Jak dbać o chorego pacjenta w domu? Jaki asortyment higieniczny sprawdzi się najlepiej?


Kiedy przychodzi moment, że w domu pojawia się osoba chora, którą musimy się zaopiekować. Zawsze pojawia się myśl jak sobie z tym poradzę, jak w ogóle pielęgnować taką osobę i jakie środki potrzebne są do pielęgnacji osoby chorej w domu? Na co dzień nie mamy czasu zastanawiać się nad takimi rzeczami, dopiero kiedy dotknie nas taka sytuacja pojawia się problem, wtedy sięgamy do internetu czytamy różne informacje. Na szczęście coraz więcej informacji możemy znaleźć w sieci dotyczących sprawowania opieki nad osobą chorą w domu i co najważniejsze na rynku pojawia się coraz więcej specjalistycznych produktów dedykowanych dla osób niepełnosprawnych. Zazwyczaj osoba, która wymaga naszej opieki to osoba w podeszłym wieku nasi dziadkowie czy rodzice. Ale nie tylko mogą to być osoby młode, niemalże w każdym wieku, które uległy chorobie, wypadkowi, mają stałą lub tymczasową niepełnosprawność, w tym również dzieci. Przypadków tutaj możemy mnożyć po lżejsze do cięższych.

Myjki do mycia z mydłem

Jednak nasz wpis ma na celu poinformowanie Państwa o różnego rodzaju specjalistycznych produktach, które na co dzień mają nam ułatwić higienę nad osobą niepełnosprawną. Opieka nad osobą niepełnosprawną nie jest czynnością łatwą i co najważniejsza wymaga od nas dużej cierpliwości. Bardzo często najtrudniejszy jest początkowy etap, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej nie opiekowały się osobą z niepełnosprawnościami. Tutaj pojawia się dyskomfort jeżeli chodzi o załatwianie potrzeb fizjologicznych w obecności drugiej osoby, mycie się czy przebieranie. Są to z pozoru podstawowe czynności higieniczne, które każdy z nas wykonuje samodzielnie jednak początkowo budzą wiele obaw, niekiedy zażenowanie. Jak sobie z tym poradzić bo o to pyta najwięcej osób? Na początku jeżeli mamy do czynienia z osobą świadomą powinniśmy przeprowadzić rozmowę dotyczącą opieki. Tutaj nigdy nie należy pokazywać choremu, że jest dla nas obciążeniem, a wręcz przeciwnie starać się pokazać, że to nie jest koniec świata a z czasem stan zdrowia ulegnie polepszeniu. Oczywiście wszystko zależy od tego w jakim stanie jest pacjent czy jest to niepełnosprawność stała czy tymczasowa. Warto również motywować chorego do zajęć rehabilitacyjnych, w miarę upływu czasu do zwiększania samodzielności. Przede wszystkim bardzo ważna jest tutaj rozmowa dotycząca również higieny osobistej. Należy chorego oswoić z tematem czynności fizjologicznych jakie będzie musiał wykonywać z pomocą osób trzecich. Warto mówić, że jest to normalne podobnie jak w szpitalu pomagają nam w tym inne osoby, tak samo w domu nie należy się wstydzić tego tematu aby również osoba chora nie była w żaden sposób zakłopotana. 


Asortyment ułatwiający dbanie o higienę chorego

Aby pacjent mógł poczuć się bardziej komfortowo należy zapewnić mu odpowiednie warunki w domu w miarę możliwości dostosowane do jego potrzeb oraz specjalne produkty np. do wykonywania czynności fizjologicznych. Na pewno przydadzą się baseny, kaczki, toalety przenośne a dla pacjentów niechodzących najlepszym rozwiązaniem będą pieluchy dla osób dorosłych. Nowoczesne pieluchy posiadają specjalne systemy, które ograniczają nieprzyjemny zapach ale również pozwalają określić poziom wilgotności. Z kolei dla pacjentów, którzy mogą samodzielnie wstać z łóżka lub z pomocą opiekuna bardzo dobrym rozwiązaniem będą przenośne toalety. Taką toaletę możemy postawić w pokoju, ponieważ zazwyczaj ma wygląd krzesła, posiada zdejmowany pojemnik z pokrywką, dzięki temu usadzając chorego na takiej toalecie może on bez pośpiechu, w komfortowych warunkach załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Pojemnik z nieczystościami opróżniamy i myjemy podobnie jak basen. Po czym należy również umyć samo krzesło toaletowe. Niektóre modele toalety dodatkowo mogą służyć jako wygodne krzesło pod prysznic czy do wanny. Więc w takim przypadku zakupując jeden przedmiot mamy krzesło toaletowe, pod prysznic czy krzesło do zwykłego siedzenia. W celu większego zabezpieczenia podczas wykonywania czynności fizjologicznych możemy również stosować dodatkowo podkłady higieniczne ścieląc na łóżko czy pod toaletę.

