Szczoteczki soniczne, elektryczne w walce z próchnicą zębów u dzieci i dorosłych. Jaką wybrać?


Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla każdego z nas również dzieci. Już od małego powinniśmy uczyć nasze pociechy tak aby w prawidłowy sposób dbać o stan jamy ustnej i zaznajomić dziecko z regularnymi wizytami u stomatologa. To właśnie w młodym wieku kształtujemy systematyczność u dziecka w myciu zębów i wykonywaniu innych higienicznych czynności. Które bardzo często pomagają  funkcjonując w dorosłym życiu i dbaniu o stan jamy ustnej. Jednak tutaj najważniejszą rolę spełniają rodzice i opiekunowie, którzy powinni wpajać dziecku codzienny nawyk jakim jest dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku a przynajmniej rano i wieczorem. Jednak w Polsce bardzo wiele osób dorosłych nie przykłada uwagi do systematyczności jeżeli chodzi o szczotkowanie zębów. Więc i wiele osób mających dzieci zwyczajnie ich tego nie uczy. W Europie niestety zajmujemy ostatnie miejsca jeżeli chodzi badania dotyczące stanu jamy ustnej szacuje się, że około 98 % osób ma próchnicę a 40% osób na starość traci uzębienie. Nie inaczej ma się sprawa u dzieci ponad 60 % ma próchnicę niestety ta liczba zamiast się zmniejszać zwiększa z roku na rok.

Najczęściej zły stan uzębienia wynika już z zaniedbań w młodości czyli braku systematycznego szczotkowania, unikania wizyt kontrolnych u dentysty. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej wynika to z braku systematyczności, edukacji tego jakie choroby mogą pojawiać się w wyniku powstawania próchnicy. Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach kiedy mamy powszechny dostęp do edukacji w szkołach, telewizji, internecie gdzie na każdym kroku powtarza się o konieczności dbania o stan uzębienia. Każdy a przynajmniej większość powinna mieć prawidłowo zachowany stan jamy ustnej. Również mamy dostęp do darmowej służby zdrowia w tym stomatologii do środków higienicznych. Jednak niestety w dalszym ciągu z tych udogodnień korzysta zbyt mała ilość osób.

Szczoteczka Soniczna wysokiej jakości 8 tys. obrotów 

Niebezpieczne choroby i powikłania jakie powoduje próchnica


Warto zaznaczyć i uświadomić jakie choroby mogą mieć miejsce z powodu zaniedbań stanu jamy ustnej, nie wspominając już o zapaleniach w jamie ustnej, chorobach dziąseł czy o utracie uzębienia na stałe. Jedną z chorób jakie powoduje próchnica może być zapalenie mózgu niebezpieczne dla dzieci i jak i również osób dorosłych. Próchnica może być także przyczyną cukrzycy kiedy bakterie z krwiobiegu dotrą do trzustki mogą powodować uszkodzenia komórek, które są odpowiedzialne za rozwój właśnie tej choroby. Próchnica także często przyczynia się do chorób nerek, najczęściej są to uszkodzenia nerek lub ich kłębuszkowe zapalenie. Poza tym nieleczona próchnica może powodować bardzo często choroby serca najczęściej jest to zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie zastawek serca. Także powoduje zmiany miażdżycowe. Ponadto próchnica niszczy nasze zęby od wewnątrz powodując ich bolesność a w konsekwencji wypadanie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z powagi nieleczonej próchnicy, która nie tylko pozbawia nas uzębienia ale również wpływa na inne organy, niekiedy zaawansowana długo nieleczona próchnica może prowadzić do zgonu. Dlatego tak ważne jest systematyczne dbanie o stan jamy ustnej usuwanie ubytków, kamienia nazębnego i innych zanieczyszczeń. Dzisiejszy rynek oferuje szeroką gamę produktów do czyszczenia zębów od past po różnego rodzaju szczoteczki do zębów dla dzieci i dorosłych. Dlatego aby mieć zadbane i zdrowe zęby potrzeba tak niewiele wystarczy jedynie szczoteczka do zębów, pasta i systematyczność, dzięki temu przez długi czas będziemy cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Zapewne wiele osób zastanawia się czym czyścić zęby w dobie gdzie istnieje bardzo duży wybór asortymentu higienicznego. Bez wątpienia jeżeli chcą mieć Państwo zdrowy i piękny uśmiech warto zainwestować w elektryczną lub soniczną szczoteczkę do zębów dla siebie i dziecka.

Soniczna Szczoteczka dla małych dzieci 

Jaką szczoteczkę wybrać i dlaczego elektryczna jest lepsza niż manualna. I co to jest szczoteczka soniczna, dlaczego jest najskuteczniejsza?

Elektryczna szczoteczka jest przede wszystkim lepsza i dużo bardziej skuteczniejsza niż szczoteczki manualne. A to z tego względu, że wykonują więcej intensywniejszych ruchów, które pozwalają pozbyć się osadów i dużo skuteczniej oczyścić przestrzenie między zębowe. Zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Dodatkowo posiadając elektryczną szczoteczkę dużo chętniej czyścimy zęby z tego względu, że większość pracy wykonuje za nas sama szczoteczka nie musimy sami operować szczoteczką jeżeli chodzi o ruchy. Szczególnie jest to widoczne u dzieci. Jeżeli zdecydujemy się na szczoteczkę elektryczną to warto zasięgnąć wiedzy na ich temat i wybrać taką, która będzie dla nas najlepsza. Oprócz szczoteczek elektrycznych dzisiaj bardzo często na rynku spotkamy również szczoteczki soniczne i tutaj bardzo wiele osób zastanawia się czym różnią się od elektrycznych.

