Jaki przyrząd do usuwania kleszczy wybrać? Jak bezpiecznie usuwać kleszcze?


Kleszcze to pajęczaki, które potrafią uprzykrzyć nam życie. I traktowane byłby przez większość normalnie gdyby nie przenosiły chorób. Niestety choroby przenoszone przez kleszcze mogą być niebezpieczne a w niektórych przypadkach nawet śmiertelne. Dlatego musimy uważać na każde ukąszenie przez kleszcza i obserwować występujące po nim reakcje a kleszcza najlepiej dokładnie usunąć przy pomocy specjalistycznego asortymentu na kleszcze. Kleszcze można spotkać tak na prawdę wszędzie, kiedyś kojarzono je wyłącznie z wyprawami leśnymi, pobytem na wsi. Jednak kleszcza możemy spotkać nawet w mieście, ponieważ bytują na drzewach, w krzewach, wysokich trawach. Ze względu na zmiany klimatyczne, gdzie nasz klimat się ociepla kleszcze pojawiają się coraz częściej już nawet na przełomie lutego i możemy je spotkać do późnej jesieni niekiedy również w zimie. Człowiek nie jest głównym celem kleszcza, najczęściej ich prawdziwym środowiskiem są zwierzęta jak polne myszy, króliki, bydło czy tez nasze pupile domowe, które coraz częściej łapią kleszcze. Jednak coraz częściej kleszcze atakują ludzi, odpowiednia jest dla nich nasza ciepłota ciała i duża ilość krwi. Uważa się często, że szczególnym wabikiem dla kleszczy jest ludzki pot i wysoka temperatura ciała, dlatego niektórych gryzą częściej a innych mniej. Im bardziej pachniemy potem tym częściej możemy być narażeni na ukąszenie przez kleszcza. 

Strzykawka na kleszcze

Jak się chronić przed kleszczami?

Nie ma jednej skutecznej metody która uchroniłaby nas przed kleszczami. Niekiedy możemy być bardzo spostrzegawczy i obserwować siebie po każdym spacerze. A jednak okaże się, że i tak mamy kleszcze. Większego kleszcza na pewno zlokalizujemy na naszym ciele jednak malutkiego pajęczaka bardzo ciężko jest dostrzec, szczególnie jak będzie znajdował się w okolicy pachwin, uszu, kolan, pleców to najczęstsze miejsca na ciele człowieka, gdzie bytują kleszcze. Pamiętajmy, że ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, ponieważ przy wkłuciu jednocześnie wstrzykuje nam substancję znieczulającą. Dlatego nie czujemy żadnego ukłucia czy swędzenia. Jednak nie możemy panikować i unikać wycieczek, spacerów z obawy przed kleszczami. Ponieważ nie każdy z nas „złapie” kleszcza i nie będzie miał boleriozy. Choroby przenoszą jedynie zakażone osobniki.

Jak zatem chronić się przed kleszczami? W czasie kiedy kleszczy jest najwięcej zazwyczaj jest to okres wiosny i lata najlepiej unikać wyjścia na spacery o rannych i późnych popołudniowo porach. To właśnie wtedy aktywność kleszczy jest największa. Najlepiej unikać traw i krzaków w parku nosić nakrycie na głowy jak np. kapelusz czy czapeczki z daszkiem, szczególnie istotne dla dzieci. Uważać należy również w domu, ponieważ coraz częściej kleszcze wchodzą przez okna, szpary. Na spacerach zaleca się noszenie jasnych ubrań, na których widać potencjalnego kleszcza, najlepiej nosić długie spodnie, bluzki z długim rękawem zwłaszcza jeżeli wybieramy się na spacer na polanę, do parku czy lasu. Szczególnie uważać na kleszcze powinni działkowicze, rybacy. W celu ochrony przed kleszczami można używać specjalnych środków chemicznych, tutaj jednak bądźmy ostrożni i czytajmy skład aby preparat był dla nas bezpieczny i nie wywoływał alergii skórnych. Jednak pamiętajmy aby zawsze po powrocie do domu dokładnie obejrzeć swoje ciało, a zwłaszcza dziecka czy osoby starszej.

Środek do odkażania

Jak usunąć kleszcza?

