Gruszki z kanką i gumowe gruszki z miękkim końcem, do czego służą?


Bardzo wiele osób zastanawia się nad różnicą, jaka dzieli gruszki z kanką i gruszki z miękkim końcem. Dla niektórych osób gruszka kankowa to ta sama, co gruszka z miękkim końcem. Wspomniane produkty pomimo podobnego wyglądu różnią się zastosowaniem. Gruszka z kanką jak sama nazwa wskazuje posiada plastikowe sztywne zakończenie, a gruszka z miękkim końcem – miękką elastyczną końcówkę.

Wyróżniamy gruszki gumowe:

– gumowe gruszki z kanką – do lewatywy, irygacji
– gruszki z miękkim końcem – do odsysania wydzielin z nosa, kanału usznego

Gruszka z kanką

Kanką nazywamy plastikową rurkę dołączoną do gruszki. Najczęściej są to rurki plastikowe ale zdarzają się również gumowe czy metalowe. Kanki są ściągane tak aby ułatwić nam czyszczenie i mycie gruszki. Ten model gruszki z kanką pozwala nam na wykonywanie irygacji np. pochwy, robienia lewatywy u dzieci czy osób dorosłych. Bardzo często wykorzystywana przed różnego rodzaju zabiegami chirurgicznymi w okolicach jamy brzusznej, często również przed porodami naturalnymi. Niektórzy stosują gruszki z kanką w lewatywach zdrowotnych zwłaszcza przy uporczywych zaparciach. Lewatywy można wykonywać samodzielnie jak i również przy pomocy drugiej osoby. U dzieci lewatywy powinniśmy wykonywać po konsultacji z lekarzem specjalistą. Podobnie u niektórych osób dorosłych przed tego typu zabiegami należy zasięgnąć porady specjalisty, ponieważ niekiedy istnieją przeciwwskazania do wykonywania lewatyw. Najczęściej takim przeciwwskazaniem jest choroba wrzodowa, zapalenie jelita grubego, niewydolność układu krążenia czy niewydolność nerkowa. Różnego rodzaju bóle brzucha niewiadomego pochodzenia, niedrożność jelita czy wymioty mogą również wykluczyć stosowanie lewatywy. Popularnym rozwiązaniem są również worki do lewatywy.

Jak stosować gruszkę z kanką?

Zastosowanie gruszek z kanką jest bardzo proste w użyciu. Kankę wprowadza się do pochwy lub odbytu aby wykonać irygację czy lewatywę. Przed zastosowanie kanki w przypadku aplikacji do odbytu warto zastosować lubrykant na rurkę, który ułatwi jej wprowadzenie i nie spowoduje podrażnień. Na początku napełniamy kankę i tutaj mamy wybór rożnego rodzaju preparatów leczniczych, ziołowych jak i również zwykłą wodę. Płyn jaki mamy stosować powinien nam zalecić lekarz specjalista również określić jego ilość. Przy aplikacji kanki doodbytniczej należy rozluźnić pośladki po czym powoli wprowadzać kankę w otwór i delikatnie naciskając gumową część gruszki wprowadzać płyn do jelita. Po czym ścisnąć pośladki i wyciągnąć kankę, przez chwilę należy poleżeć z tak ściśniętymi pośladkami aby umożliwić rozpuszczenie się zalegających treści pokarmowych. Przed użyciem tego rodzaju gruszki zawsze należy ją dokładnie umyć i zdezynfekować. Również po zabiegu należy gruszkę oczyścić i dokładnie zdezynfekować. Gruszka powinna być przeznaczona tylko i wyłącznie do indywidualnego zastosowania.

