Kule ortopedyczne pachowe czy łokciowe – jakie wybrać?


Kule ortopedyczne podobnie jak trójnogi, balkoniki czy inne podpórki należą do pomocniczego asortymentu medycznego. Dedykowane są dla osób mających ograniczenia ruchowe. Różnią się przede wszystkim tym od pozostałego sprzętu, że można je w wygodny sposób przenosić i zabrać ze sobą bez większego problemu do samochodu, wyjść na spacer czy gdziekolwiek indziej. Kule są przeznaczone dla osób, które mają ograniczenia narządu ruchu ale mogą się poruszać również wymaga od nich tego rehabilitacja. Najczęściej z kul ortopedycznych korzystają osoby po złamaniach kończyn dolnych. Po operacjach miednicy, bioder jak i również przy zwichnięciach, i innych uszkodzeniach układu ruchu.

Kula łokciowa z regulacją

Kule ortopedyczne pachowe czy łokciowe dla kogo najlepsze?

Kule ortopedyczne możemy podzielić na 2 rodzaje jak kule ortopedyczne pachowe i łokciowe. Czym różnią się kule pachowe od łokciowych? Pachowe jak sama nazwa wskazuje umieszczane są pod pachy. Ich górna część opiera się pod pachą. Kule pachowe skierowane są dla pacjentów, którzy z różnych przyczyn również niepełnosprawności nie są w stanie uchwycić kuli pod łokieć i trzymać ją w dłoni. A wymagają przy tym odciążenia kończyn dolnych. Z kolei Kule ortopedyczne łokciowe to kule praktycznie dla wszystkich osób, które mają sprawne kończyny górne. Kule łokciowe umieszczane są pod łokieć i posiadają uchwyt na dłoń. Kule ortopedyczne łokciowe mogą mieć ruchomą obejmę lub stałą, na której spieramy łokieć. Kule zarówno łokciowe jak i również pachowe posiadają regulacje stopniową. Regulacja pozwala na dopasowanie kul do wzrostu. I tak też powinniśmy wybierać kule pachowe czy łokciowe. Lub też z możliwością regulacji. Osoby wysokie szczególnie powinny brać pod uwagę możliwość regulacji kuli. Istotny w tym przypadku jest zakres regulacji do najwyższego stopnia. W  przypadku osób niższych nie ma to, aż takiego znaczenia, ponieważ większość kul ma standardowy rozmiar dopasowany dla osób o średnim wzroście.

Kule pachowe 

Co brać pod uwagę przy zakupie kul ortopedycznych oprócz modelu czy wysokości?

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na zakup kuli i wiemy czy będą to pachowe czy też łokciowe i mamy dobrany odpowiedni rozmiar. To warto jeszcze sprawdzić na jaką wagę zostały przeznaczone. Większość kul jest przeznaczona  na obciążenie wagowe do 113 kg. Jednak są również modele kul, na znacznie wyższą wagę ponad 120 kg. Więc warto przez zakupem również sprawdzić swoją wagę i pod tym kontem dopasować model kuli.

Nasadki na kule to również ważny asortyment. Kule ortopedyczne pachowe i łokciowe posiadają nasadki umieszczone na części stykającej się z podłożem. Wszystkie kule powinny mieć przy zakupie nasadki niekiedy również można spotkać dodatkowy komplet nasadek w ofercie. Nasadki po pewnym czasie mogą się zniszczyć np. ulec przetarciu zwłaszcza jeżeli używamy kuli na chropowatym podłożu. Jeżeli nasadka jest uszkodzona to zawsze trzeba ją wymienić na nową. Ponieważ nasadka w dużej mierze odpowiadają za równowagę kul. Nasadki na kule mogą mieć różną średnicę przy zakupie dodatkowych nasadek także warto sprawdzić ten element. Dla osób, które potrzebują używać kul w zimie. Istnieją także nasadki z kolcami, które zapewniają stabilizację na śliskiej powierzchni. Dzięki założeniu takiego rodzaju nakładki na kulę osoba poruszająca się o kulach może wyjść z domu kiedy musi koniecznie udać się np. do lekarza itp.

Gumowe nakładki na kule z kolcami

Nasadki z kolcami przypominają zwykłe nakładki tylko mają na spodzie kolce można również spotkać na rynku specjalistyczne kolczatki montowane na kuli tzw. zimowe nakładki na kule, które mają ostrzejsze zakończenia, nadają się nawet do chodzenia po śniegu czy oblodzonej powierzchni. Przy doborze kuli weźmy również pod uwagę tworzywo z jakiego została wykonana kula zazwyczaj jest to wzmocnione aluminium co zapewnia jej bardzo dobrą wytrzymałość. Warto również zwrócić uwagę na samą wagę kul ma to znaczenie przy ich przenoszeniu. W przypadku kul łokciowych można w niektórych modelach wyróżnić regulowaną część przedramienia co będzie np. istotne dla osób o wysokim wzroście. Niektórzy producenci również oferują nam różne wersje kul np. kolorystyczne to opcja dla osób, które chcą np. indywidualnie spersonalizować swoje kule według koloru.

Zimowa nakładka na laski, kule

Mamy nadzieję, że nasz krótki wpis pozwoli Państwu wybrać odpowiedni rodzaj kul tak aby zapewnić sobie jak największy komfort w czasie ograniczonej ruchomości kończyn dolnych. Kule to asortyment jak już wspomnieliśmy przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami układu ruchu. Oprócz kul można również wykorzystywać laski do podpierania się, trójnogi, podpórki czy balkoniki. Do tego rodzaju asortymentu również można dopasować nasadki na kule i pamiętajmy również o ich wymianie w przypadku uszkodzenia. 

Kule łokciowe ze stałą obejmą w kolorze