Jeżeli okaże się, że jednak mamy kleszcza należy się go natychmiast pozbyć. Pytanie jak to zrobić? Bardzo wiele osób boi się samodzielnie usuwać kleszczy sobie i innym. Jednak mając podstawową wiedzę i odpowiedni asortyment z powodzeniem możemy sami usunąć pajęczaka bez konieczności wizyty na pogotowiu. Warto pamiętać aby usunąć kleszcza jak najszybciej zaraz po jego wykryciu najlepiej do 24 godzin wtedy minimalizujemy ryzyko zakażenia się chorobą. Czym usuwać kleszcza samodzielnie? Większość osób do tego celu zastosowałoby popularną pęsetę, jednak jest to jedna z najgorszych opcji, ponieważ zazwyczaj nieodpowiednie uchwycenie kleszcza pozostawia w naszym ciele części pajęczaka i niestety wtedy musimy wybrać się do specjalisty aby usuną resztki pasożyta. Dlatego każdy z nas bez względu czy mieszka na wsi w mieście powinien wyposażyć się w specjalistyczny asortyment przystosowany do usuwania kleszczy jakim są popularne kleszczołapki. Można je również spotkać pod nazwą tick – twister, są to niewielkie szczypczyki posiadające specjalną konstrukcje, która pozwala nam dokładnie uchwycić kleszcza i usunąć go w całości. Bardzo ważna przy usuwaniu kleszcza jest dokładność, posługując się kleszczołapkami należy starć się usunąć pasożyta w całości, kiedy się nam nie uda to niestety musimy jak najszybciej wybrać się do najbliższej stacji ratunkowej. Kiedy usuniemy kleszcza samodzielnie również należy zasięgnąć porady specjalisty i obserwować swoje ciało przez kilka tygodni a w przypadku pojawienia się zmian skórnych np. rumieni udać się niezwłocznie do lekarza. Do usuwania kleszczy również możemy używać specjalnych strzykawek, które powodują zasysanie pajęczaka, dzięki temu również szybciej usuniemy go w całości. Na rynku istnieje także inny asortyment przystosowany do usuwania kleszczy jak karty, długopisy, pętelki. Jednak najlepiej sprawdzają się kleszczołapki i strzykawki, ponieważ dzięki nim w większości przypadków kleszcza usuniemy do końca. Pętelki wymagają bardzo dużej precyzji a niestety nie każdy ją ma. W przypadku karty mamy większe ryzyko rozgniecenia kleszcza. Kleszcza powinniśmy usuwać zdecydowanymi ruchami tak aby nie pozostawić ich części w ciele. Najlepiej po wyciągnięciu kleszcza umieścić go na białej kartce i zobaczyć czy ma wszystkie kończyny, podobnie zaobserwować miejsce o wyjęciu kleszcza. Przed przystąpieniem do usuwania kleszczy należy zdezynfekować zmienione miejsce. 

Kleszczołapki do usuwania kleszczy

Choroby jakie przenoszą kleszcze?

Gatunków kleszy jest bardzo dużo, nie każdy kleszcz jest również nosicielem niebezpiecznych chorób. Szacuje się, że zarażonych może być około 10 do 40 procent populacji kleszcza i zależy to od regionu jego występowania. Jednak zawsze warto mieć na uwadze, że kleszcz, który nas ukąsił może znaleźć się wśród tych zakażonych. Najczęstszymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, a rzadziej anaplazmoza, babeszjoza lub bartonelloza.

Borelioza to choroba, o której pewnie słyszało większość z nam niestety należy do najczęściej spotykanych chorób u ludzi w wyniku której doszło do zakażenia przez kleszcza. Jednym z objawów boreliozy jest rumień wędrujący, który pojawia się 7 dni po gryzieniu niekiedy zdarza się, że występuje dopiero po 2, 3 tygodniach, dlatego po ukąszeniu kleszcza należy obserwować swoje ciało a w przypadku pojawienia się rumienia natychmiast udać się do lekarza. Jednak czasami dochodzi do zakażenia bez wyraźnie widocznego rumienia objawem mogą być gorączka, bóle mięśni, stawów, które często podobne są do objawów grypy. Dlatego jeżeli mamy takie objawy a wcześniej ukąsił nas kleszcz to należy się niezwłocznie udać do lekarza. Niestety nieleczona bolerioza może być niebezpieczna w skutkach może dojść do zakażenia układu nerwowego, najczęściej w tym przypadku występuje porażenie nerwów czaszkowych.

Niekiedy w wyniku ukąszenia kleszczy możemy mieć kleszczowe zapalenie mózgu a jego objawy podobne są do objawów grypy. Początkowo możemy mieć gorączkę, bóle mięśni, bóle głowy. Objawy mogą przejść samoistnie a w niektórych przypadkach rozwinąć się do neurologicznych, i może dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, niekiedy mózgu a czasami dochodzi do niedowładu kończyn lub tez zaburzeniami świadomości. Rzadziej zdarzają się zaburzenia w oddychaniu w niektórych przypadkach może okazać się śmiertelne. Dlatego nie możemy lekceważyć żadnych objawów po ukąszeniu kleszcza i natychmiast skonsultować się ze specjalistą im szybciej dojdzie do rozpoznania choroby tym lepszy efekt leczenia.

Podsumowują cały temat pamiętajmy o ochronie przed kleszczami, ważne jest aby usunąć go w całości w jak najszybszym czasie, w razie wystąpienia mian na skórze lu złego samopoczucia udać się niezwłocznie do lekarza. Aby dokładnie usunąć pajęczaka wybierajmy tylko i wyłącznie sprawdzony przyrząd do usuwania kleszczy i pamiętajmy aby przed wyciąganiem i po nim odpowiednio zdezynfekować skórę i umyć sprzęt którego używaliśmy do usuwania kleszcza.