Apteczki pierwszej pomocy, Jaką wybrać na wycieczkę?


Wiosna i lato to pory roku sprzyjające większej aktywności fizycznej. Większość z nas w tym dzieci chętniej w tym czasie wybiera się na różne wycieczki, rowerowe, biwakowe, czy górskie wyprawy. Zazwyczaj wybierając się na tego typu wycieczki dbamy o to aby mieć odpowiedni ubiór, podstawowy sprzęt. Ale czy mamy na wyposażeniu apteczkę medyczną? Tutaj niestety wiele osób zapomina o tym aby na stanie znalazła się apteczka pierwszej pomocy. A jest to bardzo istotne, ponieważ bardzo często na wycieczkach tego typu zdarzają się wypadki czy niewielkie skaleczenia, które trzeba opatrzyć i odpowiednio zabezpieczyć. Niekiedy mogą to być poważniejsze upadki na wskutek, których dochodzi do zwichnięcia i złamania, zanim więc wezwiemy pogotowie najlepiej byłoby unieruchomić część ciała, która uległa złamaniu, do tego posłużyć mogą szyny czy nawet zwykłe chusty trójkątne, bądź też bandaże. Podobnie jest z krwotokami, które trzeba zatamować. Ważne jest aby znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy wybierając się na wycieczki zwłaszcza, kiedy towarzyszą nam dzieci.

Apteczka medyczna plecak idealna na wycieczki szkolne

Jakie apteczki medyczne wybrać?

Apteczek możemy wyróżnić bardzo wiele rodzajów, które dedykowane są na wycieczki, piesze, rowerowe, apteczki do zakładów pracy, środków transportu typu apteczki samochodowe, autobusowe, na motor. Również apteczki do zastosowania w domu czy szkole itp. Są to najczęściej wybierane apteczki medyczne przez naszych klientów. Ten rodzaj apteczek zazwyczaj zawiera podstawowy asortyment opatrunkowy, typu plastry, przylepce, bandaże, kompresy, w tym sterylne, nożyczki, rękawiczki, niekiedy ustniki do sztucznego oddychania czy koce termiczne, te dwa ostatnie zazwyczaj są umieszczane w apteczkach przeznaczonych do środków transportu typu samochody, autobusy. 

Apteczka turystyczna na wycieczki, wyprawy górskie

Apteczka na piesze wycieczki, wyprawy górskie

Apteczka, którą wybieramy na piesze wycieczki powinna być lekka aby nie obciążała naszej torby czy plecaka ale również musi zawierać niezbędny asortyment. Wycieczki piesze w różne tereny, zwłaszcza te trudniejsze górskie mogą zakończyć się upadkiem, skaleczeniem czy nawet skręceniem lub złamaniem. Są to najczęstsze sytuacje, które zdarzają się podczas pieszych wycieczek, szczególnie u dzieci. W przypadku skaleczenia należy rany zdezynfekować i opatrzyć, wystarczy wtedy przykleić plaster i można ruszać dalej. Natomiast jeżeli doszło do złamania tutaj sytuacja wygląda znacznie gorzej. Wszystko zależ od rodzaju złamania i jaka część ciała jemu uległa, kiedy widzimy, że poszkodowany ma rozległe złamanie, nie może się ruszać, odczuwa silny ból, któraś z kończyn ułożona jest nienaturalnie, nie należy wtedy takiej osoby ruszać powinno się niezwłocznie zawiadomić pogotowie ratunkowe. Ale bardzo istotna w takim przypadku jest ochrona poszkodowanego aby nie doszło do wyziębienia organizmu powinno się nakryć chorego specjalną folią tzw. NRC. W warunkach kiedy jest upał powinniśmy chronić poszkodowanego aby nie doszło do przegrzania w tym celu również stosuje się koce termiczne NRC, tylko inną stroną. Folia NRC spełnia funkcję ogrzewającą lub też ochładzającą w zależności którą stronę użyjemy. Jest to niewielka folia złożona w malutki prostokącik, którą można zmieścić nawet w kieszeni, zawsze warto mieć ją pod ręką a najlepiej aby znalazła się na wyposażeniu naszej apteczki.

W niektórych mniej skomplikowanych urazach i złamaniach możemy pomóc sami odpowiednio zabezpieczając kończynę poprzez usztywnienie. W tym cel przydatne mogą być bandaże, temblaki, specjalne szyny, a jeżeli takich nie mamy to nawet zwykle elementy drewniane. Tutaj również należy upewnić jaka część ciała uległa złamaniu i czy poszkodowany może się ruszać, jak odczuwa ból. W takich przypadkach nie możemy starać się również przywracać kończyn do naturalnej pozycji z przed wypadku aby nie uszkodzić odłamów kostnych a przy tym nerwów i naczyń. Należy również postępować ostrożnie aby nie narazić poszkodowanego na pogłębienie urazu. Niekiedy może także dojść do krwawień np. głowy, czy bardzo często z nosa w takim przypadku należy przyłożyć jałowy gazik lub czystą chustę np. włókninową. Dlatego warto w piesze wycieczki zawsze zaopatrzyć się w specjalne apteczki medyczne, które na stanie będą posiadały niezbędne materiały opatrunkowe jak plastry, bandaże, chusty trójkątne, folia NRC, temblaki, przydatne mogą być również szyny to samodzielnego formowania, takich zazwyczaj nie ma na stanie ale można zakupić je samodzielnie np. szyny typu splint. W przypadku wycieczek w małym rodzinnym gronie wystarczy niewielka apteczka turystyczna. Dla grup, gdzie jest więcej osób czy dzieci jak np. wycieczki szkolne dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w apteczkę typu plecak, którą można nosić na plecach. 

