Irygatory do płukania jamy ustnej jaki wybrać. Jaki wybrać?


Irygatory płukania do jamy ustnej to urządzenia medyczne, które zostały przeznaczone oczyszczania jamy ustnej, przestrzeni zębowych dla jeszcze lepszego efektu i zachowania zdrowia. Bez wątpienia irygatory są dedykowane dla każdego z nas jak i również dzieci. Jednak nie każdy ma takowy w domu, bardzo duża część osób nie ma nawet pojęcia czym jest irygator do jamy ustnej i czemu służy. Irygatory głównie polecane są osobom, które noszą aparaty ortodontyczne, koronki, mosty, implanty oraz dla osób mających ciasno ułożony zgryz w celu lepszego oczyszczenia jamy ustnej.

Mocny Irygator przenośny z obrotowymi końcówkami Aquarius 

Jak działa irygator do zębów?

Irygator jest bardzo łatwym w obsłudze urządzeniem i działa na zasadzie wodnego ciśnienia, które za pomocą odpowiedniej końcówki wypłukuje z jamy ustnej, przestrzeni między zębowych, aparatów ortodontycznych i innych korektorów wad zgryzu resztki pokarmowe, których nie jest w stanie bardzo często usunąć zwykła szczoteczka elektryczna. Osoby, które już posiadają irygator w domu i korzystają z niego na co dzień wiedzą, że jest to niezastąpione urządzenie bardziej efektywne niż szczoteczka do zębów. Wystarczy zrobić prosty test myjąc najpierw zęby szczoteczką zwykłą lub elektryczną i potem użyć irygatora. Wtedy można zobaczyć, że mimo dokładnego oczyszczania jamy ustnej w zakamarkach pozostały resztki pokarmów, które irygator pozwala wypłukać do końca. Bardzo często pozostałości w szczelinach powodują nagromadzenie się bakterii, tworzą osad, kamień, powodują próchnicę, często również odwapnienia zębów to wszystko powstaje na wskutek niedokładnego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Dlatego tak istotne jest posiadanie i korzystanie na co dzień z urządzeń irygujących jamę ustną. Dla osób z aparatami ortodontycznymi jest to wręcz konieczność aby zachować zdrowy stan uzębienia i dziąseł. Podobnie dla pacjentów z mostami gdzie mogą gromadzić się resztki pokarmowe niestety nie dające się usuną poprzez stosowanie szczoteczek. Należy pamiętać, że irygator jest uzupełnieniem szczoteczki ręcznej lub elektrycznej. I tutaj w zależności od wytycznych stomatologa irygatory stosujemy po myciu szczoteczką do zębów lub też przed myciem. Każdy stomatolog może mieć tutaj odmienne zdanie. Zazwyczaj irygatory stosowało się po myciu szczoteczką do zębów, wtedy jama ustna była bardzo czysta i świeża. Jednak wielu stomatologów uznaje, że najlepiej jest irygator używać przed właściwym myciem zębów pastą w ten sposób nie wypłukujemy fluoru. Wyjątkiem mogą być osoby z aparatami ortodontycznymi, które chcą oczyścić korektor z pasty, ponieważ ta często gromadzi się na powierzchni elementów aparatu. Dla większości stomatologów nie ma to jednak znaczenia, więc jeżeli nie mamy takowych zaleceń to kolejność irygacji może być stosowana według własnych upodobań. 

Dodatkowym działaniem irygatorów do jamy ustnej jest masaż dziąseł, polecany dla każdego. Masaż dziąseł powoduje ich lepsze ukrwienie a co za tym idzie wzmocnienie. Dlatego bardzo istotny jest dla osób mających początki lub zaawansowaną paradontozę. Bardzo dobrze sprawdza się dla osób z recesją dziąseł – odsłonięte szyjki zębowe oraz głębokimi kieszonkami dziąsłowymi. Irygator w tym wypadku pomaga wypłukać resztki pokarmowe i zalegającą płytkę bakteryjną zapobiegając tym samym zapaleniu dziąseł.

Super mocny Irygator stacjonarny dla całej rodziny

Rodzaje Irygatorów do jamy ustnej?

