśni, a także w wielu przypadkach redukcja wagi.


Czym kierować się przy wyborze piłki do ćwiczeń?

Tutaj warto jest wybrać dobry i sprawdzony produkt takimi są np. piłki rehabilitacyjne od ARmedical. Dlaczego warto je wybrać do ćwiczeń w domu i w klubach fitness? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, ponieważ piłki ARmedical są wytworzone z jakościowego tworzywa PVC, charakteryzującego się bardzo dużą wytrzymałością, która wytrzymuje obciążenie 300 kg. Co istotne to tworzywo PVC EcoFriendly jest przyjazne dla środowiska i skóry człowieka, bez substancji toksycznych. 

Istotne w przypadku stosowania piłki przez małe dzieci, których skóra ma bezpośrednią styczność z tworzywem piłki.

Piłki ARmedical są bardzo elastyczne i co ważne większość z nich posiada nowoczesny system ABS, który zapewnia równomierną utratę powietrza, dzięki temu nie ma ryzyka, że piłka w przypadku pęknięcia może się rozerwać. Taki system sprawia również, że piłka ma doskonałą przyczepność, zapobiega ślizganiu się. Warto zawsze wybierać piłki z sprawdzonego i bezpiecznego źródła, najlepiej kupować je w dobrych sklepach medycznych.

Piłka rehabilitacyjna o gładkiej strukturze wykonana z PVC EcoFriendly

Zastosowanie piłek rehabilitacyjnych można wykorzystać na różny sposób zarówno w ćwiczeniach rehabilitacyjnych jak i również w środowisku sportowym. Wato jednak pamiętać, aby wykonywanie ćwiczeń skonsultować ze specjalistą, szczególnie przez osoby po przebytych chorobach i operacjach. Bardzo ważne jest również bezpieczeństwo, dlatego zachęcamy, aby kupować piłki rehabilitacyjne dobrej jakości.