Apteczka pierwszej pomocy motocyklowa

Apteczki dla rowerzystów, motocyklistów, samochodowe, autobusowe

Apteczki dla jednośladów to niewielki rodzaj apteczek, który możemy zmieścić w schowku na motor, plecaku w przypadku roweru, można umieścić je również w plecaku czy w specjalnie przeznaczonym do tego celu miejscu. Jeżeli chodzi o samochody prywatne nie ma w tej chwili wymagań dotyczących obowiązku posiadania apteczek medycznych jednak tutaj chodzi o własne zdrowie i najbliższych, dlatego warto mieć taką apteczkę pod ręką zawsze. Obowiązkowy wymóg istnieje w przypadku autobusów, taksówek, samochodów ciężarowych przewożących pasażerów, busów przewożących pasażerów, pojazdów silnikowych przystosowanych do nauki jazdy. Jednak w samochodzie i autobusie nie powinniśmy zapominać o apteczka pierwszej pomocy, ponieważ mogą się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Tym bardziej, że z roku na rok liczba wypadków z udziałem rowerzystów, motocyklistów czy samochodów ciągle rośnie.

W każdym z tych przypadków apteczka medyczna powinna zawierać podstawowe materiały opatrunkowe podobne jak apteczki zabierane na wycieczki. Tutaj również może dojść do różnego rodzaju wypadków, w wyniku którego skręcimy, złamiemy różne części ciała, wtedy należy postępować jak powyżej. Niekiedy może dojść do poważniejszych urazów, w których możemy stracić przytomność dlatego w apteczkach rowerowych, motorowych i samochodowych zawsze należy mieć ustnik do sztucznego oddychania – maseczka m2. Dzięki temu możemy udzielić komuś pomocy bez obaw o własne zdrowie lub ktoś może takiej pomocy udzielić nam. Maseczka do sztucznego oddychania chroni przed zakażeniami krzyżowymi, pomiędzy poszkodowanym a ofiarą. Mając przy sobie taką maseczkę również częściej podejmujemy czynności oddechowe, ponieważ ogranicza ona również wstręt w przypadku pojawienia się np. krwi, czy innych wydzielin u poszkodowanego. Przed wyborem apteczki zawsze należy zapoznać się z jej składem jeżeli jakiegoś elementu nam brakuje to warto go zakupić dla własnego bezpieczeństwa i naszych bliskich.

Apteczka samochodowa w pudełku

Apteczki domowe 

Będąc już przy temacie apteczek, należy również wspomnieć o apteczkach domowych. Tutaj także nie ma obowiązku posiadania apteczki, ponieważ nikt nam jej nie sprawdzi i nie ukara za jej brak. Jednak apteczka domowa powinna znaleźć się w każdym domu dla bezpieczeństwa i możliwości szybkiej interwencji w przypadku skaleczenia, skręcenia czy złamania. Bardzo wiele wypadków ma  miejsce w warunkach domowych, szczególnie kiedy mamy dzieci. Dzieci w czasie zabawy mogą się skaleczyć, uderzyć, zranić, czy skręcić lub złamać nogę. Warto aby apteczka domowa miała odpowiednie wyposażenie podobne jak apteczki turystyczne. Tutaj jednak można rozszerzyć ją o przydatne plastry dedykowane dla dzieci jak kolorowe plasterki. Warto mieć również na stanie spray uśmierzający ból, tzw. sztuczny lód, w sprayu, który działa natychmiastowo, może to być również suchy lód uaktywniający się poprzez potrząśnięcie. Warto również zaopatrzyć się w kompresy żelowe, które niekoniecznie musimy przechowywać w apteczce. Są to kompresy do zastosowania na zimno lub ciepło w wielu dolegliwościach bólowych. Na zimno np. w bólach zębów, głowy, na ciepło w bólach reumatycznych, mięśniowych. 

Apteczki medyczne pierwszej pomocy nie są obowiązkowe jednak warto mieć je zawsze w domu, podróży, samochodzie czy innym środku transportu. Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak niewielki i niedrogi asortyment może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo i uratować nam czy naszym bliskim życie. Jak np. wyżej wymieniona maseczka do sztucznego oddychania czy nawet zwykły koc termiczny chroniący nas przed zimnem i ciepłem. Pamiętajmy aby takie rzeczy mieć zawsze na stanie w apteczkach, kiedy wybieramy się w podróż  motorem czy samochodem. Przed każdą dłuższą wyprawą warto przepatrzeć stan naszej apteczki a brakujące w niej elementy opatrunkowe dopełnić można to zrobić zakupując osobno poszczególne materiały ale również można zakupić całe wkłady dedykowane dla apteczek.

Wkład do apteczki