Wyróżnić możemy 2 rodzaje irygatorów przenośne i stacjonarne lub też tzw. hybrydę irygator, który może być uznawany za stacjonarny jak i również przenośny wykorzystujący dodatkowe źródło podaży wody. Irygatory przenośne to rodzaj irygatorów jak sama nazwa wskazuje mogą być przenoszone i zabierane w podróż ze względu na ich niewielkie rozmiary i wagę. Taki irygator najczęściej jest bardzo lekki wyglądem przypomina szczoteczkę elektryczną wzbogaconą o podajnik wody. I tutaj w zależności od modelu taki rodzaj może mieć mniejszy lub większy podajnik na wodę od około 30 ml do 300 ml. Te mniejsze są zazwyczaj lżejsze a samo urządzenie ma również mniejszy rozmiar. Jednak przy oczyszczaniu jamy ustnej w bardzo dokładny sposób może się okazać, że podajnik będziemy napełniać kila razy co dla niektórych osób może być kłopotliwe. Większe pojemniki z kolei pozwalają na oczyszczenie jamy ustnej przy użyciu 2 do 3 napełnień. Dla osób z aparatami i mostami zaleca się dłuższe czyszczenie jamy ustnej i elementów aparatu co może także wydłużyć czas mycia i konieczność częstszego napełniania pojemnika z wodą. Przenośne irygatory są bardzo wygodne jeżeli często podróżujemy, dla osób noszących aparaty, mosty można zabrać je praktycznie w każde miejsce do szkoły, pracy itp. Jedynie wadą może być dla niektórych konieczność częstego napełniani pojemniczka. Napełnianie jest bardzo proste wystarczy jedynie otworzyć wlot i wlać wodę a urządzenie jest gotowe do pracy. Niektóre przenośne modele mogą mieć mniejszą moc niż modele stacjonarne. Jednak dzisiaj już dobrej jakości modele przenośnych irygatorów osiągają podobną moc do stacjonarnych nawet do 7 barów.

Irygatory stacjonarne różnią się przed wszystkim wielkością są znacznie cięższe niż modele przenośne. Niewątpliwie jedną z zalet jest duży pojemnik na wodę, który po jednym napełnieniu pozwoli nam na dokładne oczyszczenie jamy ustnej bez konieczności ponownego napełniani wodą. Zazwyczaj stacjonarne modele posiadają płynną regulację, którą możemy samodzielnie regulować od uzyskania od najmniejszej mocy do największej. Moc irygatora dostosowujemy indywidualnie mniejsza moc polecana jest dla osób z wrażliwymi dziąsłami, chorobami dziąseł, większa sprawdzi się dla osób noszących aparaty ortodontyczne jeżeli oczywiście nie mamy żadnych chorób przyzębia. Stacjonarne modele idealnie sprawdzają się dla całej rodziny, mają zazwyczaj dołączoną większą ilość końcówek. Jeżeli np. takowych nie ma to zawsze można je dokupić osobno. Modele stacjonarne zajmują nieco więcej miejsca w łazience niż przenośne. Jednak można je umieścić praktycznie w każdym miejscu, gdzie mamy dostęp do gniazdka. Niektóre modele mają również możliwość zawieszenia na ścianie. Irygatory stacjonarne zazwyczaj są zasilane sieciowo więc najlepiej umieścić go niedaleko od źródła zasilania tak aby jego przewód dostawał do umywalki czy wanny.

Irygator hybryda, o którym wspomnieliśmy to irygator zazwyczaj przenośny z funkcją pozwalającą na korzystanie z dowolnego pojemnika na wodę. Są to irygatory przenośne mające w zestawie wężyk, który można umieścić w zwykłym kubeczku nawet plastikowym czy innym naczyniu i wygodnie korzystać z irygatora. Jeżeli mamy dużą pojemność pojemnika to nie będzie konieczności ponownego jego uzupełniania wodą. Są to bardzo często irygatory niewielkiego rozmiaru również wygodne do zabrania w podróż. Należy jednak mieć zawsze przy sobie kubeczek lub inny pojemnik, pozwalający na uzupełnienie wody. Takim irygatorem jest popularny irygator przenośny AQUAJET LD-A3.