Różnica między szczoteczką elektryczną a soniczną

Szczoteczki soniczne to niewątpliwie nowość od kilku lat, którą możemy spotkać na rynku. Są to szczoteczki, które również działają jak elektryczne pod względem zasilania. Szczoteczki elektryczne zapewniają nam także bardzo dobre czyszczenie na zasadzie mechanicznego ścierania osadów, przebarwień czy płytki nazębnej. Z kolei soniczne szczoteczki działają na zasadzie technologii sonicznych fal dźwiękowych które poza czyszczeniem samej powierzchni zębów rozbijają również łańcuchy bakterii. Dzięki technologii sonicznej zapewniającej drgania ciecz – mieszanka śliny, wody, pasty do zębów trafia między szczeliny zębowe zapewniając skuteczniejsze czyszczenie zębów niż szczoteczka elektryczna. Soniczna szczoteczka wykonuje również znacznie więcej ruchów niż szczoteczka elektryczna. Niestety lepszy efekt czyszczenia wiąże się także z wyższą ceną. Dlatego niektóre modele szczoteczek sonicznych są dużo droższe niż elektryczne, na cenę ma również wpływ moc szczoteczki i jej dodatkowe funkcje.

Szczoteczka w sonicznej technologii dla dziewczynek

Czym kierować się przy wyborze szczoteczki elektrycznej, sonicznej?

A więc jeżeli wiemy już jakie szczoteczki są dostępne i jak działają, możemy podjąć decyzję o ich zakupie. Jednak czym się kierować przy wyborze szczoteczki sonicznej czy elektrycznej. W obydwu przypadkach weźmy pod uwagę rodzaj i ilość ruchów jakie wykonuje szczoteczka im więcej tym lepiej dla dokładniejszego czyszczenia. Warto również wziąć pod uwagę tryby pracy podstawowe model mogą mieć jedynie 1 do 2 trybów, bardziej zaawansowane nawet do kilkunastu. Zazwyczaj są to tryby pulsacyjne, czyszczące, masujące czy wybielające jeżeli już takie możemy znaleźć w naszej szczoteczce to są zazwyczaj wystarczające aby w prawidłowy sposób zadbać o stan jamy ustnej. Nasza szczoteczka aby była skuteczna nie musi mieć, aż kilkunastu trybów. Jest to opcja już dla bardzo wymagających osób. Dla osób, które często podróżują czy zabierają szczoteczkę w różne miejsca warto sprawdzić rodzaj zasilania czy jest na baterie, ładowarkę czy inne źródło i jak długo może działać na jednych bateriach czy jednym ładowaniu. Nowoczesne modele można ładować bardzo często z zwykłej ładowarki z kablem USB co jest bardzo wygodne i pozwala nam na korzystanie z każdej ładowarki USB. Dla osób, które chcą korzystać z szczoteczki całą rodziną na pewno ważne będzie ile końcówek jest w zestawie. Zazwyczaj producenci oferują dwie jednak zdarza się większa ilość jeżeli takowych nie ma zawsze można dokupić je osobno. Więc sprawdźmy czy sklep, który oferuje szczoteczki ma również dedykowane do nich końcówki. Jeżeli takie są to można je dokupić wraz z szczoteczką jest to zwłaszcza opłacalne w sklepach internetowych, ponieważ zamawiając szczoteczkę płacimy tylko raz za wysyłkę. Końcówki do szczoteczek są wymienne i należy pamiętać aby wymieniać je systematycznie najlepiej z zaleceniami od producenta.

Dobrej jakości szczoteczka do zębów z 5 trybami pracy Sonic OROMED

Szczoteczki elektryczne, soniczne dla dzieci

Szczoteczki dla dzieci tutaj również możemy wybierać między sonicznymi a elektrycznymi i podobnie jak u osób dorosłych należy wziąć te same parametry pod uwagę. Dla dzieci szczoteczki elektryczne warto stosować już od najmłodszych lat. Elektryczne, soniczne są dedykowane dla dzieci już od 3 roku życia. Jednak tutaj pamiętajmy aby wybierać szczoteczki typowo przeznaczone dla dzieci najczęściej dla najmłodszych pacjentów jest napisane na opakowaniu od ilu lat zaleca się konkretną szczoteczkę. Tutaj pod uwagę weźmy również wykonanie szczoteczki. Wielu producentów szczoteczek elektrycznych, sonicznych posiada specjalistyczny kolorowy asortyment z zabawnymi grafikami. Są to szczoteczki typowo dedykowane dla najmłodszych pacjentów. Dzieci znacznie chętniej korzystają z kolorowego asortymentu, ponieważ wzbudza w nich pozytywne odczucia a co za tym idzie chętniej też myją zęby.

Soniczna Szczoteczka dla chłopców 

Wybierając szczoteczkę elektryczną czy soniczną pamiętajmy o jej systematycznym stosowaniu bo tylko wtedy da nam najlepsze efekty. Dla osób, które chciałby jeszcze efektywniej dbać o higienę jamy ustnej, jej czyszczenie można uzupełnić o stosowanie irygatorów czyszczących. Są to urządzenia, które pozwalają nam na dokładne pozbyć się resztek pokarmowych z jamy ustnej działają pod wpływem ciśnienia wody lub innych płynów. Niezastąpione dla osób noszących aparaty, mosty, koronki oraz z ciasnym zgryzem. Więcej o irygatorach przeczytają Państwo w naszym wpisie zatytułowanym. Irygatory do płukania jamy ustnej jaki wybrać? 

Irygator do jamy ustnej