Szyny do unieruchamiania złamań – rodzaje i zastosowanie.


Jakie szyny do unieruchamiania złamań wyróżniamy? Tutaj mamy bardzo duży wybór w zależności od złamanej części ciała czy stopnia jego zaawansowania. Szyny unieruchamiające najczęściej kojarzymy z ratownictwem medycznym. Zazwyczaj tam stosuje się szyny przy różnego rodzaju złamaniach, zwichnięciach. Popularnym rodzajem szyn ratowniczych są szyny Kramera.

Szyny Kramera

Szyny Kramera
 w powleczeniu lub bez to rodzaj specjalistycznych szyn przeznaczonych do szybkiego doraźnego unieruchamiania po złamaniu, zwichnięciu aby uniknąć dalszych powikłań. Najczęściej ten rodzaj szyn stosuje się w ratownictwie medycznym na oddziałach ortopedycznych przy nagłych złamaniach. Bardzo dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach, kiedy trzeba szybko przetransportować chorego ze złamaniem do szpitala i uniknąć dalszych powikłań. Szyny tego typu są lekkie do przenoszenia, mają też zróżnicowane rozmiary pod względem szerokości i długości. A ich konstrukcja pozwala na modyfikację w postaci wygięcia w odpowiedni sposób tak aby jak najlepiej zabezpieczyć kończynę. Ten rodzaj szyn można przywiązywać do kończyny za pomocą różnych materiałów np. bandaży oraz innych, które mamy pod ręką. Możemy wyróżnić szyny Kramera przedramienno-ramienne, przedramienno-dłoniowe, stopowo-udowe i stopowo-podudziowe. Oprócz zastosowania tego rodzaju szyn Kramera w ratownictwie medycznym także powinny mieć je na stanie ośrodki sportowe, szkoły, ośrodki wspinaczkowe, koniecznie muszą znaleźć się w miejscach gdzie pracownicy pracują na wysokościach tak aby w razie jakiegoś upadku móc w szybki sposób zabezpieczyć złamaną części ciał. Szyny powinny być zakładane przez ratowników medycznych, lekarzy i inne wykwalifikowane osoby, które wiedzą jak w bezpieczny sposób użyć tego rodzaju asortymentu medycznego.

Szyny Kramera do unieruchamiania różnych złamań

Szyny splint

Szyny splint to popularny zestaw szyn mieszczących się w niewielkim opakowaniu. Jest to wygodna forma szyn do przenoszenia z tego względu, że zajmują niewiele miejsca. I tutaj powinny znaleźć się w każdej medycznej torbie ale również korzystają z nich jednostki ratunkowe pracujące w wyjątkowo trudnych warunkach górskich, wodnych. Na wyposażeniu także powinny je mieć osoby uprawiające wspinaczkę górską, oraz osoby uprawiające inne ekstremalne sporty na wysokościach. Nie pomijając także ośrodków sportowych czy szkół. Zestaw szyn splint to rodzaj szyn zwijanych w opakowaniu (komplecie). Zazwyczaj szyny tego typu powstają z aluminium, które zapewnia solidne podparcie złamanej lub zwichniętej kończyny. Aluminium nie jest widoczne pokryte zostało odpowiednio miękką pianką aby zapewnić poszkodowanemu większy komfort i uchronić przed dalszymi uszkodzeniami ciała. Ten rodzaj szyn można stosować doraźnie przy różnych złamaniach kończyn dolnych górnych, również mogą posłużyć jako kołnierze ortopedyczne czy szyny na palce. Co istotne to szyny splint można stosować przy badaniach RTG. W zestawie zazwyczaj mamy 4 rodzaje szyn w różnym rozmiarze od największego do najmniejszego. Szyny umieszczone są w wygodnym pokrowcu, który można zmieścić nawet w małym plecaku.

Szyny Splint zwijane 

Szyny na palce

Szyny na place to szyny, które przeznaczone zostały do unieruchomienia złamań czy zwichnięć palców zarówno u rąk jak i stóp. Palec równie często jak noga czy ręka mogą ulec urazowi najczęściej wybiciu, zwichnięciu czy złamaniu. Palce podobnie jak kończyny górne i dolne należy jak najszybciej zabezpieczyć tak aby nie uległy dalszemu urazowi. W tym celu stosuje się specjalistyczne szyny o różnym rozmiarze. Ten rodzaj szyn zazwyczaj jest aluminiowy z piankowym wykończeniem. Zakłada się je na palec i wygina zabezpieczając bandażem czy innym elementem wiążącym. Oprócz tego rodzaju szyn aluminiowych na palce można stosować specjalistyczne szyny dostępne w różnych rozmiarach przeznaczonych na poszczególne palce. Już mające dostosowany do palców kształt w taką szynę wystarczy jedynie włożyć palec i odpowiednio ją docisnąć oraz przywiązać np. jak szyny na palec AR-064.

Szyny na palce do formowania 

Podczas unieruchamiania kończyn górnych i dolnych stosuje się również inne rodzaje szyn jednak te, które wymieniliśmy są jednymi z najczęściej stosowanych w jednostkach medycznych. 

Stabilizator- dopasowana szyna na palec