Gruszka z kanką rozmiar 5 dla dzieci

Gruszka z miękkim końcem

Gruszki z miękkim końcem posiadają miękkie zakończenie i zazwyczaj tworzą jedną całość. Ten rodzaj gruszki posiada miękkie zakończenie, które można wkładać ostrożnie do nosa czy ucha. Stosowanie gruszki do nosa pozwala na odessanie nam wydzielin utrudniających oddychanie. Tym samym pozwala na swobodne oddychanie i zapobiega powstawaniu infekcji dróg oddechowych. Gruszka z miękkim końcem może być również stosowana do uszu, wprowadza się ją do kanału usznego aby usunąć nadmiar woskowiny w celu oczyszczenia i zapobiegania rozwojowi stanów zapalnych. Systematyczne stosowanie gruszek u dzieci polegające na odsysaniu wydzielin z nosa zapewnia im lepszy sen. Gruszki z miękkim końcem można spotkać w różnych rozmiarach ponumerowane są zazwyczaj w rozmiarach 2, 7, 9, 11. Każdy rozmiar został przeznaczony dla dzieci w konkretnym wieku. Na przykład gruszka o numerze 2 dedykowana jest dla dzieci od 0. do 6. miesiąca życia. Gruszka w rozmiarze 7 jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 6. do 12. miesiąca życia. Gruszka 9 i 11 to gruszki zalecane dla osób dorosłych.

Gruszka z miękkim końcem dla niemowląt nr 2

Jak stosować gruszki z miękkim końcem?

Zastosowanie gruszek z miękką końcówką jest bardzo proste i nie wymagające specjalistycznej wiedzy. Należy jednak dokładnie zapoznać się z ulotką producenta i skonsultować z lekarzem specjalistą w celu wyeliminowania przeciwwskazań do stosowania gruszek. Przed każdym zabiegiem powinniśmy dokładnie umyć gruszkę w ciepłej wodzie z dodatkiem bezpiecznego mydła lub innego detergentu a następnie wygotować ją w wodzie przez czas około 10 minut. Również po każdym zabiegu pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej higieny czyli umyciu i zdezynfekowaniu gruszki. Zaleca się aby jedna gruszka była przypisana tylko i wyłącznie do użytku dla jednej osoby. Z jednej gruszki nie może korzystać kilka osób, ponieważ zwiększa to ryzyko przenoszenia materiału zakaźnego. Sam sposób stosowania jest bardzo prosty wystarczy miękką końcówkę gruszki delikatnie wsunąć w otwory uszu czy nosa i poprzez delikatne naciskanie gruszki odessać zalegające wydzieliny.

Jakie gruszki z kanką i z miękkim końcem wybierać?

Gruszki powinniśmy wybierać według zastosowania jeżeli chcemy oczyścić nos, uszy powinniśmy zakupić gruszki z miękkim końcem. W celu wykonania lewatywy czy irygacji powinniśmy wybrać gruszki z kanką. Natomiast bez względu na to czy wybieramy gruszkę z kanką czy z miękkim końcem musi to być gruszka wykonana z bezpiecznego tworzywa, która jest wyrobem medycznym. Więc nie kupujmy tanich gruszek o niewiadomym pochodzeniu, ponieważ bardzo często użyte do ich produkcji materiały mogą powodować uczulenie. Ważne jest również wybranie odpowiedniego rozmiaru w przypadku dzieci i osób dorosłych. Jak już wspomnieliśmy wyżej gruszki z miękkim końcem w rozmiarze 2 i 7 przeznaczone zostały dla dzieci a gruszki 9 i 11 dla osób dorosłych. W gruszkach z kanką jest podobnie rozmiary 5, 7 dla dzieci i rozmiary 9, 11 dla osób dorosłych. Kupujmy tego rodzaju asortyment tylko i wyłącznie w sprawdzonych sklepach medycznych lub aptekach. 

Gruszka doodbytnicza dla dorosłych nr 9

Nasz wpis ma charakter informacyjny mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy Państwu po części przeznaczenie gruszek ze względu na rodzaj zastosowania i już nikt przez przypadek nie pomyli zakupu gruszki z kanką z gruszką z miękkim końcem.