Miska do mycia głowy 

Jeżeli chodzi o mycie pacjenta, który może się poruszać i jest w stanie dojść do łazienki to jak już wspomniano wyżej pomocne mogą być krzesła pod prysznic. Tutaj doskonale sprawdzają się również taborety pod prysznic i do wanny. Dodatkowe zabezpieczenie mogą tworzyć ławeczki na wannę, które ułatwiają wstawanie, podparcie, można na nich również umieścić asortyment do mycia, po który chory nie zawsze może sięgnąć samodzielnie. 

Zdarza się bardzo często, że chory nie może samodzielnie ani z pomocą osoby trzeciej iść do łazienki. W takim przypadku pozostaje mycie w łóżku. Jak tego dokonać aby było wygodnie i higieniczni? W tym celu warto się przygotować wybierając asortyment myjący, który można spłukiwać wodą jak i również istnieją nowoczesne produkty myjące bez użycia wody. Na początku aby przystąpić do mycia chorego w łóżku powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć materac, najlepiej stosując do tego celu jednorazowe ochraniacze foliowe na łóżko czy podkłady, w ten sposób unikniemy zalania materacu wodą i nieczystościami. Warto również zastosować do mycia specjalne rękawice, które ograniczą kontakt naszych dłoni z ciałem chorego. Jest to bardziej higieniczne dla nas i komfortowe dla pacjenta. Tutaj mamy wybór między myjkami podfoliowanymi, które pod spodem maja folię i zabezpieczają przed przemoczeniem dłoni dedykowane do produktów z użyciem wody. Również mamy myjki niepodfoliowane, do których stosuje się preparaty bez użycia wody. Myjki tego typu są bardzo wygodne zazwyczaj mają postać rękawicy, ich duża powierzchnia pozwala umyć całe ciało. Jeżeli stosujemy zwykłe mydła czy płyny do mycia wymaga się spłukania ich wodą. Natomiast kiedy używamy specjalistycznych produktów do mycia bez wody jak np. balsamy Seni Care czy pianki to należy je wmasować w ciało a pozostałości usunąć ręcznikiem najlepiej jednorazowym.

Krem do mycia ciała bez użycia wody

Do mycia i pielęgnacji warto wybierać specjalne preparaty z nawilżającą formułą, która dodatkowo zadba o skórę chorego. Bardzo duży problem pojawia się w przypadku mycia głowy chorego, który nie może się schyl. Tutaj z pomocą może przyjść specjalny asortyment jak miski z prysznicem. Są to zazwyczaj miski plastikowe lub dmuchane, które napełniamy wodą chory może wygodnie położyć głowę w takiej misce a my możemy ją dokładnie umyć po czym spłukać prysznicem. Miski zazwyczaj mają specjalny zawór, który pomaga w ich opróżnianiu. Tutaj również pomóc nam w dbaniu o skórę głowy mogą specjalistyczne czepki z szamponem bez użycia wody oraz szampony nawilżające bez spłukiwania. Zazwyczaj po wmasowaniu szamponu w głowę należy ją wytrzeć ręcznikiem i osuszyć a włosy zyskują doskonałą świeżość.

Po odpowiednich czynnościach higienicznych warto również zadbać o skórę odpowiednio ją nawilżając w tym celu należy stosować olejki, balsamy z formułą odżywiającą skórę. Niekiedy chory wymaga karmienia dlatego tutaj również warto zabezpieczyć pościel przed zabrudzeniem w tym celu można stosować specjalne śliniaki z kieszonką, chroniącą przed zabrudzeniem a po czynnościach karmiących służą jako serwetka do wycierania ust.

Tapicerowana toaleta przenośna pod prysznic

W przypadku osoby chorej leżącej nie należy również zapominać o prawidłowej higienie jamy ustnej aby przeciwdziałać stanom zapalnym. W tym celu doskonale sprawdzi się asortyment higieniczny do jamy ustnej dedykowany dla osób chorych. Są to zazwyczaj specjalne szczoteczki z możliwością odsysania wydzielin, dodatkowo szczoteczki posiadają możliwość czyszczenia języka. Warto wybierać także zestawy z płynami odkażającymi jamę ustną. Pamiętajmy, że zaniedbany stan uzębienia może powodować rozwój nie tylko próchnicy ale również innych chorób w tym chorób krążenia. 

Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy wpis pomoże Państwu oswoić się z tematem opieki nad osobą chorą a proponowane przez nas produkty ułatwią codzienną higienę. Warto w tym czasie być dla chorego wsparciem w każdej sytuacji ale nie zapominać w tym momencie o sobie i dzielić się opieką z innymi domownikami.

Bidet do podmywania chorego