Irygator przenośny z możliwością korzystania z dowolnego pojemnika na wodę

Strumienie jakie generują irygatory

Irygatory mogą generować różnego rodzaju strumienie najczęściej spotkamy strumień ciągły, wirujący lub pulsacyjny

 Strumień ciągły jest to rodzaj prostego i skupionego strumienia wody, najczęściej możliwy przy większym ciśnieniu odpowiedni będzie dla osób mających ciasno ułożone zęby jak i również dla osób noszących stałe aparaty ortodontyczne.

 Strumień wirujący jest to rodzaj delikatniejszego strumienia wody powstający z połączenia wody z mikro-pęcherzykami powietrza,odpowiedni będzie dla osób mających wrażliwe dziąsła. Ten rodzaj strumienia pozwala na usunięcie płytki nazębnej zgromadzonej przy linii dziąseł. Zapewnia również delikatny masaż dziąseł.

 Strumień pulsacyjny tutaj moc strumienia może być zróżnicowana zapewnia funkcję oczyszczającą jak i również masującą.

Irygatory dla dzieci

Jak już wspomnieliśmy na początku istnieją również irygatory dla dzieci. Polecane są dla każdego dziecka aby od najmłodszych lat nauczyło dbać się o prawidłową higienę jamy ustnej. Tym samym unikając w przyszłości problemów z próchnicą, chorobami przyzębia. Posiadanie irygatora jest wręcz koniecznością u dzieci noszących stałe aparaty ortodontyczne. Dzięki temu dziecko może w prawidłowy sposób zadbać o stan jamy ustnej dokładnie ją oczyszczając jak i również przestrzenie między zębowe zapobiegając próchnicy i stanom zapalnym. W przypadku stosowania irygatora przez dzieci warto aby osoba dorosła zadbała o prawidłowe pokazanie jak stosować irygator. Aby robić to w prawidłowy sposób pozwalający na jak najbardziej efektywne czyszczenie jamy ustnej. Tutaj również mamy wybór stacjonarnych lub przenośnych irygatorów przy zakupie również zwracajmy uwagę na te same parametry co dla osób dorosłych. Dla dzieci zwłaszcza tych najmłodszych warto wybierać kolorowe irygatory jak np. AquaJet LD-A8. Dzięki temu nasze dziecko będzie bardziej zainteresowane urządzeniem i znacznie chętniej zacznie czyścić jamę ustną.

Stacjonarny Irygator dla dzieci z kolorowymi nadrukami

To jaki model Państwo wybiorą to zależy od indywidualnych potrzeb. Dla rodziny na pewno lepiej sprawdzi się irygator stacjonarny, z którego może korzystać kilka osób. Z kolei dla osób często podróżujących najlepszym wyborem będzie irygator stacjonarny. Najlepiej byłoby posiadać dwa modele stacjonarny i przenośny irygator na baterie dla własnej wygody jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Koszty zakupu irygatora są różne od kilkudziesięciu złotych do kilkuset złotych są nawet model sięgające do kilku tysięcy złotych. Jednak dobrej jakości irygator można nabyć już od 120 do 300 zł. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę moc jaką generuje urządzenie najlepsze są irygatory z możliwością regulacji pozwalające na dostosowanie nam ciśnienia do własnych potrzeb. W przypadku zakupu irygatorów przenośnych zwróćmy również uwagę na możliwość ładowania czy jest ono możliwe za pomocą baterii czy innej ładowarki i jak długo można korzystać z urządzenia po naładowaniu. Istotna jest tutaj również pojemność pojemnika dla niektórych osób im większy tym lepszy, ponieważ rzadziej musimy go napełniać, jednak urządzenie irygujące może być przez to większych rozmiarów. Niektóre modele pozwalają także na płukanie jamy ustnej specjalnymi środkami dostępnymi w aptece tutaj również przeczytajmy czy producent dopuszcza tego rodzaju środki do zastosowania. Pamiętajmy, że stosowanie irygatora wraz z szczoteczką pozwala na efektywniejsze oczyszczanie jamy ustnej. Co z kolei wpływa na lepsze zdrowie całej jamy ustnej zapobiegając próchnicy i innym chorobom przyzębia.

Irygator przenośny na baterie dla dzieci i dorosłych