Hemoroidy czym są? Poduszki pomocne na hemoroidy.


Hemoroidy to jedna z przypadłości na, którą może zachorować każdy z nas. Dla wielu jednak jest to bardzo wstydliwy temat, dlatego zwlekają z wizytą u lekarza. My chcemy Państwa uświadomić powtarzając to w naszych wpisach, że nie ma chorób wstydliwych nawet dotyczących intymnych części ciała. Każdą chorobę należy traktować tak samo i nie zwlekać z wizytą u lekarza specjalisty.

Hemoroidy czym są?

A więc czym są hemoroidy i co może nam pomóc kiedy dowiemy się, że takowe mamy? Hemoroidy to inaczej również żylaki odbytu, które niestety dotyczą coraz większej rzeszy ludzi i to nie tylko w podeszłym wieku również młodzi borykają się z tym problemem. Hemoroidy są naczyniami żylnymi, które ma każdy człowiek, problem zaczyna się jednak dopiero wtedy kiedy dochodzi do ich powiększenia, wtedy następują objawy w postaci swędzenia, pieczenia, krwawienia, towarzyszy im również uczucie niepełnego wypróżniania i ogólny dyskomfort. Choroba hemoroidalna, ponieważ tak również bywają określane problemy z hemoroidami czy żylaki odbytu najczęściej utrudnia nam prawidłowe funkcjonowanie, pojawiające się w czasie wypróżniania czy nawet zwykłego siedzenia na krześle. Pomocne mogą okazać się specjalistyczne poduszki lecznicze.

Okrągła poduszka na hemoroidy, doskonała również dla kobiet po porodzie

Przyczyny powstawania hemoroidów

Przyczyn, które mogą wywołać hemoroidy jest bardzo wiele i ciężko jest określić jednoznaczną, która mogłaby powodować ich występowanie. Pomijając uwarunkowania genetyczne czy choroby związane z nieprawidłowym rozwojem odbytu. Najczęściej lekarze wymieniają kilka przyczyn, które mogą powodować hemoroidy zalicza się do tego nieodpowiedni styl życia na który ma wpływ zła dieta i brak ruchu, bardzo często również ciąża. Hemoroidy najczęściej zaobserwowano u osób, które mają bardzo mało błonnika w diecie, który ma wpływ na lepsze wypróżnianie się. Jego brak powoduje zaburzenia wypróżniania, zaparcia co może mieć wpływ na tworzenie się żylaków odbytu. Często również zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej powodowane ciążą sprzyja powstawaniu bolesnych guzków.

Osoby szczególnie narażone na występowanie hemoroidów

Hemoroidy mogą się pojawić u każdego i w każdym wieku, osoby starsze znacznie częściej cierpią na żylaki odbytu co związane jest z mniejszym napięciem nerwowym w okolicach odbytu, które postępuje wraz z wiekiem. Jednak zauważono częstsze występowanie ich u osób, które prowadzą siedzący tryb życia, głównie osoby pracujące po kilkanaście godzin dziennie przed komputerem, zawodowi kierowcy, osoby uprawiające niektóre dyscypliny sportowe wiążące się z siedzeniem jak np. kolarstwo, jazda konna, itp. Kobiety w ciąży bardzo często cierpią na bolesne guzki oraz kobiety, które już urodziły zazwyczaj kilkoro dzieci. Zwiększać ryzyko pojawienia się hemoroidów może również seks analny, nadużywanie alkoholu a także otyłość. Mogą występować u osób, które cierpią na przewlekłe zaparcia czy biegunki. Niekiedy są wynikiem po przebytych operacjach w okolicach odbytu czy kroczu.

Poduszka z żelem przeciw hemoroidom

Objawy jakie towarzyszą hemoroidom

W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów świadczących o możliwości występowania guzów odbytu powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarze. Jednym z częściej pojawiających się objawów świadczącym o możliwości pojawienia się hemoroidów może być swędzenie, pieczenie odbytu. Jeżeli jest to swędzenie chwilowe i zaraz ustępuje może nie być związane z hemoroidami a jeżeli staje się uciążliwe i budzi u nas duży dyskomfort, dodatkowo pojawia się wydzielina może to świadczyć o rozwoju żylaków. Innym objawem jest także uczucie niepełnego wypróżniania się oraz niewielkie krwawienie z okolic odbytu widoczne na papierze toaletowym. Kiedy hemoroidy nie są leczone może dojść do zaawansowania choroby w postaci wypadania guzka a w przypadku dalszego postępu żylaki mogą pojawić się na zewnątrz co wymaga interwencji operacyjnej. Dlatego nie powinniśmy lekceważyć pierwszych objawów związanych hemoroidami, ponieważ im szybciej zostaną wykryte tym mamy większą szansę na mniej bolesne leczeni bez ingerencji chirurgicznej.

Poduszka z dziurą na hemoroidy

Leczenie hemoroidów, przydatne poduszki 

Leczenie jak w większości chorób zależy od stanu pacjenta. W początkowej fazie pojawienia się hemoroidów może być zalecona specjalna dieta, nawadnianie organizmu, połączona z farmakoterapią w postaci tabletek, maści, czopków. W fazie zaawansowanej niestety wymagana jest operacja, która wiąże się z bolesną rekonwalescencją. Bardzo dobrym i pomocny rozwiązaniem oprócz wymienionych powyżej środków jest zapewnienie sobie wygodnego i komfortowego siedzenia poprzez zastosowanie odpowiednich poduszek zazwyczaj są to poduszki z dziurką, które pozwalają na wentylację okolic intymnych i odciążenie. Doskonale sprawdzają się także poduszki żelowe wykonane z odpowiednich materiałów z żelową warstwą, które również pomagają ulżyć osobie z hemoroidami. Warto tego rodzaju poduszki również stosować profilaktycznie aby zapobiegać rozwojowi bolesnych żylaków odbytu. Zwłaszcza dla osób, które długi czas spędzają za biurkiem w pozycji siedzącej, dla osób poruszających się na wózkach inwalidzki. Dla kobiet w ciąży okrągłe poduszki nie tylko pozwalają zapobiegać powstawaniu żylaków odbytu ale również zapewniają doskonałe odciążenie miednicy, także zmniejszają bolesność po nacięciach, czy pęknięciach powodowanych naturalnym porodem. Poduszki na hemoroidy mogą być dmuchane, wykonane ze specjalnej pianki czy żelu. Na rynku jest bardzo duża ilość tego rodzaju poduszek, które oprócz działania prewencyjnego zapewniają wygodne siedzenie.